Curierul Zilei - Ayza şi Biceanu, singurii integralişti

*** 54 de cereri pentru ajutor de încălzire!      *** SANITAS-ul, nemulţumit de propuneri      *** Renovarea pieţelor începe în noiembrie      *** Sclavul şi-a omorît tatăl      *** Gospodărie incendiată, la Bîrla      *** Şoferul băut a ratat curba!      *** Motociclist, grav rănit      *** Derbiul orgoliilor, încheiat cu un scor alb!      *** Victorie importantă obţinută în deplasare!      *** Liga a II-a, etapa 13      *** Concert umanitar, la Filarmonica Piteşti      *** Expoziţie de armament, la Liceul Ion Barbu      *** Profesorul Gărduş a murit în Canada!      *** Singura studentă din România, la Tel Aviv      *** BMW lovit de un Ford

Ayza şi Biceanu, singurii integralişti Imprimare E-mail
joi, 05 ianuarie 2017

Analiza turului de campionat al CS Mioveni:

Ayza şi Biceanu, singurii integralişti

CS Mioveni a terminat turul campionatului 2016/2017  pe locul 6, cu 31 de puncte, obţinute în urma a 18 me­ciuri disputate pe teren, dintre care au contat doar 17 (cel cu ACS Berceni fiind anulat, după excluderea ilfovenilor). Galben-verzii au marcat 26 de goluri şi au primit 13, însă, după anularea victoriei cu Berceni, au rămas cu 22 de goluri înscrise şi 12 primite.

În acest sezon, Mioveniul a avut un antrenor nou, în persoana lui Alexandru Pelici, antrenor care a adus rezultatele scontate la echipă pe parcursul turului de campionat. Noul tehnician a ştiut să ţină ves­tiarul aproape şi a fost printre singurii aduşi la Mioveni care au dat şanse egale tuturor jucătorilor. Astfel, din punct de vedere al minutelor jucate, în clasament conduce Ro­berto Ayza, urmat de Edi Stoi­ca, Robert Boboc, Ionuţ Rădescu, Costinel Gugu, Andrei Tirică şi Ciprian Biceanu, în timp ce în topul meciurilor în care au evoluat, pe primele locuri se află Ayza, Bicea­nu, Rădescu şi apoi Edi Stoica, Bo­boc, Gugu, Tirică şi Năstăsie. Din cele două clasamente, reiese totuşi că, în ciuda faptului că Pelici a încercat o rotaţie permanentă pe posturi, au fost totuşi şi cîteva „nuci tari“ în echipă, ca Ayza, Rădescu, Boboc, Edi Stoica, Tirică, Gugu şi Năstăsie. În cele ce urmează vom analiza primele 10 locuri din clasamentul minutelor jucate.

Roberto Ayza a fost alături de Biceanu, singurul jucător integralist din punct de vedere al meciurilor jucate, brazilianul bifînd toate cele 18 partide din tur. Ayza a evoluat doar 80 de minute în deplasarea de la Baloteşti, unde s-a jucat pe terenul de nisip, iar antrenorul a vrut să-l menajeze 85 de minute în victoria cu 2-0 cu Brăila şi 66 în succesul clar de la Clinceni. Ayza a reuşit, în cele 18 meciuri, 4 goluri, nemaifiind ca în campionatele precedente un marcator mult mai bun.
Edi Stoica a fost şi el unul dintre oamenii de bază, evoluînd în 16 partide. Nu a jucat în două partide, la Suceava şi cu Braşovul, din motive medicale sau de suspendare. Pe finalul turului, fundaşul stînga a marcat şi două goluri, unul decisiv la Afumaţi şi apoi primul în victoria cu 2-0 cu Sepsi.

