Curierul Zilei - S-au jucat cu ocaziile şi au pierdut două puncte!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow S-au jucat cu ocaziile şi au pierdut două puncte!
 Publicitate pdf
S-au jucat cu ocaziile şi au pierdut două puncte!
Tuesday, 22 October 2019

CS Mioveni a ratat o şansă mare să se distanţeze le 3 puncte în fruntea clasamentului

CS Mioveni trebuia să se întoarcă cu trei puncte din depla­sarea de la U Cluj, însă din cauza multe­lor ratări din prima repriză, galben-verzii au trebuit să se mulţumească şi cu un punct.

A fost 2-2 după ce, argeşenii au deschis scorul în minutul 6 prin Coşereanu. Acesta a finalizat cu stângul din careu, de pe partea stângă, după ce a fost angajat excelent înadâncime de Hergheligiu, pe un contraatac. Au urmat apoi o serie de ratări incredibile ale lui Coşereanu (min 17 pătrundere pe dreapta, singur, şut la colţul scurt deviat), Măzărache (min 19 aţiune pe dreapta, rămâne singur cu portarul dar în cele din urmă este blocat), Hergheligiu (min 36, şut din prima de pe dreapta, la colţul scurt, după o pasă a lui Măzărache, dar portarul respinge incredibil) şi din nou Măzărache (min 42, preluare în centrul careului, singur şi şut din întoarcere, milimetric peste). La 6 minute de reluare, gazdele au egalat dintr-un penalty controversat. Takacs trage puternic pe jos de la 16 după o deviere dintr-un corner, Beţa plonjează, loveşte balonul cu pulpa piciorului, dar apoi acesta îi ricoşrează în cot, centralul face imediat semn că nu a fost nimic, dar asistenul ridică fanionul, pentru henţ şi până la urmă Florin Mazilu arată punctul cu var, în protestele oaspeţilor. Lovitura pe pedeapsă este transformată impecabil de Goga, care trimite plasat, în dreapta sa, iar Croitoru deşi a plonjat în direcţie, nu reuşete să atingă balonul. În repriza a doua, argeşenii au mai avut o oportunitate de a marcat în minutul 71, dar şutul plasat şi puternic al lui Balint este respins cu dificultate de portar. Apoi, Anghelina repetă eurogolul din meciul cu Sportul Snagov şi mai trimite o torpilă în poarta adversă, din lovitură liberă de la 25m, peste zid, pe colţul scurt, golul fiind reuşit în minutul 77. Gazdele au forţat, dar fără realizări deosebite, însă la un corner care nu anunţa mai nimic, Dican, intrat la puază în jocul gazdelor aduce din nou egalarea, cu o lovitură de cap de pe 6 m, după un corner. În prelungiri, CS Mioveni a mai avut un penalty neacordat, la un fault clar, în marginea careului, pe dreapta, asupra lui Balint.
CS Mioveni urcase cu o seară înainte de meciul de la Cluj pe locul 1 în clasamentului, după ce Turris a pierdut în deplasarea de la Călăraşi, iar după remiza cu Universitatea, elevii lui Marius Stoica, s-au distanţat la un punct de urmăritoare, în fruntea clasamentului.

U Cluj – CS Mioveni 2-2  (0-1)

Au marcat: Goga (51 din 11 m), Dican (85) / Coşereanu (6), Anghelina (77)
n U Cluj: Tordai – Teclean (46 Dican), Crăciun, Berci – Takacs, Florescu, Guedj (46 Miranda), Gomes – Pop, Goga, Pîrvulescu. Antrenor: Adrian Falub
n Mioveni: Croitoru – Ghiţă, Celea, Beşa (57 Alexe), Burnea – Anghelina, Şerban – Cioargă, Hergheligiu, Coşereanu – Măzărache (55 Balint). Antrenor: Marius Stoica
n Arbitru: Florin Mazilu (Satu Mare)
n Cartonaşe galbene: Guedj (11), Goga (80) / Celea (68)
n Stadion Cluj Arena
n Spectatori 1500
Cum s-au marcat golurile:
n 0-1, min 6: contraatac al Mioveniului, Hegheligiu urcă pe centru, îi pasează perfect lui Coşereanu, acesta preia, intră în careu pe stânga, trage la colţul scurt, mingea este atinsă de portar şi intră în plasă
n 1-1, min 51: tuşierul Alexandru Filip consideră că Beşa a respins un balon cu mâna la un şut pe jos al gazdelor de la 16 şi semnalizeaza penalty, centralul acordă lovitura de pedepasa deşi iniţial făcuse semn că nu a fost nimic. Penalty-ul este tranformat de Goga, în stânga portarului, plasat, deşi Croitoru ghicise colţul
n 1-2, min 77: Anghelina transfomă impecabil, direct în vinclu, o lovitura libera de la 25 m puţin lateral dreapta
n 2-2, min 85: corner pentru gazde de pe dreapta, Dican înscrie cu capul din careu
Când mai putea marca Mioveniul
n Min 17: Coşereanu pătrunde pe dreapta în careu, trage la colţul scurt din poziţie bun , dar un fundaş bagă piciorul şi deviază în corner
n Min 19: Măzărache scapă şi el pe dreapta, intră în dribling în careu, rămâne singur dar până la urmă este ajuns de un fundaş, care respinge
n Min 36: ocazie mare a Mioveniului, Măzărache ajunge un balon pe dreaptam, la colţul terenului, îi pasează excelent pe jos, în careu lui Hergheligiu, care vine în viteză şi trage din prima, dar portarul respinge incredibil în corner
n Min 42: acţiune pe stânga  a oaspeţilor, Hergheligiu îi pasează lui Coşereanu, acesta centrează de pe stânga, Măzărache preia în centrul careului şi trage din întoarcere, milimetric peste
n Min 71: Balint preia în careu pe stânga, trage la colţul lung, dar portarul respinge cu greu în corner.