Curierul Zilei - A doua victorie cu 3-0!
PRIMA PAGINA arrow RUBRICI arrow Sport arrow A doua victorie cu 3-0!
A doua victorie cu 3-0!
Wednesday, 16 October 2019

Preliminarii Euro 2021, Under 21

România U 21 - Irlanda de Nord U 21 3-0 (0-0)

Reprezentativa Under 21 a României antrenată de Mirel Rădoi a avut o lună octombrie perfectă: 6 puncte acumulate, 6 goluri marcate, niciunul primit. Şi lupta pentru EURO 2021 continuă! După victoria cu Ucraina de la Ploieşti, scor 3-0, pe 10 octombrie, tricolorii antrenaţi de Mirel Rădoi au învins cu acelaşi scor şi reprezentativa Irlandei de Nord, într-un meci disputat la Voluntari, în faţa a 4.064 de spectatori. După trei etape jucate în grupa a 8-a, tricolorii U21 au 6 puncte acumulate!

Cine îşi imagina că partida cu Irlanda de Nord va fi una uşoară s-a înşelat. Prima repriză e dovada. Avertizaseră atât selecţionerul Mirel Rădoi, după numeroase ore de analiză video, cât şi unul dintre jucătorii de bază, Alex Paşcanu, cu o zi înaintea partidei. „Ne aşteaptă un meci greu cu un adversar complicat”. O echipă a extremelor, care nu a învins Malta pe teren propriu, 0-0, dar a pierdut foarte târziu în Danemarca, acolo unde şi tricolorii au cedat. A fost tot 2-1 pentru nordici.
Forţat şi de accidentarea lui Moruţan de la antrenamentul oficial, Rădoi a trimis patru noi jucători în formula de start faţă de succesul cu Ucraina. Velisar, Moruţan, Drăguş şi Ganea le-au lăsat locul lui Raţiu, Mihăilă, Ciobanu şi Petre.
Ultimul, marcator al unei „duble” în partida de la Ploieşti. Începutul a fost timid, ca în urmă cu 4 zile. Petre a alergat mult după baloane în debutul jocului, de partea cealaltă, micuţul vârf Lavery părea izolat între „turnurile” Paşcanu şi Chindriş. Iar insularii au avut o primă şansă, atunci când Mihăilă a pierdut o minge la mijloc, iar Lavery a avansat periculos spre poarta lui Vlad, înainte de a trimite alături. Mihăilă s-a revanşat cu o cursă excelentă în minutul 29, şi-a depăşit în viteză adversarul direct, dar a fost blocat în ultima clipă. Din cornerul ieşit, Paşcanu a reluat cu capul deasupra. Apoi a intrat în scenă Dennis Man. În minutul 30 a luat mingea, a pătruns în centru, dar nu a nimerit ţinta. Apoi, în minutul 34, a scăpat singur spre careul advers, dar a fost doborât de portarul advers. Tot stadionul a strigat „roşuuuu!”. Aşa a decis şi arbitrul! Din lovitura liberă, Ciobanu a fost aproape de a-i înscrie neîncălzitului Hughes, dar cumva goalkeeper-ul a scos mingea de la vinclu. Am urcat şi mai mult, am riscat, iar o neatenţie din prelungirile primei părţi putea să ne coste. Lavery, rămas cu mingea la picior pe la 10 metri, a tras alături.

Scenariul clasic: goluri în repriza a doua!

Fără a se uita prea mult înapoi, naţionala noastră a mizat totul pe atac în debutul reprizei a doua. Şi am reuşit să marcăm repede! După o fază fixă Paşcanu a ajuns să centreze pentru Chindriş, acesta a trimis în faţa porţii, de unde Petre a fost blocat. Acolo s-a aflat însă Băluţă, care a trimis în plasă! 1-0 din minutul 48! Cu un om în plus, fundaşii laterali au putut urca şi mai mult. Astfel, Raţiu a ajuns într-o poziţie bună, la 25 de metri distanţă, şi doar bara s-a opus golului secund. S-a făcut 2-0 în minutul 59!
Mingea centrată pe jos de Man şi peste care a sărit Oaidă a ajuns la Mihăilă, care a înscris cu un şut puternic. Şi 3-0, în minutul 67, pasă Petre pentru Ciobanu, şut în plasa laterală, la colţul lung. 4.064 de spectatori au venit să îi vadă pe tricolori şi au avut ce vedea.

ROMÂNIA – IRLANDA DE NORD 3-0

A marcat. Băluţă (48), Mihăilă (59), Ciobanu (67) Cartonaş roşu: Hazard (38)
ROMÂNIA: 1. Vlad – 18. Raţiu (19. Velisar, 63),  4. Paşcanu, 15. Chindriş, 2. Boboc – 14. Oaidă, 5. Băluţă-cpt. (6. Grigore, 79), 20. Ciobanu – 8. Man (21. Neicuţescu 69), 11. Petre (9. Ganea, 69), 7. Mihăilă (10. Drăguş, 69). Selecţioner: Mirel Rădoi Rezerve: 12. Aioani, 23.  Dur-Bozoancă –  13. Ciobotariu, 17. Olaru
IRLANDA DE NORD: 1. Hazard-cpt – 4. Balmer, 2. Toal, 20. Brown, 15. Graham (3. Thompson,  75) – 7. Mccalmont (17. Boyd Munce, 75), 18. Mccann – 11. Gordon ( 9. Parkhouse, 74), 6. Dunwoody (16. Palmer, 61), 10. Galbraith (12. Hughes 38) – 8. Lavery. Selecţioner: Ian Baraclough Rezerve:  5. S. McClelland, 13. Marron, 14. O’Mahony,  19. O’Neill.