Curierul Zilei - 6 goluri şi doi eliminaţi la debut!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow 6 goluri şi doi eliminaţi la debut!
 Publicitate pdf
6 goluri şi doi eliminaţi la debut!
Monday, 26 August 2019

Liga 3, Etapa 1: FC Voluntari II - Unirea Bascov 3-3

Unirea Bascov a obţinut un punct vineri seară, în depla­sare, la debutul în noul sezon al Ligii a III-a. Alb-albaştrii au voluat pe terenul ce­lor de la Voluntari II şi au remizat, 3-3, la capătul unui meci spectaculos.

Argeşenii au început foarte bine partida de la Voluntari, iar în minutul 7, Sebastian Ivan a deschis scorul la un prim atac al oaspeţilor. Gazdele au revenit în joc în minutul 13, atunci când atacantul Sevastian a executat impecabil o lovitură liberă din afara careului. Două minute mai târziu, Adelin Voinescu marchează pentru 2-1 pentru gazde, în urma unui corner. Au urmat apoi două ratări mari pentru elevii lui Adi Dulcea, prin Ivan şi Neacşu. Contrar cursului jocului, gazdele beneficiază de o lovitură de la unsprezece metri în minutul 38, pe care o transformă  Vasile Mihai. În minutul 43 Unirea reduce din diferenţă, graţie golului marcat de căpitanul Dragoş Ciocârlan. Repriza secundă nu începe deloc bine pentru argeşeni şi, în minutul 65, Dumitrache vede cartonaşul roşu. Urmează apoi două ocazii mari ratate de Eduard Neacşu, ambele din postura de unu la unu cu portarul gazdelor. Egalarea a venit de-abia în minutul 83, când nimeni poate nu mai spera, iar finalul partidei găseşte pe Unirea Bascov cu doi oameni mai puţin pe teren, după eliminarea şi a lui Iamandi.
4 schimbări
Pentru Unirea Bascov au evoluat: Petrişor - Ciocârlan, Dumitrache, Oreviceanu, Constantin - Comănescu, Piscanu, Iamandi - Tîrş, Ivan, Neacşu, pe parcurs mai intrând Casoni Andreas, Stancu Andrei, Bălan Marius respectiv Coman Tiberiu, în locul lui : Tîrţ Alexandru, Neacşu Eduard, Constantin Fabrizio respectiv Ivan Sebastian.

Două puncte pierdute!

La finalul remizei de la Voluntari II, antrenorul Unirii, Adrian Dulcea a declarat: " A fost un joc în care am avut posesia în marea majoritate a timpului dar am gresit flagrant la 3 faze fixe ale adversarului. Oricum 2 puncte pierdute în economia clasamentului si 2 jucători suspendaţi pentru următoarea etapă.  Consider că se putea si meritam mai mult dar deciziile cel puţin ciudate ale brigăzii de arbitrii ne-au privat de câştigarea acestui joc. Păcat pentru lipsa de luciditate pe care am avut-o la finalizare în 3 acţiuni 1 contra 1 cu portarul advers. Felicit oricum jucătorii pentru sacrificiul de care au dat dovadă pentru a reveni de la 3-1 pentru adversar."