Robert Boboc, şi el jucător de bază, a jucat în 16 partide, timp de 1.399 minute. A fost menajat pe finalul partidei cu Timişoara la scorul 3-0 şi 67 de minute din postura de rezervă în deplasarea de la Suceava, unde era menajat din ca­uza unei accidentări. În alte două meciuri nu a jucat deloc din cauza problemlor medicale sau de suspendare, în victoria de la Tîrgovişte şi în deplasarea de la Clinceni. Robert Boboc a jucat în acest an din postura de jucător Under 21, fiind unul dintre cei trei fotbalişti care trebuie să joace la echipe în Liga a II-a obligatoriu.
Ionuţ Rădescu a venit la Mioveni în vară din Liga a III-a şi a devenit repede om de bază în e­chipă, la banda dreaptă. A jucat şi el din postura de fotbalist Under 21 şi a mai avut avantajul că evoluează şi pe partea stîngă. A marcat şi două goluri: unul cu Ti­­mişoara şi altul la Clinceni. În total, a evoluat în 17 partide, mai puţin în cea cu Berceniul, în care a fost menajat, şi a jucat 1.390 minute.
Costinel Gugu a jucat în 16 meciuri, adunînd 1.360 minute. A început ca titular, apoi a stat, după care a profitat de suspendarea lui Vişa şi nu a mai ieşit din echipă pînă în penultima etapă a turului, în victoria de la Afumaţi, după care a evoluat iarăşi în ultima etapă. A dat şi un gol, important, deschizînd scorul în victoria cu 4-1 de la Clinceni.
Andrei Tirică este şi el jucător Under 21 şi a fost folosit constant de antrenorul Pelici. I s-a dat încredere, chiar dacă a greşit în pri­ma etapă, şi a bifat în cele din urmă 16 meciuri, adunînd 1.302 minute. Nu a jucat în ultimele două partide, la Afumaţi şi cu Sepsi, şi a marcat un gol, în victoria cu 2-0 cu Brăila.
Ionuţ Biceanu este al doilea mijlocaş la închidere al echipei, dar nu a avut evoluţii integraliste. Astfel, în primele 8 jocuri, a ieşit de mai multe ori în repriza a doua, după care a avut 3 partide consecutive ca integralist şi apoi iarăsi evoluţii oscilante, din punct de vedere al minutelor jucate. A fost, alături de Ayza, singurul jucător care a bifat minute în toate cele 18 partide din tur, 1.257 în total.
Cosmin Năstăsie a jucat în 15 partide, timp de 1.083 minute. Jucător cu experienţă, Năstăsie poa­te juca atît mijlocaş, cît şi vîrf, şi astfel a adunat şi 6 goluri, dintre care unul din penalti. Din cauza problemelor medicale, nu a evoluat în 3 partide, înfrîngerea de la Suceava, egalul de la Snagov şi victoria cu Sepsi.

Ionuţ Stoica a adunat în total 970 de minute în 12 meicuri. În cele 6 partide în care nu a evoluat a fost accidentat. În partida cu Berceniul a jucat doar în ultima jumătate de oră, fiind menajat pînă a­tunci, iar cu Vîlcea a ieşit după 40 de minute, accidentîndu-se. Dacă nu intervenea această accidentare, cu siguranţă, ar fi bifat şi el, ca şi Ayza şi Biceanu, toate meciurile din tur. A marcat şi un gol, egalînd în remiza de la Baloteşti.
Flavius Croitoru a început turul ca rezervă, dar a intrat  din etapa a doua şi a bifat 9 meciuri, dintre care primele opt ca titular integralist. În această perioadă a avut şi o serie de 5 jocuri fără gol primit. Apoi, în partida cu Vîlcea a acuzat o accidentare, fiind schimbat la pauză, pierzînd pînă spre final lo­cul în poartă. A revenit în ultimele două jocuri, în victoriile cu Afumaţi şi Sepsi.

Rezultatele din tur:

Etapa 1: Juventus Bucureşti - CS Mioveni 4-1. A marcat: Năstăsie
Etapa 2: CS Mioveni - Olimpia Satu Mare 1-0. A marcat: Năstăsie
Etapa 3: Dunărea Călăraşi - CS Mioveni 0-0
Etapa 4: CS Mioveni - Unirea Tărlungeni 1-0. A marcat: Năstăsie
Etapa 5: UTA BD - CS Mioveni 0-0
Etapa 6: CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 3-0. Au marcat: Năstăsie, Ayza, Rădescu
Etapa 7: CS Baloteşti - CS Mioveni 1-1. A marcat: Ionuţ Stoica
Etapa 8: CS Mioveni - ACS Berceni 4-1. Au marcat: Ayza, Galan, Alin Popa (2)
Etapa 9: Chindia Tîrgovişte - CS Mioveni 0-2. Au marcat: Vintilă, Florescu
Etapa 10: CS Mioveni - CSM Rm Vîlcea 1-0. A marcat: Alin Popa
Etapa 12: Foresta Suceava - CS Mioveni 2-1. A marcat: Vintilă
Etapa 13: CS Mioveni - Dacia Unirea Brăila 2-0. Au marcat: Tirică, Năstăsie
Etapa 14: Metalul Reşiţa - CS Mioveni 0-0
Etapa 15: Academica Clinceni - CS Mioveni 1-4. Au marcat: Gugu, Rădescu, Năstăsie, Nilă
Etapa 16: CS Mioveni - FC Braşov 0-1
Etapa 17: CS Mioveni - Luceafărul Oradea 1-2. A marcat: Ayza
Etapa 18: CS Afumaţi - CS Mioveni 1-2. Au marcat: Staicu (11 m), Edi Stoica
Etapa 19: CS Mioveni - Sepsi Sf. Gheorghe 2-0. Au marcat: Edi Stoica, Ayza

Golaveraj la finalul turului: 26 -13

Golaveraj după scăderea meciului cu Berceni: 22 - 12