Curierul Zilei - „Absenţa lui Searcy a contat“
PRIMA PAGINA arrow RUBRICI arrow Sport arrow „Absenţa lui Searcy a contat“
Fapt divers*** ️ Femeie arsă, în incendiu!     Fapt divers*** ️ Patru tineri au ajuns la spital     Fapt divers*** ️ Evacuaţi din bloc de frica focului     Editorial*** ️ De ce urăsc cuvântul „Cex”     Sport*** ️ Victorie la scor de neprezentare!     Social*** ️ Tichetele de masă şi voucherele se impozitează!
 Publicitate pdf
„Absenţa lui Searcy a contat“
Tuesday, 19 November 2019

Interimarul BCM U FC Argeş după înfrângerea cu CSU Sibiu:

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a suferit o nouă înfrângere la scor acum câteva zile. BCM U FC  Argeş a pierdut la o diferenţă de 18 puncte, scor 77-59, confruntarea de pe propriul teren cu CSU Sibiu, vicecampioana României,  şi a ajuns la cinci eşecuri consecutive.

Grecul Theodosios Paralikas, antrenorul interimar al grupării din Trivale a tras concluziile care se impun după acest eşec drastic: „Pentru noi a contat mult absenţa lui Devin Searcy, care este unul dintre cei mai buni marcatori şi recuperatori ai campionatului. Acest lucru ne-a costat, mai ales în lupta pe care Sibiul a câştigat-o la recuperare. Ei au trei jucători foarte puternici sub panou, iar aici mă refer la Cooper, Falker şi Philmore. Cred că am evoluat bine în prima repriză, în al doilea sfert am reuşit să arătăm un baschet foarte bun. Din păcate, în a doua repriză nu am putut menţine ritmul, iar cifrele spun totul. Au recuperat mai multe mingi decât noi şi cred că asta a fost cheia meciului. Aş vrea să le mulţumesc fanilor care ne-au fost alături. Ne pare rău că nu am putut să îi facem fericiţi nici de această dată. Eu sper să rămânem sănătoşi şi spun asta deoarece, de la începutul pregătirii din presezon, suntem lipsiţi de acest aspect. De fiecare dată, câte un jucător se confruntă cu ăprobleme şi nu se poate antrena sau evolua în meci. Vom reveni la antrenamente cu gândul că trebuie să începem seria victoriilor“.