Curierul Zilei - Meciuri tari la juniori, la Mioveni
PRIMA PAGINA arrow RUBRICI arrow Sport arrow Meciuri tari la juniori, la Mioveni
 Publicitate pdf
Meciuri tari la juniori, la Mioveni
(1 vot)
Thursday, 30 April 2015

Gică Hagi, aşteptat la turneul zonal din weekend din oraşul constructorului auto

Meciuri tari la juniori, la Mioveni

 

 CS Mioveni va organiza, de sîmbătă pînă marţi, în premieră pentru oraşul constructorului auto, turneul zonal de Juniori A. În această fază a competiţiei, echipa de juniori galben-verde, antrenată de Marin Radu II şi Iulian Ilie, s-a calificat de pe primul loc al grupei a 3-a, iar ca adversare i-au fost desemnate Viitorul Cosntanţa, FC Braşov şi LPS Banatul Timişoara.

Ieri, oficialii clubului CS Mioveni au prezentat turneul ale cărui drepturi de organizare le-a cîştigat clubul argeşean. Despre orgnaizarea şi despre aşteptările la această competiţie au vorbit pe rînd preşedintele Consiliului Director al CS Mioveni, Dumitru Olteanu, preşedintele executiv Constantin Stancu şi antrenorul Marin Radu II. „Clubul nostru este angrenat în cîteva competiţii importante în aceste zile: tenis de masă unde, azi (n.r. - marţi), ne batem la Cîmpulung pentru un loc în finală, fotbal unde, sîmbătă dimineaţă, echipa mare joacă cu FC Olt în campionat, meci în urma căruia poate ajunge pe locul II şi, cu siguranţă, cel mai important moment al acestui sfîrşit de săptămînă este turneul zonal al Juniorilor Republicani A, care se desfăşoară în premieră la Mioveni. Felicit tinerii fotbalişti, antrenorii Radu II şi Iulian Ilie şi mă bucur pentru remarcabila prestaţie în acest campionat, unde s-au clasat pe locul I. Au realizat acest lucru cu multă muncă, seriozitate şi disciplină şi sper ca la finalul turneului să ajungem în primele patru echipe din ţară la Juniori A. Nu e uşor, pentru că sînt formaţii puternice, dar sper să terminăm pe locul 1“, spunea Dumitru Olteanu.

La rîndul său, Constantin Stancu a comentat: „Am solicitat Federaţiei oraganizarea acestui turneu de zonă de la junuiori A, iar ieri, s-a decis să se joace la noi. Ne bucură, pentru că de mulţi ani nu s-a mai organizat în judeţ şi niciodată la Mioveni un astfel de turneu. Cei de la Federaţie ştiu că Primăria şi Consiliul Local se implică mult aici, avem o bază sportivă foarte bună şi acest lucru a făcut diferenţa pentru noi, deoarece a mai fost o solicitare de organizare din partea Braşovului, dar ei trebuiau să joace şi la Tărlungeni şi era mai complicat. Ne bucură faptul că în decurs de doi ani am realizat ceea ce am realizat aici, iar doi ani la rînd ne-am calificat la turneele finale. Sînt realizări fiindcă de-abia acum trei ani am pus bazele investiţiei de la Centrul de Copii şi Juniori, iar acum roadele se văd. Avem încredere foarte mare în această grupă de copii că au posibilitatea să facă pasul la echipa mare. Disputarea jocurilor începe sîmbătă, continuă duminică şi se termină marţi, cu un joc pe terenul mare şi unul la Grup. Sperăm foarte mult şi dorim să vină lumea la stadion să vadă aceste meciuri. Ne-am bucurat foarte mult că au ajuns aici copii şi că au condus această grupă de la un cap la altul. Au avut evoluţii foarte bune şi ne bucură şi faptul că sîntem cei care putem organiza acest turneu şi că le oferim posibilitatea să joace pe un teren foarte bun. Sperăm să iasă jocuri frumoase şi să vină părinţii la meciuri, ca să vadă cu această ocazie ce am realizat aici. De asemenea, îl aşteptăm şi pe Gică Hagi la acest turneu, ar fi un lucru extraordinar, pentru Mioveni“.

Programul turneului

Sîmbătă:

ora 16: FC Braşov - Banatul Timişoara
ora 18.15: CS Mioveni - FC Viitorul

Duminică

ora 16: CS Mioveni - Banatul Timişoara
ora 18.15: FC Braşov - FC Viitorul

Marţi:

ora 11: CS Mioveni - FC Braşov (Grupul Şcolar)
ora 11: FC Viitorul - LPS Banatul Timişoara (Terenul Central Mioveni)

Unul dintre antrenorii grupei, Marin Radu II, a vorbit şi el despre şansele echipei la acest turneu: „Aş vrea să facem o obişnuinţă cu aceste calificări la turneele finale şi să fim an de an acolo. E o bucurie pentru noi şi foarte multă lume a început să se intereseze de copiii noştri. Aici avem tot ce le trebuie pentru performanţă şi nu întîmplătoare sînt şi rezultatele de la ora actuală, mai ales că fotbalul juvenil suferă în Argeş. Avem o echipă bună, am cîştigat seria a treia lejer, făcînd jocuri bune şi mai puţin bune, dar am meritat să cîştigăm. Acest parcurs a fost şi datorită copiilor, calităţilor lor. Rezultatele ne-au dat speranţe... Acum s-a format o grupă cu echipe foarte bune, care s-au clasat şi ele pe primele locuri în campionat. Toate sînt bine pregătite şi bine organizate şi toate îşi doresc calificarea. Am încredere că vom depăşi momentele dificile şi vom trece de această fază. Am încredere în aceşti copii, am lucrat cu ei doi ani şi este al doilea turneu zonal la care ne calificăm. Pot să realizeze mult mai mult! Sperăm să începem cu dreptul să să terminăm tot cu dreptul“.

 S.Mihai

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 5531

Comentarii (1)
Scris de armeanu' in 30-04-2015 09:04 - Vizitator
 
 
Bafta multa Sarpe! 
Te urmaresc de la distanta si ma bucur atat pt tine cat si pt Telu. 
Iti doresc sa obtii ca antrenor cel putin tot atatea performante cat obtineam pe vremuri cu echipa noastra si regretatul nea Lenci.
 

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 


embedgooglemap.net


Zi record

Luni, 11.11.2019

--- 2.687 vizitatori unici ---

Flag Counter


PRchecker.info