Curierul Zilei - Calificare ratată la Campionatul Mondial!
Calificare ratată la Campionatul Mondial! Imprimare E-mail
luni, 09 ianuarie 2017

Handbalul masculin românesc are un viitor sumbru

Calificare ratată la Campionatul Mondial!

Echipa naţională de handbal a României sub 21 de ani a ratat calificarea la Campionatul Mondial de tineret care va avea loc în luna iulie în Algeria. Jucătorii lui Ovidiu Mihăilă şi Daniel Apostu au pierdut, vineri, la Sala Sporturilor din Piteşti în faţa Danemarcei, cu scorul de 15-26 (11-10), iar după înfrîngerea de sîm­bătă, cu Suedia, nu mai au nici o şansă la prima pozi­ţie, singura care duce la turneul final.

Doar o repriză am rezistat

După o primă repriză excelentă în care au dominat echipa nordică, tricolorii mici s-au pierdut complet după pauză în faţa Danemarcei. La jumătatea meciului, românii conduceau cu 11-10, însă, după revenirea de la cabine, nu s-au mai regăsit. În ultimele 13 minute, elevii lui Ovidiu Mihăilă nu au mai reuşit să marcheze nici un gol, iar de la trei goluri pentru nordici s-a ajuns la diferenţa de 11 de la final! Portarul Dan Vasile a fost eroul echipei noastre în prima repriză, dar în partea a doua nu a mai putut să oprească atacurile daneze. Cînd marchezi doar 4 goluri într-o repriză, nu ai cum să cîştigi un meci de handbal, indiferent de numele adversarului pe care îl ai în faţă. Nordicii au marcat de 16 ori în actul secund, iar acest lucru arată prăpastia dintre handbalului masculin românesc şi echipele de top ale Europei. Marcatorii echipei antrenate de Ovidiu Mihăilă au fost Ştefan - 3 goluri, Csog - 3, Bizău - 3, Gal - 2, Mănescu - 2, Dascălu - 1, Thalmaier - 1. Golurile danezilor au fost înscrise de Christian Olesen (8), Nikolaj Enderleit (2), Tobias Joergensen (3), Frederik Ladefoged Blazejewicz (3), Hans Aaron Mensing (3), Nikolaj Laeso Christensen (1), Jacob Mikkelsen (1), Lasse K. Nikolajsen (1), Emil Bergholt (2), Mads-Peter Lonborg Poulsen (1), Jens Svane Peschard (1).

Nouă minute fără gol

În confruntarea de sîmbătă, România a fost învinsă şi de Suedia cu 32-25 la capătul unui meci controlat de la un capăt la altul de nordici. Tricolorii nu au putut face faţă puternicei echipe a Suediei, care are în componenţă handbalişti ce evoluează în Liga Campionilor. Spre deosebire de partida cu danezii în care au avut o primă repriză destul de bună, tricolorii nu s-au mai regăsit şi în confruntarea cu suedezii care au dictat ritmul pe toată durata întîlnirii. Handbaliştii români au avut o perioadă de mai bine de 9 minute în prima repriză în care nu au reuşit să înscrie, iar scandinavii s-au distanţat la şase lungimi. Şi actul secund a fost tot la discreţia suedezilor care au menţinut acelaşi tempo ridicat ca în primul mitan. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutul 52, cînd Suedia ne conducea cu 31-22. Marcatorii României în partida cu Suedia au fost Thalmaier - 7 goluri, Mănescu - 5, Csog - 4, Bizău - două goluri, Dumitru, Dascălu, Ştefan, Bologa, Nagy, Broască şi Becheru - cîte un gol. Golurile Suediei au fost marcate de Jonsson (8), Claar (4), Tumba (4), Andersson (3), Sandell (3), Hansson (3), Hallback (2), Dahlin, Sjobring, Cosmo, Bogojevic şi Edvarsson (cîte 1).
Cinci echipe deja calificate
Cu două înfrîngeri suferite în faţa nordicilor, România a ieşit complet din lupta de calificare la Campionatul Mondial. Lupta pentru locul I al grupei s-a dat aseară după închiderea ediţiei între Danemarca şi Suedia. România a jucat, ieri, la ora 16, doar o partidă de palmares cu Bulgaria. Prima clasată din fiecare din cele şapte grupe preliminare europene se va califica la turneul final, programat în Algeria, în perioada 17 - 30 iulie. Cinci echipe europene sînt deja calificate la turneul final graţie rezultatelor obţinute la CM Under 19 şi CE Under 20. Acestea sînt Franţa, Spania, Germania, Croaţia şi Norvegia.