Curierul Zilei - 3 penalty-uri, un roşu şi o supriză!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow 3 penalty-uri, un roşu şi o supriză!

*** La Palatul Goleşti, nobilimea judeţului a stat la masă cu şerbii din presă     *** Delegaţie din Mioveni, la Sofia     *** Se opreşte curentul la Călineşti     *** PASTILA de UMOR      *** Sfaturi pentru evitarea îngheţului     *** Seminar internaţional, la UPIT    *** Muzica folk are viitorul asigurat la Piteşti     *** Omorît de un taur în călduri     *** Şoferul beat s-a oprit într-un cap de pod     *** Fost consilier local amendat pentru scadal     *** Condamnat după ce a vrut să violeze o elevă     *** Muscelean la Jocurilor Paralimpice „Invictus”     *** Ordin de protecţie împotriva concubinului violent     *** Unirea Bascov, la prima înfrîngere     *** Culisele meciului     *** A apărat penalty de ziua lui!     *** CS Mioveni - Luceafărul Oradea 2-1 (0-1)     *** Fază controversată la eliminare     *** Filmul meciului     *** Au condus dar au pierdut!!     *** Prima victorie pentru baschetbaliştii piteşteni!     *** Vicecampionul european aclamat de argeşeni!

3 penalty-uri, un roşu şi o supriză! Imprimare E-mail
miercuri, 10 octombrie 2018

Liga 1, Retrospectiva etapei a 11-a

3 penalty-uri, un roşu şi o supriză!

Etapa din week-end din Liga 1 a avenit şi cu un rezultat bombă, la Voluntari, acolo unde FCSB a pierdut în faţa mult mai modestei Concordia Chiajna. Runda a 11-a a Ligii I a început cu victoria Viitorului la Iaşi, după două goluri ale lui Ianis Hagi şi a continuat sîmbătă cu remiza surprinzătoare de la Craiova a Hermannstadt-uului, dar şi cu înfrîngerea Astrei acasă, în faţa campioanei, CFR Cluj. Duminica a început cu o mică surpriză, remiza Voluntariului de la Călăraşi dar şi cu victoria in extremis a Mediaşului la Sf Gheorghe. Etapa s-a încheiat cu o nouă înfrîngere a lui Dinamo, de data aceasta în deplasare la Botoşani, iar cîiinii roşii au ajuns să nu mai cîştige din luna august, în campionat.

Campioana cîştigă

l Astra - CFR Cluj  1-2 (0-1)
Victorie, cu 2-1, obţinută de CFR Cluj, sîmbătă seara, pe terenul celor de la Astra Giurgiu. Un meci controlat în prima repriză de campioana în exerciţiu a României şi care a deschis scorul la ultima fază a mitanului inaugural prin Ţucudean. De o minge a avut nevoie atacantul de naţională, al celor de la CFR Cluj pentru a trimite mingea în poarta Astrei. CFR Cluj mai avusese la 0-0 o ocazie mare de gol, dar transversala porţii lui Iliev s-a opus la şutul trimis de fostul „astral” Ioniţă din apropiere. La nouă minute după pauză CFR Cluj a dat lovitura la o fază rapidă, plecată din exteriorul lui Djokovic şi patrunderea lui Moutinho. Scăpat singur cu portarul, mijlocaşul francez a trimis pe jos pentru 2-0. O repriză începută de Astra, cu Alibec în locul lui Roşu, şeptarul giurgiuvenilor revenind cu această ocazie după accidentare. În cele din urmă, Zoua a redus din diferenţă cu o reluare din cîţiva metri, în minutul 89, dar era prea tîrziu pentru a mai schimba soarta celor trei puncte. Mai mult decît atît, Mailat a avut în prelungiri şansa de a marca şi golul trei pentru CFR, după ce a scăpat singur pe contraatac, însă încercarea de lob spre poarta gazdelor a fost blocată de portarul Iliev.

