Curierul Zilei - Emoţii la generală, fiţe la liceu!
PRIMA PAGINA arrow social economic arrow stiri social economic arrow Emoţii la generală, fiţe la liceu!

*** Promisiuni de la Transporturi, pentru Argeş     *** Merele cu pesticide n-au ajuns în Argeş     *** 19 cazuri de rujeolă în Argeş!     *** Elevii de 10 de la Bac şi Evaluare, premiaţi     *** „Amintiri din Epoca de Aur”, la Cinema „Bucureşti”     *** Alimente depozitate pe jos!     *** APIA a început controalele în teren!     *** Pescarul a murit sub ochii fratelui!     *** Pieton evitat de o maşină lovit de alta!     *** Căruţă făcută praf de două maşini     *** S-a izbit de un pom cu maşina furată!     *** Au vrut să jefuiască turiştii pe Transfăgărăşan     *** Fişier CM 2018     *** „Dracii roşii“ au luat bronzul mondial!     *** Mondialul din Qatar se va juca iarna!     *** Culisele meciului     *** Porcişteanu, locul 4 la Raliul Harghitei     *** Egal cu ilfovenii!     *** Poenaru: „Rezultatul nu mă mulţumeşte“     *** Săndoi: „Au fost plusuri, dar şi minusuri în jocul nostru“     *** Mîine, amical cu FC Baloteşti     *** Ana Oţoiu, performera concursului!    

 
Emoţii la generală, fiţe la liceu! Imprimare E-mail
(1 vot)
marţi, 12 septembrie 2017

La început de an şcolar,

Emoţii la generală, fiţe la liceu!

 

Prima zi de şcoală nu se uită niciodată, iar în judeţul nostru peste 4.000 de elevi din clasa pregătitoare au trăit, ieri, emoţiile acesteia. Au păşit sfioşi în curtea şcolii unde s-au desfăşurat festivităţile legate de noul an şcolar 2017-2018. Îmbrăcaţi frumos, de mînă cu părinţii sau bunicii, cu flori pentru doamna învăţătoare, copilaşii au fost întîmpinaţi cu braţele deschise de către dascăli. Elevii de liceu au venit îmbrăcaţi după ultima modă, eta­lîn­du-şi hainele de firmă, au socializat cu colegii cu care nu se mai văzuseră sau, în cazul bobocilor din clasa a IX-a, şi-au cunoscut noii colegi cu care vor învăţa în următorii patru ani.   

La Şcoala Gimnazială Traian din Piteşti festivitatea pentru elevii din ciclul primar a început la ora 9 cu o slujbă oficiată de preotul Marius Costache. În această unitate de învăţămînt de prestigiu din judeţ învaţă 720 de elevi, anul acesta fiind trei clase pregătitoare. Pentru elevii de gimnaziu, festivitatea s-a desfăşurat după prînz.

