Curierul Zilei - Liga I
Fapt divers*** ️ Femeie arsă, în incendiu!     Fapt divers*** ️ Patru tineri au ajuns la spital     Fapt divers*** ️ Evacuaţi din bloc de frica focului     Editorial*** ️ De ce urăsc cuvântul „Cex”     Sport*** ️ Victorie la scor de neprezentare!     Social*** ️ Tichetele de masă şi voucherele se impozitează!
 Publicitate pdf
Liga I
Wednesday, 06 May 2015

Liga I

v v Etapa 30, cronică v v
ASA, încă un pas spre titlu

Curierul zilei continuă să vă prezinte cronica etapei din Liga I, chiar dacă meciurile pot fi urmărite acum pe mai multe programe de sport, Dolce, Digi şi Look. Cu siguranţă, nu toţi dintre cititorii noştri au timpul necesar să urmărească toate meciurile jucate în campionatul intern şi tocmai de aceea venim în ajutorul dvs., prezentîndu-vă ce s-a întîmplat în fiecare meci. Astăzi, avem etapa a 30-a, una care a programat dueluri interesante, importante pentru cîştigarea campionatului.

Pandurii, în găleată!

# Concordia Chiajna - Pandurii Tg. Jiu 1-0

Concordia şi Pandurii au deschis etapa a 30-a a Ligii 1 cu un meci extrem de important în lupta pentru salvarea de la retrograda­re. Gazdele au avut prima şansă de a marca, Serediuc nu l-a pu­tut învinge însă pe Mingote. Problemele gorjenilor au început în minutul 37. Dan Nistor a fost eliminat, după ce l-a lovit pe Dragarski. Totuşi, Mihai Roman pu­tea înscrie, chiar înainte de pa­uză. Cu Edi Iordănescu suspendat, minerii au fost aproape de autogol, după ce Momcilovic a degajat o minge în coechipierul Mrzjlak. Concordia a reuşit să treacă la conducere, în minutul 57. Dina a concretizat pasa ideală a lui Pena şi a punctat pentru a 9-a oară în acest sezon. Serediuc le putea dubla avantajul gazdelor, dar nu a nimerit ţinta, în timp ce portarul de rezervă al oaspeţilor, Gliwa, a fost eliminat pe final, du­pă un gest nesportiv. După acest meci, Concordia a acumulat 34 de puncte şi este la patru lungimi de primul loc retrogradabil.

Egalare pe final

# FC Braşov - CFR Cluj 2-2

Meci încins, între FC Braşov şi CFR Cluj, în lupta pentru evitarea retrogradării. Neînvinşi în ultimele trei etape, feroviarii au dat repede lovitura. Camora a centrat perfect pentru Negruţ, care a deschis scorul sub Tîmpa. Avantajul oaspeţilor a fost de scurtă durată. Con­stantinescu a înscris după o fază la care jucătorii CFR-ului au cerut ofsaid. În ultimul minut al primei reprize, stegarii au mai punctat o dată, dar de această dată reuşita lui Cristi Ganea nu a fost validată. Szabo a forţat în ofensivă şi l-a introdus pe Buga. Veteranul galben-negrilor şi-a trecut în cont două ratări uriaşe, iar apoi a gafat în minutul 77. L-a faultat în careu pe Tade. Francezul a şi punctat de la punctul cu var, pentru a 13-a oară în a­cest sezon. Gazdele nu au cedat lupta si, cu 5 minute inainte de final, au egalat. Mincă nu a putut interveni la şutul plasat al lui Bencun. În prelungiri, Ciocîlteu putea păstra toate punc­tele la Braşov, dar n-a prins spaţiul portii şi s-a terminat 2-2.

Hagi, învins la scor de tenis

# ASA Tg. Mureş - Viitorul 6-1

ASA Tîrgu Mureş a făcut spec­tacol cu Viitorul şi a rămas lider în campionat! Echipa lui Hagi a încasat prima lovitură în minutul 37, cînd Mamele a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe. Hora a deschis scorul pentru mureşeni chiar înainte de pauză şi tot el a punctat pentru 2-0 în minutul 53. Acelaşi atacant l-a ajutat şi pe N’Doye să dea gol, dar şi pe Axente, iar ASA conducea cu 4-0 în minutul 74. Patru minute mai tîrziu, Nicoliţă a marcat unicul gol al Viitorului, însă bucuria oaspeţilor n-a durat mai mult de zece mi­nute. Goga a reuşit o bijuterie în minutul 86, iar ASA conducea cu 5-1. Hora a închis tabela la scor de tenis în minutul 90+1. S-a terminat 6-1, iar ASA Tîrgu Mureş speră în continuare la primul titlu de camp­i­oa­nă din istorie.

