Curierul Zilei - Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş

*** Când Dumnezeu a făcut lumea, moşii noştri erau de faţă; celţii ţineau căldăruşa, iar geţii aveau busuiocul în mână!     *** Ajutoare financiare, de la UE, pentru maşini electrice şi hibrid     *** PASTILA de UMOR      *** Investiţiile străine au scăzut!     *** S-a încheiat Festivalul Ludicus de la Mioveni     *** Cinci instituţii de învăţămînt din Cîmpulung dotate cu calculatoare de ultimă generaţie     *** Tineri solişti la Filarmonica Piteşti     *** „Banda celor şase ciori“      *** Tînăr profesor luptă pentru viaţa lui     *** Dumitru Coarnă: Poliţistul a procedat corect!     *** Şoferul care a ucis-o, a ajuns în arest!     *** Rudar, trimis în judecată pentru ultraj     *** Liga Naţiunilor     *** Bradu - prima victorie, Bascovul - neînvinsă     *** Ultimul meci înainte de EURO, pentru tricolorii mici     *** A luat roşu, dar România nu a pierdut     *** Panait, accidentat      *** Adrian Preda în finala Campionatului European!     *** „Trebuie să corectăm lacunele pe care le avem“     *** Fleşeriu: „Apărarea agresivă a cîştigat meciul“     *** „Ne-am atins obiectivul!“

Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş Imprimare E-mail
luni, 12 februarie 2018

Alte ştiri pe scurt

Un nou candidat la şefia FRF: Ionuţ Lupescu

Fostul component al Generaţiei de aur, Ionuţ Lupescu, şi-a anunţat în acest weekend candidatura la şefia FRF. Fostul mijlocaş are susţinerea necondiţionată a foştilor colegi de generaţie şi se anunţă a fi cel mai serios candidat la această funcţie. Ceilalţi pretendenţi la postul de preşedinte al FRF sînt Răzvan Burleanu, Marcel Puşcaş, Victoraş Iacob şi Sorin Răducanu.

Partide de verificare pentru juniori

Dacă cei de la CS Mioveni şi CS Mioveni 2 au jucat, sîmbătă, meciuri amicale, juniorii de la clubul galben-verde au avut şi ei parte de partide de verificare, toate disputate pe terenul sintetic de la Grupul Şcolar Colibaşi. Juniorii 2002, 2003 şi 2004 au disputat meciuri amicale pentru a-şi pune la punct tehnica de joc şi strategiile, sub comanda lui Ionuţ Alecu, Iulian Preda şi Cătălin Constantin. Juniorii 2003 şi 2004 au primit vizita juniorilor de aceeaşi vîrstă de la Chindia Tîrgovişte, într-un meci de verificare înainte de continuarea campionatului. După aceea, a venit rîndul Juniorilor A1 de la CS Mioveni să joace împotriva celor de la Şcoala Dani Coman din Piteşti. Grupele de copii şi juniori Clubului Sportiv Mioveni vor continua pregătirea şi partidele amicale şi săptămîna viitoare.

Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş

Victorie la limită

La final de cantonament desfăşurat la baza proprie, Academica Clinceni a desfăşurat un nou meci amical, contra echipei suporterilor gălăţeni. SC Oţelul a venit tocmai pînă la Bucureşti pentru a juca un test cu echipa pregătită din această iarnă de Ilie Poenaru. Rezultatul a fost unul favorabil ilfovenilor, care s-au impus la limită, cu 1-0, după un autogol.

Final de cantonament

ASU Politehnica s-a impus cu 3-0 în meciul amical jucat la Covaci, cu CNS Cetate Deva. Meciul a coincis cu ultima zi din cantonamentul pe plan local al alb-violeţilor, încheiat fără mari probleme de elevii lui Bogdan Andone, care vor mai avea un ultim „examen“ cu U Cluj, săptămîna viitoare.

Încă o excludere

Exclusă din campionatul Ligii a II-a pe 31 ianuarie, Olimpia Satu Mare a înregistrat în şedinţa Comisiei de Disciplină şi Etică a Federaţiei Române de Fotbal încă o excludere şi o nouă sancţiune de două puncte. Litigiul pe care Olimpia îl are cu fostul portar Iulian Anca Trip i-a adus, în cele din urmă, clubului sătmărean o sancţiune de excludere, a doua după ce săptămâna trecută primea acelaşi verdict în cazul lui Adrian Voicu.

Egal pentru Luceafărul

În cel de-al patrulea meci amical programat în această iarnă, Luceafărul Oradea a înregistrat şi primul pas greşit. Echipa lui Cristian Dulca a remizat, vineri, la Sânmartin, cu Sănătatea Cluj, scor 1-1 (0-0). Împotriva ocupantei locului 8 din Seria a 5-a a Ligii 3, Luceafărul a ratat un penalti în prima repriză a meciului, prin Constantin Roşu, astfel că la pauză s-a intrat la egalitate. În partea secundă, ambele echipe au înscris cîte o dată. Pentru bihoreni a marcat tînărul Alexandru Dulca

Amical anulat

Meciul amical dintre Foresta şi Bucovina Rădăuţi, programat în acest weekend, nu a mai avut loc din cauza căderilor masive de zăpadă înregistrate în noaptea de joi spre vineri, ceea ce a făcut ca terenul sintetic de la Liceul cu Program Sportiv să devină inutilizabil. În schimb, forestierii au optat pentru un antrenament fizic, în sala de atletism a stadionului Areni.

Meci în Antalya

FC Hermannstadt a cîştigat, cu 3-1, amicalul cu FC Kisvarda Mastergood, ocupanta locului secund în clasamentul Ligii a II-a din Ungaria. Acesta a fost ultimul meci de verificare susţinut de sibieni în cantonamentul din Antalya. Petrişor Petrescu a deschis scorul, la jumătatea primei reprize, cu un lob peste portarul advers, de la 35 de metri. Ştefan Blănaru (42, 45) a mărit avantajul echipei sibiene şi tot el a stabilit rezultatul la pauză, în ultimul minut al primei reprize (3-0). Sursa: liga2.prosport.ro
    Grupaj de S.Mihai

Panait şi Ichim, eliminaţi!

Meciul dintre argeşeni şi prahoveni nu a fost lipsit de momente tensionate. În minutul 57, ambele echipe au încasat cîte un cartonaş roşu în urma unui fault nesancţionat de arbitru. Mijlocaşul Andrei Panait a fost lovit de Ichim la mijlocul terenului, iar cavalerul fluierului, deşi era aproape de fază, nu a dat nimic. Jucătorul piteştean s-a îndreptat ameninţător către adversar pentru a-i cere socoteală, iar între cei doi a avut loc un schimb mai dur de cuvinte. Spiritele s-au încins cînd au intervenit şi ceilalţi jucători. La mijlocul terenului s-a format un meleu, fiind nevoie de intervenţia oficialilor celor două tabere pentru a potoli spiritele. După ce lucrurile s-au calmat, Panait şi Ichim au primit cartonaşe roşii. În locul lor, Emil Săndoi şi Romică Ciobanu au introdus alţi jucători. Panait şi Ichim s-au împăcat la finalul partidei şi au pus acel moment de nervozitate pe seama tensiunii din teren.