Social*** ️ Vor fi ucişi 20.000 de porci     Fapt divers*** ️ Trenul l-a izbit în plin!     Fapt divers*** ️ Fiind beat şi fără permis, a rănit un om     Fapt divers*** ️ Anchetatorii i-au sigilat magazinele     Social*** ️ Voucherele au scumpit vacanţele cu 55%!     Fapt divers*** ️ Romii de la Berevoeşti cer să fie respectaţi     Fapt divers*** ️ Fiind beat şi fără permis, a rănit un om     Fapt divers*** ️ Anchetatorii i-au sigilat magazinele     Fapt divers*** ️ Poliţist care îşi respectă uniforma
 Publicitate pdf
Încă două puncte pierdute!
Monday, 23 September 2019

Liga 2, etapa 8: CS Mioveni - Dunărea Călăraşi 1-1 (0-0)

CS Mioveni şi Dunărea Călăraşi erau despărţite la ora startului partidei, de 10 locuri în clasament şi 7 puncte, argeşenii abordând acest joc din postura de favoriţi. Lucrurile din teren nu s-au conformat însă cu cele de pe hârtie, la la finalul celor 90 de minute, oaspeţii au scos o remiză nemeritată.

Ambele echipe au început destul de prudent. Nu s-au hazardat în faţa porţii, aşteptând fiecare parcă eroarea adversarei. CS Mioveni a presat în 2-3 rânduri prin Herghelegiu şi Balint, susţinuţi din spate de Coşereanu şi Raul Costin, însă acţiunile lor nu au fost foarte periculoase la poarta lui Calancea. A fsot 0-0 la pauză iar la nici 2 minute de la reluare, gazdele deschid scorul dintr-o fază care nu anunţa mare lucru. Raul Costin prinde o breşă în defensiva adversară, iar şutul său trimis de pe la 18 metri lateral stânga pe jos, la colţul lung, îl învinge pe Calancea. Antrenorul oaspeţilor a făcut în repriza secundă şi câteva mutări inspirate, băgându-i în teren, pe rând pe Bawabn, Marrono şi Lopez. Iar pe fondul pasului făcut înapoi, Dunărea a dat lovitura de graţie în prelungirile meciului, în minutul 92. La un fault inutil în apropierea băncii de rezerve a Mioveniului, la poarta dinstre vestiare, arbitrul dă fault, Mendy execută perfect o lovitura libera de pe stânga, balonul fiind reluat cu capul în plasă de Ariel Lopez din preajma punctului cu var. La faza imediat următoare, Hergheligiu cere o lovitură de la 11 metri la un duel în careu, însă centralul Szabolcs Istvan i-a acordat un cartonaş galben pentru simulare.
Acesta a fost a treia remiză la rând, obţinută de CS Mioveni în acest campionat, după precedentele egaluri cu Metaloglobus (2-2) şi UTA(1-1). Însă galben-verzii rămând cu regretul că au avut toate aceste partide în mână şi le puteau câştiga fără nicio problemă, însă, cel puţin în jocurile de acasă, finalurile au fost dezastruoase.
l CS Mioveni - Dunărea Călăraşi 1-1 (0-0)
Au marcat: Raul Costin (47) / Ariel Lopez (90+2)
l Mioveni: Croitoru - Ghiţă, Beţa, Burnea, Alexe - Raul Costin (88 Raul Costin), Anghelina (62 massaro) - Işfan (61 Şerban) , Hergheligiu, Coşereanu - Balint. Antrenor: Marius Stoica
l Dunărea Călăraşi: Calancea – Săbăngeanu, Şandru (cpt), Radu Crişan, Gaston Mendy – Preoteasa (Ariel Lopez, 75’), Honciu (Marrone, 64’) – Ciprian Gliga (Thaer Bawab, 46’), Serge Ekollo, Toma – Bogdan Rusu. Antrenor: Cristian Puştai
Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Marius Bălan (Dej); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova);