Publicitate pdf
Liga I, Play-Off, etapa 9
Tuesday, 14 May 2019

- CFR Cluj, campioana României!

CFR 1907 Cluj a învins cu 1-0 pe U Craiova 1948 CS în penultima etapã a sezonului de play-off ºi ºi-a asigurat prima poziþie în ediþia de campionat 2018-2019, indiferent de rezultatul din ultima etapã, cînd va întîlni în deplasare pe FCSB, contracandidată la titlu a clujenilor în acest final de sezon.

Unicul gol al partidei disputate duminicã searã,  a fost reuºit de Culio, din penalty, în minutul 12. Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haþegan, cel care joi seara s-a aflat la Londra, unde a condus la centru returul semifinalei dintre Chelsea ºi Eintracht Frankfurt.
- Victorie la scor, dar degeaba!
FCSB a obþinut o victorie la scor sîmbãtã dupã ce s-a impus cu 5-1 în deplasarea de la Sepsi Sfîntu Gheorghe. Hora ºi Mihai Roman au marcat în debut ºi FCSB avea 2-0 încã din minutul zece. Imediat dupã pauzã, Florinel Coman a bifat o dublã în doar cinci minute. Mensah a redus spectaculos din avantaj, iar Tandia a zguduit transversala la câteva minute dupã. În locul unei reveniri a gazdelor, FCSB a mai încris o datã. Moruþan a scos un penalty transformat de Rusescu ºi elevii lui Teja s-au impus cu 5-1. Victoria roº-albaºtrilor nu a mai contat pentru cã CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în derbyul pentru titlu cu CSU Craiova ºi s-a încununat campioanã.

2 FC Botoºani-FC Voluntari 2-0
Au marcat: M.Roman(min.9), Golofca(min.45+2)
2 Dinamo Bucureºti - Gaz Metan Mediaº 2-0
Au marcat: Montini(min.56, min.80)
2 FC Hermanstadt - Concordia Chiajna 1-0
A marcat: Blãnaru(min.33)
2 Poli Iaºi - Dunãrea Cãlãraºi 4-0
Au marcat: Platini(min.39), Teixeira(min.71 pen.), Cioinac(min.73), Petre(min.90+2)