Curierul Zilei - Campioni la Centura de Aur
PRIMA PAGINA arrow RUBRICI arrow Sport arrow Campioni la Centura de Aur
 Publicitate pdf
Campioni la Centura de Aur
Tuesday, 01 October 2019

Box

Boxerii piteşteni Adrian Preda şi Alex Ungureanu au câştigat Centurile de aur la categoriile 57 kg şi 63 kg ale turneului internaţional Centura de aur, „Memorial Dorin Filip“ .Turneul s-a desfasurat în perioada 27-28 septembrie în orasul Rovinari. La această compeţie au participat loturile naţionale ale Ucrainei, Republicii Moldova, Ungariei, Scoţiei, României şi pugilişti de la cluburile din ţară. Sportivii Antonio Neblea şi Valentin Popescu au obţinut locul doi la aceast puternic turneu pugilistic la categoria 70 kg şi respectiv 40 kg. De asemenea la gala de Box „Cupa Argeşului“, competiţie desfăşurata sâmbătă la Sala Sporturilor din Piteşti, supergreul Savu Antonios şi Neblea Antonio au câştigat trofeele „Cupa Argeşului“.
Judo

Pe podium la Campionatul Naţional

Acum câteva zile, la Iaşi, a avut loc Campionatul Naţional de Judo pe Echipe, competiţie la care au participat cele mai bune cluburi din ţară. La acest concurs judeţul nostru a fost reprezentat de CSM Piteşti-CSU Piteşti. la finalul competiţiei, reprezentanţii judeţului nostru au obţinut locul I la echipe în concursul masculin şi locul III în concursul pe echipe la feminin. Sportivii sunt pregătiţi de antrenorii Emilian Rabolu, Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie.

Ivănescu, locul 5 la Campionatul Mondial

La sfârşitul săptămânii trecute, în Kazahstan a avut loc Campionatul Mondial de judo rezervat cadeţilor, întrecere la care au participat cei mai buni judoka din lume de până în 18 ani. Din lotul pe care România l-a deplasat la Almaty a făcut parte şi piteşteanca Florentina Ivănescu. Sportiva pregătită de antrenorii Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie nu a reuşit să urce pe podium, terminând concursul categoriei 57 de kg pe locul 5. Ivănescu a devenit în acest an vicecampioană europeană de cadeţi iar speranţele conducătorilor clubului din Ştrand în obţinerea unei medalii erau destul de mari.