„A fi elev la Traian, o cinste, dar şi o responsabilitate“

Directorul adjunct Gabriela Drăcman a citit mesajul ministrului Educaţiei, Liviu Pop,  la început de an şcolar, iar reprezentanta Primăriei Piteşti, Andrei Monica, mesajul primarului Cornel Ionică. Directorul şcolii, Cristina Tulea, a ţinut un discurs în care a subliniat realizările deosebite ale acestei unităţi de învăţămînt: „Anul şcolar care începe cunoaşte cîteva repere fundamentale: începem cursurile astăzi, 11 septembrie, şi  luăm vacanţă pe 15 iunie 2018. Anul are 35 săptămîni de cursuri, însumînd 167 de zile lucrătoare. În toată acestă perioadă ne desfăşurăm activitatea într-un lăcaş de învăţătură şi cultură care este şcoala. Am încheiat un ciclu, am promovat, am susţinut examene în urma cărora şcoala noastră s-a situat pe locul II în topul şcolilor din Argeş. Elevii noştri au fost admişi la liceele de prestigiu din Piteşti, şi nu numai. Astfel, 24 de elevi, au fost admişi la Colegiul  I.C. Brătianu, 17 elevi  la Colegiul Al. Odobescu, 7 elevi la Colegiul Zinca Golescu, 11 elevi la Liceul Teoretic Ion Barbu, 7 elevi la Colegiul Economic Maria Teiuleanu, 6 elevi la Liceul Teoretic Ion Cantacuzino, 3 elevi la  Colegiul Tehnic Armand Călinescu, 2 elevi la Liceul Tehnologic Dacia şi cîte un elev la Liceul Tehnologic Constantin Brâncuşi şi Colegiul Tehnic C. Neniţescu. De asemenea, una dintre elevele noastre a fost  admisă cu prima medie la Colegiul Gheorghe Lazăr din Sibiu, iar un elev a fost admis la Colegiul Naţional de Informatică Tudor Vianu -  Bucureşti. Am obţinut două note de 10 la Evaluarea Naţională prin elevele Cioc Amelia şi Şerbănoiu Ştefania, ceea ce atestă buna pregătire susţinută atît de elevi, cît şi de profesori şi îndeplineşte misiunea asumată de şcoala noastră: „O şcoală de nota zece, care oferă elevilor săi o educaţie de calitate şi un drum sigur spre performanţă, respectînd tradiţia de aproape 50 de ani a instituţiei noastre!“. Acest lucru face din şcoala Traian un lăcaş de prestigiu. A fi astăzi elev la Traian este o cinste, dar şi o responsabilitate: cinstea de a fi printre cei mai buni, responsabilitatea de a fi la înălţimea exigenţelor şi de a duce mai departe un nume al şcolii noastre. Nu mă îndoiesc că toţi veţi face lucrul acesta! În şcoala noastră au învăţat mulţi dintre părinţii voştri şi cu toţii ştim că pentru unele familii este o tradiţie pe care vrem s-o ducem mai departe“, a precizat directorul şcolii care a urat bun venit bobocilor de la clasa pregătitoare şi s-a adresat şi părinţilor pe care i-a asigurat că alături de colectivul şcolii se va strădui să facă faţă exigenţelor: „Copiii dumneavoastră au profesori bine pregătiţi, bază materială adecvată. Anul acesta aduce cîteva schimbări din care vor avea de cîştigat copiii dumneavoastră. Cea mai importantă dintre ele se referă la schimbarea ţinutei de şcoală. Am creat ţinute  moderne, comode şi unice în oraşul Piteşti pentru a dezvolta spiritul de identitate şi de apartenenţă unei şcoli de renume, pentru a stopa şi preîntîmpina actele de violenţă şi a încuraja gradul de egalitate în mediul şcolar. Vă rugăm să fiţi alături de noi să ne sprijiniţi în realizarea unui adevărat parteneriat, să răspundeţi chemărilor şcolii, pentru că fără o relaţie strînsă şcoală - familie este greu să reuşim. Înţelegem că viaţa în care trăim nu este uşoară, că timpul dumneavoastră înseamnă îndeplinirea sarcinilor de serviciu, dar vă rugăm să înţelegeţi şi dumneavoastră că prioritatea o reprezintă copiii. Aşteptăm sfaturile şi spijinul dumneavoastră.(...) Adresez tuturor celor de faţă urările noastre de succese şi împliniri pe drumul cunoaşterii“.

Boboceii au primit felicitări

După discursuri, elevii din clasa a IV-a au creat un tunel din flori prin care au trecut bobocii de la clasa pregtitoare şi pe rînd toţi ceilalţi elevi însoţiţi de învăţătoare. În clase i-au aşteptat pe bănci felicitări şi manualele după care îşi vor desfăşura activitatea şcolară. Emoţii mai mari au avut părinţii şi bunicii care au ţinut să imortalizeze momentul începutului de an şcolar şi au făcut fotografii. Anul acesta în afara uniformelor care vor fi schimbate, ca materie opţională, elevii de la clasele 0-IV şi cei din clasa a VII-a vor putea studia Limba germană. Uniformele pe care le vor purta elevii din acest an sînt din denim, fetele vor avea sarafan, iar băieţii, vestă cu sigla şcolii. Ca ţinută de vară, elevii vor purta tricouri albe model polo cu sigla şcolii.

