Curierul Zilei - Pe podium la o etapă de Cupă Mondială!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Pe podium la o etapă de Cupă Mondială!
Aniversare
 Publicitate pdf
Pe podium la o etapă de Cupă Mondială!
Monday, 26 August 2019

Denisa Dragomir a alergat la cea mai dură cursă din lume

Atleta piteşteană Denisa Dragomir a reuşit un rezultat excelent vineri în Cupa Mondială de SkyRunning. Sportiva legitimată la clubul CSM Piteşti - FC Argeş a ocupat locul 3 în cadrul primei ediţii a Extreme Matterhorn Ultraks. Organizatorii spun că este cursa cea mai tehnică din lume. Denisa a parcurs cei 25 de kilometri, cu 2900 de metri diferenţă de nivel în 4 ore 27 de minute şi 36 de secunde.

Locul 1 a fost adjudecat de suedeza Johanna Astrom care se impusese şi în proba precedentă din circuitul Cupei Mondiale, Tromso Skyrace, iar locul 2 a revenit americancei Hillary Geraldi.

Traseul conceput de trei ghizi montani

Extreme Matterhorn Ultraks este „sperietoarea” din circuitul Cupei Mondiale de Skyrunning. Are 25 de kilometri, cu 2900 de metri diferenţă de nivel iar concurenţii au urcat până la 3200 de metri altitudine, fiind obligaţi să aibă în echipament „snow-line”, un accesoriu care se aplica pe încălţăminte pentru a nu aluneca pe zapadă. „Nu subestimaţi aceasta cursă. Nu pare lungă pe hârtie, dar acest tip de traseu tehnic îţi va lua timp mai mult faţă de o cursă normală de alergare montană”, au transmis organizatorii. „Design-ul” traseului a fost conceput de 3 renumiţi ghizi montani din zonă, fraţii Anthamatten. Este poate cea mai dură cursă din circuitul Cupei Mondiale de SkyRunning. Împreuna cu alte 3 curse face parte din seria super sky race. Startul şi finishul s-a dat din faimoasa staţiune Zermatt, Elveţia, la 1600 de metri altitudine iar spectatorii au putut urmări pe un traseu uriaş ceea ce s-a întâmplat în timpul cursei. Tehnicitatea dusă la extrem a traseului le-a dat mari bătăi de cap alergătorilor.

“A fost super extrem“

Argeşeanca a participat pentru prima dată în carieră la o cursa din cadrul Matterhorn Ultraks. A avut un start extraordinar şi s-a instalat pe locul 2 în ciuda unei concurenţe acerbe. La kilometrul 15 a cedat o poziţie şi a terminat pe locul 3, după aproape 4 ore şi jumătate. „Nu pot să compar cu nimic din ce am mai alergat. Foarte tehnic. Foarte lent. Numai stâncă şi piatră. Foarte puţin s-a putut alerga. A fost ceva suprem. M-am gândit că trebuie să fie ceva extrem, dar nici în felul asta. A fost super extrem. Prima dată când am conştientizat cu adevărat dificultatea traseului a fost după prima urcare, de la 1600 la 3200 de metri, în 5-6 kilometri. Când am ajuns în varf era loc abia pentru un om. Efectiv trebuia să te prinzi bine de stânca. Atunci mi-a şi fost un pic teamă. Eram pe locul 2 în acel moment. Am pierdut mult pe coborâri. Nu am vrut să risc foarte mult. Erau foarte, foarte multe pietre şi nu aveai stabilitate. Alunecai ca pe role. Acolo am fost depăşită de americancă” a declarat Denisa Dragomir pentru aimx.ro.

“Doar un nebun putea face traseul“

Denisa şi-a apărat apoi poziţia a treia în cursă. A mers calculat şi se felicită pentru cantonamentul de la Piatra Arsă. „Am stat 17-18 zile în Piatra Arsă si a fost foarte bine. Traseul te ţinea foarte mult timp la peste 2500 de metri şi fără pregătire la altitudine nu ai şanse. Cred că organizatorii au exagerat puţin cu prima parte. Doar un „nebun” putea să facă un astfel de traseu, dar şi mai nebuni noi. Ca ne-am dus”. O alergatoare care a făcut cantonamentul în România, britanica Holly Page, a fost transportată cu elicopterul de pe munte după ce a fost lovită de o piatră în cap.

“Săreau pietre din toate părţile“

Denisa Dragomir nu ştie dacă va mai participa şi la ediţia următoare: „Din punctul meu de vedere este un traseu care nu prezintă prea multă siguranţă. Mai ales când e îmbulzeală, multă lume, în concurs. Pe coborâri, dar şi pe urcări săreau pietre din toate părţile. Şi eu am fost lovită în tibie de 2,3 ori. Holly Page din ce am înţeles a fost lovită în cap, pe urcare, de o piatră aruncată din încălţămintea unui alt alergător din faţă. A fost nevoită să abandoneze şi a fost coborâta de pe munte cu elicopterul, dar nu a avut probleme medicale majore. Toată lumea ajungea la final mai mult sau mai puţin avariată” a mai spus sportiva pentru aimx.ro.

“Nu ştiu dacă mai particip“

Atleta noastră nu ştie dacă ar mai repeta experienţa: „În drumeţie poate da. Sunt peisaje unice, incredibile. Treci pe lângă gheţari, e ceva foarte, foarte frumos. Concursul a fost organizat ok, dar nu ştiu dacă m-aş mai întoarce. Chiar sunt curioasă dacă se va mai organiza. Mie îmi plac traseele pe care poţi să şi alergi. Mă bucur pentru locul 3. Este podium într-o etapă de Cupa Mondială. Îmi dă curaj pentru la anul, pentru că vreau să particip în Cupa Mondială de SkyRunning. Am arătat că pot să mă bat cu alergătoarele din elită”.