Curierul Zilei - Victorii cu 4-0 în primul amical!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Victorii cu 4-0 în primul amical!

*** De la 1 august se scumpesc gazele!     *** Clienţii cu panouri vor livra energia şi în reţea     *** Refuzi un loc de muncă, pierzi ajutorul social!     *** Astăzi este sărbătorit Sfîntul Ilie     *** Plafon crescut la 990 lei pentru pensionari     *** Vom plăti garanţie la sticlele de bere     *** Cei mai implicaţi voluntari, premiaţi!      *** Se vorbeşte, se citeşte...     *** Argeaşeancă, găsită fără viaţă în Italia     *** Adolescent dispărut de acasă     *** Fiara a omorît berbecul de prăsilă!     *** Muscelean condamnat pentru vătămare corporală      *** Mort, la 17 ani, din motive necunoscute!     *** Turişti speriaţi de urşi pe Transfăgărăşan!     *** Incediu de la o candelă     *** Champions League, turul      *** Formatul Cupei României, Ediţia 2018/2019     *** PROGRAMUL turului Liga I      *** FC Argeş şi Mioveni, debut acasă     *** Grevă japoneză la DJTS, CSM, CSN Bascov     *** Meci de gală la Cîmpulung!

Victorii cu 4-0 în primul amical! Imprimare E-mail
luni, 09 iulie 2018

FC Argeş şi CS Mioveni au început cu dreptul meciurile de verificare

Victorii cu 4-0 în primul amical!

FC Argeş şi CS Mioveni au disputat sîmbătă primele meciuri amicale din această perioadă precompetiţională. Cele două reprezentante ale judeţului în eşalonul secund s-au impus cu acelaşi scor în faţa adversarilor pe care i-au întîlnit. Alb-violeţii au cîştigat cu 4-0 disputa de la Curtea de Argeş cu ACS Basarabi Curtea de Argeş, în timp ce galben verzii au cîştigat tot cu 4-0 partida de pe stadionul Orăşenesc cu Juventus Bucureşti.

S-au impus fãrã sã forþeze!

ACS Basarabi Curtea de Argeş-FC Argeş 0-4(0-2)

FC Argeş a disputat sîmbătă seară primul amical din această perioadă de pregătire. Echipa pregătită de Emil Săndoi s-a impus cu 4-0 în disputa cu ACS Basarabi Curtea de Argeş, formaţie care activează în Liga a IV. Golurile piteştenilor au fost marcate de Andrei Nilã(2), Buhãescu ºi Alin Popa.

Confruntarea de pe stadionul Municipal din Curtea de Argeº a fost dominatã de la un capãt la altul de alb-violeţi, care, în afarã de cele patru goluri marcate, au mai irosit încã 6-7 ocazii. Antrenorul Emil Sãndoi a împãrþit lotul pe care îl are la dispoziþie în douã echipe, fiecare jucãtor bifînd astfel cîte 45 de minute în acest meci. Tehnicianul grupãrii din Trivale este mulþumit de felul în care se pregãtesc elevii sãi în stagiul de pregãtire centralizatã pe care îl efectueazã la Curtea de Argeº: „Acest amical a fost un simplu joc de pregãtire cu public în care am dorit sã vãd cum se miºcã echipa. Din punct de vedere al efortului fizic pe care îl fac bieþii, nu am ce sã le reproºez. Toþi se implicã la maximum în ºedinþele de pregãtire pe care le facem. Fiecare a jucat cîte 45 de minute, dupã care au completat programul zilei cu antrenament fizic. Am folosit douã echipe iar fiecare dintre ei a avut ºansa sã arate ce poate. Niciunul dintre ei nu are statutul de titular. Sper sã creºtem de la meci la meci iar la startul noului sezon sã arãtãm foarte bine ca echipã ºi ca joc“ a declarat Emil Sãndoi.
FC Argeş, I repriză: Grecu - Mihăescu, Gugu, Hreniuc, Tofan - Raul Costin, Udrea, Robert Grecu, Oancea - Buleică, Nilă.
FC Argeş, a II-a repriză: Ureche - Şerbănică, Turda, Vişa, Stan, Alin Popa, Tăbăcariu, Şerban, Barbu - Năstăsie, Buhăescu.

Succes categoric

CS Mioveni a învins cu 4-0 pe Juventus Bucureşti, fostă echipă de Liga I, într-un meci amical disputat sîmbătă la prînz pe Stadionul Orăşenesc.

Acesta a fost primul amical al verii pentru galben-verzii, testul fiind deosebit de util pentru elevii antrenorului Iordan Eftimie, care a folosit în acest joc tot lotul avut la dispoziţie. Scorul a fost deschis în prima rerpiză de Năstăsie  care a marcat din careu în minutul 36, în urma unei centrări a lui Rădescu, venită de pe dreapta. De altfel acesta a fost şi scorul pauzei. În prima repriză, penur CS Mioveni au jucat: Sima - Alexe, Gheorghe, Burnea , Edi Stoica - Lazar, Mirzeanu - Rădescu, Nastasie, Ayza - Ivan. La reluare, pe teren au fost introduşi Cosereanu, Popescu, Kilyen şi Trascu, iar scorul a început să capete proporţii în repriza a doua. În min 48 centrează Rădescu perfect de pe dreapta, Cosereanu recentrează în careu şi Popescu înscrie cu capul, scor devenind 2-0. Apoi, în min 53 Lazar centrează de pe dreapta, Coşereanu sare peste minge şi Năstăsie înscrie şi scor 3-0. În min 57 pe teren au mai intrat Mierlea, Druga, Calofir, Arsenica , Balint , Comănescu.
În min 73 oaspeţii şi-au dat şi un autogol, după ce mingea a fsot centrată de Comănescu iar un fundaş advers a trimis în proprie poartă.
Jucătorii galben-verzi se află şi în această săptămînă în cantonament la Pensiunea Diana de la Miceşti, amicalul cu Juventus venind la capătul unei săptămîni pline de antrenamente. Miercuri, Miveoniul va juca un nou meci, cu Pandurii Tg Jiu.