Elevele de liceu au dat tonul în modă!

La Colegiul Naţional Liceal Zinca Golescu din Piteşti, festivitatea a început la ora 10, iar în jurul unităţii de învăţămînt, era forfotă mare. Toţi ochii erau aţintiţi asupra domnişoarelor care au venit în prima zi de şcoală cu ţinute care mai de care mai în trendul sezonului. În timp ce unele au preferat să poarte ţinute mai office, cu pantaloni şi cămaşă, altele şi-au luat fuste scurte din denim sau din piele, rochii înflorate sau nelipsiţii jeanşi foarte strîmţi care să le scoată în evidenţă liniile corpului. Era gălăgie mare ieri în curtea colegiului, directorul Maria Broştescu s-a adresat elevilor de cîteva ori în încercarea de a-i disciplina, însă mulţi dintre ei nu s-au putut abţine să vorbească nici în timpul intonării Imnului Naţional sau în timpul oficierii slujbei religioase de către un sobor de preoţi.

Profesori cu ecusoane de protest

Viceprimarul Piteştiului, Laurenţiu Zidaru, a transmis cuvîntul primarului Cornel Ionică de succes în noul an şcolar şi a asigurat conducerea colegiului de spijinul autorităţilor locale care au alocat din bugetul local sume importante pentru consolidarea unui corp al clădirii. Colegiul Zinca Golescu se mîndreşte cu performanţele deosebite ale elevilor săi, iar cei mai buni dintre aceşti au fost invitaţi să ţină discursuri la începutul anului şcolar, îndemînîndu-i pe cei care urmează cursurile acestei unităţi de învăţămînt de prestigiu să respecte tradiţia, să se mîndrească findcă sînt aici elevi şi să înveţe pentru o viitoare carieră de succes! O parte dintre profesorii de la Zinca Golescu, membri ai sindicatului din invăţămînt SIPA Muntenia, au purtat în piept ecusoane pe care scria PROTEST. Sindicaliştii din învăţămînt au mai multe nemulţumiri, printre care cea mai importantă este cea legată de salarizare, fiind deja stabilit un calendar de proteste începînd din octombrie, dacă Guvernul nu ia măsuri.
  I.Ivănoiu  Foto: I.Tudor

Vizualizari: 1561

Fii primul care comenteaza articolul

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >
embedgooglemap.net

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******


  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!

 

Intrebarea CurieruluiComentarii

Au vrut să jefuiască turiştii pe Transfăgărăşan
De asta tin pistolul cu mine mereu...l-as lasa sa deschida masina si as trage la picioare :)
16/07/18 10:26 Mai mult...

Căruţă făcută praf de două maşini
Ce cauta carutele pe drumurile publice?? De ce li se permite sa circule ??? Cate accidente mai trebuie sa se intample si...
16/07/18 08:37 Mai mult...

Viceprimarul Pîrnuţă le-a tăiat curentul!
viceprimarul zice ca oamenii de acolo nu sunt din rucar. asta e grav e discriminare, trebuie sesizat consiliul national ...
16/07/18 08:21 Mai mult...

Promisiuni de la Transporturi, pentru Argeş
Daca a participat la sedinta domnul profesor dr. cecrcetator stiintifico-fantastic si savant , Valeca atunci sa fiti sig...
16/07/18 07:45 Mai mult...

Viceprimarul Pîrnuţă le-a tăiat curentul!
UN HOT, A FURAT TOATA COMUNA, NU SE NAI SATURA, O CAPUSA DE OM! MINTE CU NERUSINARE , VREA SA LE FURE LOCUINTELE SARMANI...
15/07/18 21:58 Mai mult...

Google AnalyticsSfinții zilei

Zi record

Luni, 09.07.2018

--- 3.717 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

 
 
 

Mersul trenurilor

Flag Counter


PRchecker.info