Curierul Zilei - Prima victorie din play-out!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Prima victorie din play-out!
Prima victorie din play-out! Imprimare E-mail
luni, 20 martie 2017

Volei

Prima victorie din play-out!

# CSU Medicina Tîrgu Mureş - SCM Piteşti 0-3 (15-25, 17-25, 21-25)

Echipa de volei feminin a oraşului a obţinut, sîmbătă seară, prima victorie din faza secundă a campionatului intern. SCM Piteşti s-a impus cu 3-0 la seturi în deplasarea de la CSU Medicina Tîrgu Mureş şi se menţine pe locul 10 în clasament, cu cele 20 de puncte acumulate în cele 23 de runde jucate pînă acum. Argeşencele evoluează în grupa valorică 7-12 alături de Unic Piatra Neamţ, Penicilina Iaşi, CSU Galaţi, CSU Medicina Tîrgu Mureş şi SCM U Craiova.

Formaţia pregătită de Ciprian Dîrnescu a făcut un joc foarte bun şi a controlat partida de la un capăt la celălalt. Piteştencele au început în forţă disputa şi au reuşit să-şi adjudece primul set cu 25-15. În cel de-al doilea act al întîlnirii, fetele noastre au menţinut acelaşi ritm ridicat reuşind să cîştige şi al doilea set cu 25-17. Ultima secvenţă a confruntării a fost mai echilibrată, însă echipa din Trivale a fost mai inspirată pe faza ofensivă şi mult mai atentă pe faza de apărare, nelăsînd nici o şansă ardelencelor să emită pretenţii la victorie. Voleibalistele piteştene au cîştigat şi cel de-al treilea set cu 25-21, reuşind astfel să înceapă cu dreptul play-out-ul. Întîlnirea de la Tîrgu Mureş a fost primul joc din cele zece partide ale grupei valorice 7-12. Următorul meci al voleibalistelor de la SCM Piteşti va avea loc miercuri, de la ora 16, în deplasare cu SCM U Craiova, lanterna roşie a clasamentului.