Curierul Zilei - Şerban, aur la Cupa Europei!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Şerban, aur la Cupa Europei!

*** Calul speriat l-a tîrît zeci de metri      *** A vrut să tîlhărească un căruţaş      *** Jandarmii cîmpulungeni au comandant nou      *** Argeşean cu malarie!      *** Ce facem în caz de insolaţie      *** Hipertensiunea arterială, consecinţă a civilizaţiei      *** FRF va aproba denumirea FC Argeş!   nbsp;  *** CS Mioveni II îşi continuă activitatea      *** Cătălin Barbu a semnat cu FC Argeş Oină     *** Fără medalii la Campionatul European!      *** Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş      *** Campion la judo, arestat      *** Proxeneţii de lux rămîn închişi   &nbp; *** Cresc pensiile şi indemnizaţiile      *** Elevii de 10, la Curier TV      *** 5 fermieri au murit înainte să primească subvenţiile     *** În Argeş au fost înmatriculate 2.621 firme

Şerban, aur la Cupa Europei! Imprimare E-mail
marţi, 14 martie 2017

Judoka piteştean a dat lovitura la Zagreb

Şerban, aur la Cupa Europei!

Performanţă de excepţie pentru judoul argeşean! Piteşteanul Eduard Şerban, com­ponent al lotului naţional de judo al României, a cîştigat, duminică, medalia de aur la etapa de Cupă Europeană de la Zagreb rezervată cadeţilor.

Sportivul legitimat la CSM-SCM Piteşti, care este pregătit la clubul din Ştrand de antrenorii Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie, a fost cel mai bun la categoria 90 kg la întrecerea din Croaţia. La această întrecere au fost prezenţi 792 de participanţi din 31 de ţări. La masculin, pe tatami au urcat 487 de băieţi, în timp ce la feminin au fost 305 fete. La categoria la care a participat Şerban, la start s-au aliniat 42 de sportivi. În primul tur, judoka argeşean l-a învins prin Ip­pon pe un sportiv din Slovenia, iar în cel de-al doilea tur a trecut prin acelaşi procedeu de un israelian. În turul trei, Edi a învins tot prin Ippon un italian, iar în meciul pentru intrarea în finală, piteşteanul a trecut de un olandez tot prin Ippon. În ultimul act al întrecerii, sportivul de la clubul argeşean a învins un sloven prin Waza-ri. Pentru Şerban, competiţia din Croaţia a fost prima etapă de Cupă Europeană din acest an la care a participat. Cupa Europeană cuprinde 9 etape şi este un criteriu de calificare la Campionatele Europene care vor avea loc în Lituania, în iunie, şi Campionatele Mondiale din Chile, care sînt programate în luna august. Antrenorul Valentin Ioniţă se aştepta ca elevul său să urce pe podium: „Este un rezultat excepţional pentru Edi şi un început bun de an pentru judoul argeşean. Sincer să fiu, mă aşteptam ca el să ia medalie, pentru că, anul trecut, la acelaşi concurs, a cîştigat argintul. Sînt sigur că va mai obţine şi alte medalii la competiţiile care vor urma, pentru că este un sportiv foar­te valoros. Următoarea etapă de Cupă Europeană va avea loc în perioada 7-9 aprilie, în Cehia, la Teplice“. În clasamentul pe naţiuni, cu cele trei medalii cîştigate, dintre care două de aur şi una de argint, România s-a clasat pe locul 4, du­pă Ungaria, Brazilia şi Franţa.

Pescăruş şi Sîrbu, în afara podiumului

Eduard Şerban nu a fost singurul sportiv de la CSM-SCM Piteşti care a participat la competiţia din Croaţia. Pe tatami au mai urcat Eduard Pescăruş, care a fost învins în turul doi, şi Ana Maria Sîrbu, care s-a oprit tot în turul 2. Şerban şi Pescăruş sînt compenenţi ai lotului naţional al României şi se pregătesc la Centrul Olimpic de la Piteşti sub îndrumarea antrenorilor Emilian Rabolu, Marian Teleşman şi Valentin Ioniţă.