Curierul Zilei - Înfrîngere la limită, pe un teren impracticabil
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Înfrîngere la limită, pe un teren impracticabil

*** Absolvenţii primesc 1.500 lei, la angajare      *** Dacii îşi îngropau cenuşa în cimitire     *** Începe înscrierea la licee!     *** Elevii vor reducere pe toate liniile de transport din Piteşti!     *** Surorile au scăpat în mod miraculos     *** Două victime dintr-o lovitură, la Comisariat!     *** O rupere de nori a făcut prăpăd la Boteni     *** A murit în faţa WC-ului unui magazin     *** Ursul a mai omorît o capră şi două oi     *** Bebeluş dus cu elicopterul la Tîrgovişte     *** Antigona, la Festivalul de Teatru Miturile Cetăţii     *** Sînzienele poartă ie, la Biblioteca Judeţeană     *** Spectacol de teatru şi dans     *** Zanfir la Balcaniadă     *** Patru echipe ar putea promova în Liga !     *** Rezultate CM 2018     *** Uruguayul, a doua echipă calificată în Optimi! nbsp;

Înfrîngere la limită, pe un teren impracticabil Imprimare E-mail
luni, 12 martie 2018

Liga a II-a, etapa 24: Pandurii Tg. Jiu - CS Mioveni 2-1 (1-1)

Înfrîngere la limită, pe un teren impracticabil

Galben-verzii au condus, dar au pierdut după ce au rămas cu un om în minus l Ilie a fost eliminat la debut

CS Mioveni a pierdut, sîmbătă, primul său meci oficial disputat în 2018, echipa antrenată de Laurenţiu Roşu fiind învinsă cu 2-1 în deplasarea de la Motru, unde a întîlnit pe Pandurii Tg Jiu. Argeşenii au deschis scorul în minutul 5, prin Ayza, au fost egalaţi în minutul 12, de Ionică, după care au primit golul de 2-1, în minutul 63, de la Tudor, echipa galben-verde evoluînd în 10 oameni din minutul 41.

Oaspeţii au început mai bine partida de la Motru, acolo unde joacă meciurile de acasă Pandurii. Galben-verzii au avut iniţiativa, au recuperat sus mai multe baloane, iar la una dintre aceste faze, mingea centrată de pe dreapta a ajuns în cele din urmă la Ayza, brazilianul marcînd cu un şut frumos pe jos, plasat, la colţul porţii, balonul atingînd mai întîi bara. Gazdele au egalat în minutul 12, însă pînă la acea fază nu anunţaseră nimic periculos. Golul lui Ionică a venit după o greşeală colectivă a apărării, atacantul scăpînd nemarcat şi apoi înscriind uşor. Prima repriză a mai adus două faze de poartă ale gazdelor, un şut al lui Dănăricu puţin peste din careu şi apoi o reluare pe spate a aceluiaşi jucători după o lovitură liberă. Finalul primei reprize a fost unul încins cu o eliminare a lui Ilie, care putea fi însă evitată, fundaşul primind al doilea galben pentru henţ, după ce a oprit şi cu mîna o minge şutată spre poarta goală în timp ce pe primul l-a luat pentru proteste la adresa arbitrului. După pauză, Mioveniul nu a cedat iniţiativa, deşi a avut om în minus, a forţat şi a apărut la finalizare de mai multe ori, în timp ce gazdele au ratat o ocazie mare prin Celea, portarul Sima respingînd. Căutînd egalarea, galben-verzii şi-au creat şi cîteva oportunităţi tratate însă cu uşurinţă de jucători în momentul finalizării. Astfel, Năstăsie şi Gugu au trecut pe lîngă gol în minutul 52, după un corner, reuşit să rateze incredibil din poziţii ideale, pentru ca în minutul 57, pe un contraatac foarte bun al lui Neacşu, să nu apară nimeni în poziţie ideală la finalizare, iar mingea să fie respinsă de portar. Gazdele au deschis apoi scorul în urma unei faze fixe, Tudoran marcînd din careu, după ce Sima a respins în primă fază mingea centrată din lovitură liberă. Mioveniul a mai avut o ocazie mare în minutul 70, la o pătrundere a lui Rădescu, însă mijlocaşul nu a mai avut suflul necesar să dribleze sau să împingă balonul pe lîngă portar după ce scăpase singur cu acesta. Pandurii au profitat pe final de efortul făcut de adversar şi de spaţiile lăsate în apărare în căutarea apărării, şi au ratat pe contraatac de două ori, prin acelaşi Tudoran.
CS Mioveni a început, aşadar, cu stîngul sezonul 2018, cu această înfrîngere în faţa Pandurilor, iar echipa lui Roşu rămîne pe locul 9, cu 30 de puncte.
l Pandurii Tg. Jiu - CS Mioveni 2-1 (1-1)
Au marcat: Ionică (12), Tudoran (63) / Ayza (5)
l Pandurii: Stanca - Băjan, Celea, Vasilescu (82 Cenaj), Turda - Raiciu, Brînzan, Şut, Dănăricu (46 Tudoran), Lemac - Ionică (68 Munteanu). Antrenor: Adrian Bogoi
l CS Mioveni: Sima - Tirică (53 Neacşu), Gugu, Fl. Ilie, Ed. Stoica (75 Balint) - Mîrzeanu, Andrei Neagoe - Rădescu, Ayza, Florescu (46 Gherghe) - Năstăsie. Antrenor: Laurenţiu Roşu
Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina)
Cartonaşe galbene: Ionică (45), Tudoran (56) / Ilie (25, 41), Rădescu (54), Gugu (55), Năstăsie (68), Balint (90)
Cartonaş roşu: Ilie (41)
Stadion Minerul Motru, Spectatori: 200

