Curierul Zilei - Dică: „O victorie meritată“
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Dică: „O victorie meritată“

Dică: „O victorie meritată“ Imprimare E-mail
(7 voturi)
vineri, 12 mai 2017

Dică: „O victorie meritată“

Nicolae Dică, principalul celor de la SCM Piteşti, îşi doreşte ca echipa sa să rămînă neînvinsă pînă la finalul sezonului. Tehnicianul grupării din Trivale le cere jucătorilor să trateze cu seriozitate şi ultimele două partide rămase de jucat din acest retur de campionat.

Dică spune că Aninoasa nu a pus probleme echipei sale: „A fost un meci la discreţia noastră. Am făcut o primă repriză foarte bună şi am reuşit să marcăm trei goluri. Am deschis scorul foarte repede, în minutul 3, după care Cotigă a marcat un gol foarte frumos. Am făcut 15-20 de pase, am dus mingea dintr-o parte în alta şi am tras din prima, în vinclu de la 25 m. Un gol foarte frumos! Ceea ce ne-am propus am şi realizat. În a doua repriză nu am reuşit să mai marcăm nici un gol, deşi ne-am creat foarte multe ocazii. Cred că am fost previzibili şi mai lenţi, probabil am intrat în teren şi mai relaxaţi. Nu trebuia să se întîmple asta pentru că, la pauză, le-am cerut băieţilor să joace cu aceeaşi atitudine şi să mai marcăm goluri. Ştiam că Aninoasa este o echipă agresivă, însă, atunci cînd jucăm acasă, terenul este foarte bun. Este un teren mare unde putem să deschidem adversarul care se apără pe ultimii 25-30 m. Avem calitate pe faza ofensivă, iar acest lucru se vede. Aninoasa a rămas în zece oameni din prima repriză şi nu ne-au pus probleme în această seară. Per total, am făcut un meci bun şi am obţinut o victorie meritată. Nu sîntem încă în vacanţă. Le-am spus băieţilor că vom intra în vacanţă după meciul cu Alexandria, cînd se va termina ultima etapă. Noi ne antrenăm la fel şi trebuie să jucăm cu aceeaşi atitudine, cu aceeaşi plăcere, pentru a cîştiga toate meciurile pe care le mai avem de jucat“.