Oltenii n-au mai cîştigat de o lună

# FC Botoşani - CS U Craiova 2-0

Botoşaniul a urcat pe cinci în Liga 1 după victoria cu CSU Craiova. Acsinte si Paul Batin au marcat golurile partidei. Opt etape fără înfrîngere şi prima victorie după două egaluri, obţinută în faţa lui CSU Craiova, au dus-o pe FC Botoşani la nu­mai trei puncte de podium. Minutul 13 putea fi cu noroc pentru gazde, dacă Bălgrădean nu se întindea la ocazia lui Acsinte. Fundaşul Botoşaniului nu a mai irosit următoarea şansă: Croitoru a executat rapid o lovitură liberă şi Acsinte i-a taxat pe olteni. Tot oamenii lui Leo Grozavu au fost mai periculoşi şi în repriza a doua. Hadnagy a trimis puţin pe lîngă, dintre Acka şi Bălgrădean. Apoi, portarul Craiovei a evitat un gol de cascadorii rîsului, după ce Acka degajase în Briceag. În final, rezerva Paul Batin a risipit emoţiile după un contraatac şi Botoşaniul s-a impus cu 2-0 în faţa Craiovei.

Şumudică a resuscitat Astra

# Ceahlăul - Astra 1-3

Astra nu renunţă la Europa - de cînd au fost preluaţi de Marius Şumudică, giurgiuvenii au două victorii la rînd în deplasare. Autogolul lui Alexandru Ichim i-a asigurat Astrei avantajul la pauză, după o primă repriză în care Enache şi Alibec au nimerit bara. Contrar cursului jocului, Sialmas a făcut 1-1 cu 20 de minute înainte de final. Egalitatea nu a ţi­nut însă mult - Budescu i-a adus din nou în avantaj pe oaspeţi, după o greşeală a portarului Jovic. Rezerva Fatai a dus scorul la 3-1 pentru Astra. Echipa din Giurgiu a ajuns la un singur punct de podium, cu 4 etape înainte de final. Ceahlăul, în schimb, se pregăteşte de Liga a doua - nemţenii ar avea de recuperat 8 puncte cu 12 rămase în joc şi depind şi de rezultatele adversarelor directe.

Remiză la retrogradare

# U Cluj - Gaz Metan Mediaş 1-1

Aflate sub linia roşie şi la egalitate de puncte, Universitatea Cluj şi Gaz Metan Mediaş au avut duel direct în etapa 30. „Şepcile roşii“ au avut nevoie de doar trei minute pentru a deschide scorul. Mingea centrată de Mengolo a fost trimisă în poartă de Morar. Oaspeţii puteau restabili repede egalitatea. Munteanu a luat pe cont propriu o acţiune, dar şutul său nu a fost cadrat. Veselovsky a avut noroc şi la execuţia lui Llullaku. Portarul clujenilor a gafat însă în repriza a doua, fără ca jucătorii Gazului să profite. Morar a fost aproape de dublă în minutul 72. Pleşca a intervenit salvator şi a respins de lîngă ba­ră. Ocazia lui U s-a razbunat. Bambara a a­tins mingea cu mîna în careu, iar Llullaku a înscris din penalti. Mai mult, Gazul putea chiar obţine toate punctele. Dan Roman nu l-a putut învinge pe Veselovski şi partida s-a terminat cu o remiză, 1-1. După acest rezultat, cele două echipe au rămas pe primele două locuri retrogradabile, la un singur punct de prima poziţie care asigură prezenţa în Liga I şi în sezonul viitor, ocupată de FC Braşov.

