Curierul Zilei - Alexandru Crivac, gol la Naţională
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Alexandru Crivac, gol la Naţională

*** Când Dumnezeu a făcut lumea, moşii noştri erau de faţă; celţii ţineau căldăruşa, iar geţii aveau busuiocul în mână!     *** Ajutoare financiare, de la UE, pentru maşini electrice şi hibrid     *** PASTILA de UMOR      *** Investiţiile străine au scăzut!     *** S-a încheiat Festivalul Ludicus de la Mioveni     *** Cinci instituţii de învăţămînt din Cîmpulung dotate cu calculatoare de ultimă generaţie     *** Tineri solişti la Filarmonica Piteşti     *** „Banda celor şase ciori“      *** Tînăr profesor luptă pentru viaţa lui     *** Dumitru Coarnă: Poliţistul a procedat corect!     *** Şoferul care a ucis-o, a ajuns în arest!     *** Rudar, trimis în judecată pentru ultraj     *** Liga Naţiunilor     *** Bradu - prima victorie, Bascovul - neînvinsă     *** Ultimul meci înainte de EURO, pentru tricolorii mici     *** A luat roşu, dar România nu a pierdut     *** Panait, accidentat      *** Adrian Preda în finala Campionatului European!     *** „Trebuie să corectăm lacunele pe care le avem“     *** Fleşeriu: „Apărarea agresivă a cîştigat meciul“     *** „Ne-am atins obiectivul!“

Alexandru Crivac, gol la Naţională Imprimare E-mail
joi, 08 februarie 2018

Alexandru Crivac, gol la Naţională

Reprezentativa Under 16 a României formată din jucători născuţi începînd cu 1 ianuarie 2002 a cîştigat marţi, 6 februarie, un prim joc de pregătire în faţa selecţionatei similare a Ciprului. Meciul s-a disputat pe stadionul Pyrgos Community, din Limassol, şi a fost cîştigat cu 3-2 de tricolorii pregătiţi de Daniel Mogoşanu.

Pentru echipa României au jucat: 1. Sava - cpt. - 2. Grosu, 15. Toma (6. Chilili, 78'), 3. Dicu, 4. Florică - 5. Crivac, 8. Grameni - 7. Pitu (17. Iurea, 78'), 20. Peto, 10. Bani (11. Stoica, 58') - 9. Corbeanu (21. Suciu, 58')
Ciprioţii au condus la pauză cu 2-1, deşi România a fost cea care a deschis scorul încă din minutul 2. Peto a trimis din prima în plasă după o minge scoasă din banda dreaptă de Pitu. Gazdele au revenit rapid printr-un gol marcat în minutul 4, dintr-un penalti făcut de Dicu, şi au trecut la conducere în minutul 33. În partea secundă, în minutul 49, Pitu i-a pasat excelent lui Crivac, care a reluat sub bară din 9 metri. Apoi, Peto a înscris al doilea său gol şi cel al victoriei în prelungiri. În minutul 80+3, acesta a pătruns în banda dreapta şi a finalizat la colţul lung pentru o victorie meritată a tricolorilor care au ratat alte şapte ocazii importante de a înscrie. Revanşa dintre cele două reprezentative va avea loc astăzi, de la 14.00, tot pe arena din Limassol.
Lotul convocat de Daniel Mogoşanu pentru „dubla“ cu Cipru:
Portari: Răzvan Sava (Pro Sesto), Robert Popa (SCM Rîmnicu Vîlcea)
Fundaşi: Darius Grosu (Academia Gheorghe Hagi), David Dumitru (LPS Tîrgu Jiu), Toni Suciu (Csikszereda Miercurea Ciuc), Rareş Urcan (Nurnberg), Andrei Dicu (FCSB), Vlad Toma (LPS Banatul), Luca Florică (Regal Sport)
Mijlocaşi: Lukas Iurea (Hertha Berlin), Alexandru Crivac (FC Dănuţ Coman), Constantin Grameni (Academia Gheorghe Hagi), Szondi Botond (Csikszereda Miercurea Ciuc), Denis Târță (FC Kiss 2015 Baia Mare), Leon Peto (Osnabruck), Ahmed Bani (Dinamo), Ianis Stoica (FCSB), Andrei Iana (FCSB), Alexi Pitu (Academia Gheorghe Hagi)
Atacanţi: Theodor Corbeanu (FC Toronto), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Andrei Istrate (Ardealul Cluj)
Actuala reprezentativă U16 a României va debuta în preliminariile Campionatului European U17 în toamna anului 2018.