Curierul Zilei - Învinşi în ultimul minut!
Învinşi în ultimul minut! Imprimare E-mail
luni, 09 ianuarie 2017

Debut cu stîngul pentru baschetbaliştii piteşteni

Învinşi în ultimul minut!

# BC Argeş - U BT Cluj 82-88 (24-21, 14-17, 22-17, 22-33)

Baschetbaliştii de la BC Argeş au început anul 2017 cu o înfrîngere. Echipa pregătită de Hristu Şapera a pierdut la o diferenţă de 6 puncte confruntarea cu U BT Cluj, una dintre favoritele la titlu. Diferenţa dintre cele două echipe s-a făcut în ultimul minut de joc, cînd ardelenii s-au distanţat decisiv pe tabela de marcaj.

Prin succesul de sîmbătă seara, de la Sala Sporturilor din Piteşti, U Banca Transilvania a reuşit să îşi ia revanşa în faţa celor de la BC Argeş, care în tur se impuseseră cu 73-72, pe terenul ardelenilor. Clujenii au reuşit să învingă în Trivale cu 88-82 la capătul unui meci aprig disputat, decis în ultimele minute. Primele două sferturi au fost destul de echilibrate, ambele formaţii alternînd la conducere pe tabela de marcaj. La pauza mare, piteştenii şi ardelenii se aflau la egalitate. Imediat după reluarea partidei, piteştenii au reuşiit să se desprindă pe tabelă graţie aruncărilor de 3 puncte reuşite de Kostoski. Argeşenii au forţat şi mai mult şi s-au desprins la 11 puncte de ardeleni. Înaintea ultimului sfert, diferenţa dintre gazde şi oaspeţi era de 5 puncte în favoarea alb-violeţilor. Pînă la mijlocul ultimei reprize însă, U-Banca Transilvania Cluj a trecut la conducere, graţie unui parţial de 11-5, iar Hristu Şapera a cerut time-out. Şi după acest moment, tot ardelenii au fost mai lucizi la finalizare graţie reuşitelor lui Adamovic, Rasic şi Barro. Piteştenii au avut şansa de a reveni prin reuşita de 3 puncte a lui Kostoski, însă clujenii au ştiut să gestioneze situaţia şi s-au impus meritat. Principalii marcatori ai BC Argeş au fost Aleksandar Kostoski, cu 21 de puncte, Vincent Hunter, cu 17, Mladenovic şi Marinov, fiecare cu cîte 11 puncte. De la U Cluj, principalii remarcaţi au fost Kyndall Dykes, cu 21 puncte, Ousmane Barro, cu 19 puncte, Filip Adamovic, cu 16 puncte, Aleks Rasic şi Rolland Torok, fiecare cu cîte 14 puncte fiecare.

Meciul, văzut de antrenori:

„Am dominat sub panou“

Mihai Silvăşan, antrenor principal U BT Cluj: „A fost un meci greu, foarte fizic, pe care mă bucur foarte tare că am reuşit să îl cîştigăm. Sînt, de asemenea, bucuros pentru că am reuşit să dominăm sub panou o echipă precum Piteştiul, să recuperăm cu aproape zece mingi mai multe ca ei! Îi felicit pe băieţi pentru această reuşită, însă trebuie să ne păstrăm cumpătul, să mergem mai departe, avem un program încărcat şi nu avem timp să ne culcăm pe o ureche“.

Şapera: „Au meritat victoria“

Hristu Şapera, antrenor principal BC Argeş: „În primul rînd, a fost un meci foarte echilibrat. Nu contează foarte mult cît timp conduci şi în ce perioadă conduci. Pentru noi a fost primul meci după vacanţă, iar un lucru de care mă temeam a fost acela că o pauză de meciuri, indiferent dacă faci sau nu antrenamene, te scoate un pic din ritm. O bună perioadă din meci, am jucat aşa cum trebuie şi cred că am domninat pînă la un anumit punct. Din păcate, raportul recuperărilor a fost net superior oaspeţilor, pe execuţii ofensive trebuia să mişcăm mingea mai mult, trebuia să găsim omul liber şi cred că aici s-a făcut un pic diferenţa. Ulterior, Clujul şi-a arătat experienţa şi maturitatea în joc şi a reuşit să gestioneze finalul, cu toate că am rămas şi noi în joc pînă la final. Felicitări Clujului, a meritat victoria, a arătat de ce e principala candidată la titlul. În ce ne priveşte pe noi, nu am făcut un meci rău. Avem potenţial, trebuie să corectăm anumite situaţii, trebuie să executăm mai bine şi să rămînem mai consistenţi pe perioada întregului meci. Trebuie să ne concentrăm pe următorul meci, un joc extrem de important, cu Timişoara. Am avut un program greu în tur, cu multe deplasări, acum vom avea meciuri mai multe acasă. Asta nu înseamnă mare lucru, mă bazez pe energia pe care o avem acasă, pe energia pe care ne-o dau fanii şi cred că la final ne vom îndeplini obiectivul“.