Derbi doar pe hîrtie

# Dinamo - Steaua 1-3

După o minge trimisă puţin pe lîngă de Stanciu (15), primul şut pe poartă le-a aparţinut dinamoviştilor, dar Arlauskis nu a fost surprins de execuţia lui Bărboianu (18). În replică, Prepeliţă a trimis peste poartă cu 5 minute înainte de pauză. Spiritele s-au încins în prelungirile primei reprize. Arlauskis şi Nedelcearu s-au bruscat, iar ambii au fost avertizaţi. La reluare, Arklauskis a fost ţinta suporterilor dinamovişti, care au aruncat cu torţe, petarde şi obiecte metalice, iar partida a fost întreruptă de Balaj timp de 20 de minute. Cînd jocul a început, în cele din urmă, au urmat 3 minute de coşmar pentru Dinamo. Stanciu a fost faultat în careu de Bărboianu şi tot el a transformat lovitura de pedeapsă (76), sub privirile lui Keşeru, care a plecat în iarnă, dar e în continuare golgheterul campioanei. Imediat, acelaşi Stanciu a făcut 2-0 du­pă o fază superbă, lucrată de jucătorii lui Gîlcă (79). La dinamovişti, Elhamed l-a înlocuit pe Lazăr (74) şi a lovit bara (89). Au urmat 20 de minute de prelungiri, iar Steaua a trecut pe lîngă 3-0 la ocazia lui Breeveld (90+1). Tot Elhamed a marcat, din pasa lui Rotariu, cu un şut din prima (90+16). Steaua a mai primit un penalti la ultima fază a meciului, după un contact între Bunoza şi fostul dinamovist Ţucudean (90+22). Prepeliţă a stabilit scorul final (90+23), 3-1 pentru Steaua în derbiul de pe Arena Naţională, în faţa a 25.863 de spectatori. Cu patru etape rămase de jucat în acest se­zon de Liga 1, Steaua se menţine la două puncte în spatele liderului ASA Tg. Mureş.

Cernat a renăscut la Galaţi

# Oţelul Galaţi - Pe­trolul 1-1

Fără înfrîngere în ultimele trei meciuri, Oţelul a avut pri­ma ocazie a meciului, dar Pecanha s-a opus la şutul lui Ha­morun. Ploieştenii au deschis scorul în minutul 27, prin Kronaveter, care a marcat go­lul cu numărul 600 al acestui sezon de Liga 1. Sissoko pu­tea egala cu cinci minute înaintea pauzei, dar lovitura sa de cap a ocolit poarta. Imediat după relu­a­re, gălăţenii au primit penalti pentru un henţ al lui Ipsa, dar Cernat a ratat lovitura de pedeap­să. A­flat la meciul 83 în Liga 1, mijlocaşul de 35 de ani a reuşit apoi al zecelea gol pe prima sce­nă, după un un-doi cu Iulian Po­pa. Fostul mijlocaş al lui FC Bra­şov putea aduce victoria pentru moldoveni, însă Pecanha s-a opus şi de a­ceastă dată. S-a încheiat 1-1, iar Oţelul este ultima în clasament, la nouă puncte de salvare, cu pa­tru etape rămase de jucat.

Rapid, la două de salvare

# CSMS Iaşi - Rapid 0-0

Pentru că era un meci extrem de important, Pancu a lăsat problemele medicale deoparte şi a decis să intre din pri­mul minut. Iar ambiţia sa a fost extrem de aproape de a se materializa printr-un gol, în minutul 11. Tot Pancu a centrat pentru Gecov, dar acesta a ratat incredibil patru minute mai tîrziu. Mijlocaşul ceh şi-a mai încercat norocul după o pasă a lui Săpunaru, dar a tras pe lîngă (28). Din păcate pentru bucureşteni, tot atunci a fost şi momentul în care Pancu a realizat că nu mai poate continua. A fost a doua lovitură neaşteptată pe care a primit-o Bergodi, astfel că Pancu a luat loc pe bancă lîngă Niculae. În minutul 36, centralul Radu Petrescu s-a confruntat cu prima problemă serioasă la un fault pe care Voicu l-a făcut asupra lui Kikas. Jucătorul Iaşiului a primit galben, deşi a intrat cu talpa. Fazele au alternat şi în repriza secundă. Ieşenii au cerut un penalti în urma unui duel dintre Bole şi Garay (55), după care Golubovic şi-a tre­cut în cont ratarea serii. A trimis cu capul, din interiorul careului, după o centrare a aceluiaşi Bole, dar mingea a trecut pe lîngă (77). Finalul a fost incandescent. Giuleştenii au atacat cu toa­te liniile şi ar fi putut beneficia de o lovitură de la 11 metri, a tunci cînd mingea şutată de Benson l-a lovit în mînă pe Voicu. Arbitrul Radu Petrescu n-a consi­derat asta o sancţiune şi a lăsat jocul să continue.Sursa: digisport.ro