Curierul Zilei - 6 medalii la Cupa României şi Campionatul de Maraton!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow 6 medalii la Cupa României şi Campionatul de Maraton!

*** La Palatul Goleşti, nobilimea judeţului a stat la masă cu şerbii din presă     *** Delegaţie din Mioveni, la Sofia     *** Se opreşte curentul la Călineşti     *** PASTILA de UMOR      *** Sfaturi pentru evitarea îngheţului     *** Seminar internaţional, la UPIT    *** Muzica folk are viitorul asigurat la Piteşti     *** Omorît de un taur în călduri     *** Şoferul beat s-a oprit într-un cap de pod     *** Fost consilier local amendat pentru scadal     *** Condamnat după ce a vrut să violeze o elevă     *** Muscelean la Jocurilor Paralimpice „Invictus”     *** Ordin de protecţie împotriva concubinului violent     *** Unirea Bascov, la prima înfrîngere     *** Culisele meciului     *** A apărat penalty de ziua lui!     *** CS Mioveni - Luceafărul Oradea 2-1 (0-1)     *** Fază controversată la eliminare     *** Filmul meciului     *** Au condus dar au pierdut!!     *** Prima victorie pentru baschetbaliştii piteşteni!     *** Vicecampionul european aclamat de argeşeni!    

 
6 medalii la Cupa României şi Campionatul de Maraton! Imprimare E-mail
(0 voturi)
miercuri, 10 octombrie 2018

Kaiaciştii şi canoiştii argeşeni au încheiat anul în forţă

6 medalii la Cupa României şi Campionatul de Maraton!


Acum cîteva zile pe lacul Bascov s-a desfăşurat Cupa României la Kaiac-Canoe rezervată juniorilor şi Campionatul Naţional de Maraton rezervat seniorilor şi juniorilor. La aceste două întreceri, ultimele din calendarul naţional din 2018 au participat cei mai buni sportivi din ţară. La ambele întreceri, CSM Piteşti a reuşit să urce pe podium. Clubul argeşean a obţinut 6 medalii, dintre care 2 de aur, 2 ade argint şi 2 de bronz.

La Campionatul Naţional piteştenii au cîştigat aurul prin Ştefania Luca care s-a impus în proba de Canoe 1 - 200 m. Tot ea a obţinut şi medalia de argint în proba de Canoe 1-500 m. Medalia de bronz a fost adjudecată de Raul Bratu, Bogdan Vasilache, Andrei Tudosie şi Bogdan Ilie în proba de Canoe 4 - 1000 m. La o zi după terminarea Campionatului Naţional, lacul Bascov a găzduit şi Campionatul Naţional de Maraton pentru seniori şi juniori. La acest concurs, sportivii de la clubul din Ştrand au cîştigat o medalie de aur, una de argint şi una de bronz. Pe prima treaptă a podiumului a urcat echipajul de Canoe 2 juniori -7 km compus din Ştefan Costache şi Alexandru Toma. Medalia de argint a fost cîştigată de Raul Bratu şi Andrei Tudosie în proba de Canoe 2 juniori-10km, în timp ce bronzul a fost adjudecat de Cristian Nicolescu în proba de Kaiac 1 seniori - 20 km. Sportivii piteşteni care au urcat pe podium la cele două competiţii sînt pregătiţi de antrenorii Gheorghe Din, Alexandru Din şi Agoston Siposs.

”Un an bun pentru clubul nostru”

Antrenorul emerit Gheorghe Din, coordonatorul secţiei de kaiac-canoe de la CSM Piteşti este mulţumit de rezultatele sportivilor: “Copii au mers foarte bine la cele două întreceri. Am obţinut 6 medalii, însă întotdeauna este loc de mai bine. Deocamdată, atît am putut. Au fost ultimele două întreceri oficiale din 2018 iar dacă ar fi să fac un scurt bilanţ, pot spune că a fost un an bun pentru secţia de kaiac-canoe a clubului nostru. Am obţinut peste 15 medalii în competiţiile la care am participat şi avem patru sportivi la loturile naţionale. Este vorba de Luca Ştefania, componentă a lotului naţional de tineret şi de Ştefan Costache, Raul Bratu şi Andrei Tudosie. Aşteptările sînt mari şi anul viitor. Ne propunem să cîştigăm în jur de 15 medalii la competiţiile la care vom participa, iar la Campionatele Europene şi Mondiale de juniori şi Tineret, sportiva noastră, Ştefania Luca să urce pe podium”. 
M.Duinea

Vizualizari: 400

Fii primul care comenteaza articolul

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >
embedgooglemap.net
 

 

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******

  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
Intrebarea Curierului Prima Pagina Curierul Zilei
Fii reporter!

Google Analytics
Zi record

Joi, 04.10.2018

--- 4.700 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

 
 

Horoscop zilnic

 

Mersul trenurilor

Flag Counter


PRchecker.info