Cum s-au marcat golurile:

l 0-1, min. 5: argeşenii insistă pe partea dreaptă, mingea este centrată spre centru, Năstăsie deviază uşor pînă la Ayza, care trage de la 16 m din poziţie centrală, plasat, la firul ierbii, în colţul din dreapta portarului, mingea loveşte bara şi intră în plasă
l 1-1, min. 12: gazdele trimit o minge peste apărare, Ionică profită de marcajul larg, preia, intră în careu şi şutează puternic
l 21, min. 63: Sima respinge mingea centrată de Băjan din lovitură liberă de pe stînga, însă Tudoran se demarcă şi reia mingea în plasă

Filmul meciului

l min. 5: 0-1!
l min. 12: 1-1!
l min. 38: Dănăricu pătrunde în careu pe stînga, însă trage puţin peste vinclu
l min. 40: gazdele centrează din lovitură liberă de pe dreapta, Dănăricu reia din 6 m pe sptate, puţin pe lîngă bară
l min. 41: cartonaş roşu pentru Ilie, în urma a două galbene
l min. 45: Florescu driblează la 25 m şi apoi trage pe lîngă
l min. 47: Năstăsie şutează de la 20 m slab, iar portarul reţine
l min. 52: corner pentru Mioveni, mingea este centrată în careu de pe dreapta, ajunge la Năstăsie care reia singur, din 6 m, apoi Gugu, din 3 m, cu poarta goală, nu reuşeşte să împingă mingea în dincolo de linie, un fundaş intervenind şi deviind în corner
l min. 56: Celea şutează dn 6 m, Sima respinge senzaţional
l min. 57: contratac CS Mioveni, Neacşu scapă pe dreapta, intră în careu, driblează, întoarce apoi un adversar, rămîne cu mingea la picior la 3 m de poartă, o centrează în 6 m cu boltă, unde apare excelent Edi Stoica, dar şutul acestuia pe jos, foarte puternic, este respins cu piciorul de portar
l min. 63: 2-1!
l min. 70: Rădescu primeşte excelent o pasă printre doi adversari, se demarcă, scapă singur cu portarul, însă acesta este mai rapid şi îl blochează, deşi mijlocaşul apucase să „înţepe“ balonul
l min. 72: gazdele scapă pe contraatac prin Tudoran, pe dreapta, scoate apoi balonul în centru de unde defensiva argeşeană respinge
l min. 86: Scăpat singur pe contraatac, Tudoran se precipită şi preferă un driling în plus, în locul unui şut.