Meci decis de două penalty-uri

l Poli Iaşi - Viitorul 1-2 (1-2)
Dubla lui Ianis Hagi a adus victoria pentru Viitorul, vineri seara, contra celor de la Poli Iaşi, scor 2-1, în deschiderea etapei a 11-a din Liga 1 Betano. Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 20, la prima ocazie a fostei campioane cu un şut pe jos din interiorul careului. În minutul 42 gazdele restabileau egalitatea prin Cristea dintr-o lovitură de la 11 metri obtinuţă de Platini. Doar trei minute s-au bucurat ieşenii de golul egalizator, Drăguş obţinînd faultul la duelul cu Pantiru în celalalt careu. Acelaşi Ianis Hagi a transformat pentru 2-1, dar din a doua incercare. Pe prima o ratase, dar centralul Horaţiu Feşnic a intervenit dictînd reluarea execuţiei pe motiv că, mai mulţi jucători ai gazdelor intraseră în suprafaţa de pedeapsă. Fază controversată în minutul 57, la şutul lui Flores din afara careului, mingea sărindu-i în mîna lui Luchi, însă Feşnic a arătat doar repunere de la colţul terenului. S-a terminat în cele din urma 2-1 pentru Viitorul, echipă care acumulează 19 puncte şi urcă pe locul secund în clasament.

l Sepsi Sf Gheorghe - Gaz Metan Mediaş 1-2 (1-1)

Gaz Metan Mediaş a cîştigat, în deplasare, cu Sf.Gheorghe, scor 2-1, după ce gazdele de la Sepsi deschiseseră scorul în prima repriză. O victorie care duce echipa medieşană la 20 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj. Hamed a deschis scorul în minutul 31 cu o reluare din interiorul careului după o centrare din dreapta. Un gol anunţat de ocazia aceluiaşi Hamed petrecută cu patru minute mai devreme, cînd portarul Pleşca s-a opus deschiderii scorului. Avantajul celor de la Sepsi a fost anulat după doar şapte minute de reuşita lui Cristea. Fundaşul central al Gazului a punctat din centrarea perfectă a lui Caiado dintr-o lovitură liberă. Fază rapidă de contraatac pentru Gaz Metan, cu minge în adîncime pentru Fortes care, rămas singur cu portarul, a şutat în Niczuly. Gaz Metan a marcat golul victoriei în minutul 89 prin Caiado după o altă fază de contraatac, gol marcat la doar cîteva momente de o mare ocazie irosită la cealaltă poartă de Vasvari.

11 m şi eliminare la Craiova

l CS U Craiova - Hermannstadt 1-1 (1-1)
În reeditarea finalei Cupei României din acest an, Craiova şi Hermannstadt au remizat, scor 1-1, rezultat stabilit încă dinaintea pauzei într-un meci din etapa a 11-a în Liga 1 Betano. Oaspeţii arenei din Bănie au deschis scorul prin Blănaru în urma unei faze fixe de la colţul terenului, în minutul 7. Mingea centrată în careu a fost prelungită de Rusu spre bara a doua, iar Blănaru a îndeplinit o simplă formalitate. Craiova a egalat în prelungirile primei reprize dintr-un penalty pe care centralul Iulian Călin l-a acordat eronat la căderea lui Cicîldău. Centralul a considerat fault în duelul decarului gazdelor cu Tătar, însă, reluările tv au arătat că nu a fost vorba de niciun contact şi că Cicîldau a căzut singur, de pe picioare. Bosniacul Koljic a transformat şi a ajuns la golul cu numărul patru în tricoul celor de la U Craiova. Hermannstadt a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Dumitriu a fost eliminat în minutul 88 pentru cumul de cartonaşe galbene.

Premieră pentru Concordia

l FCSB - Concordia Chiajna 0-1 (0-0)
Pentru prima dată în istoria confruntărilor directe, Concordia Chiajna s-a impus într-un meci disputat pe terenul FCSB, în campionat. Echipa ilfoveană a cîştigat, cu 1-0, duminică seara, meciul disputat de FCSB în exil la Voluntari. Paul Batin, un jucător venit de pe bancă, a marcat unicul gol al meciului în minutul 60, după ce a scăpat în careu învingîndu-l pe Bălgrădean cu un şut pe jos. La 0-0, în minutul 53, FCSB a ratat cea mai mare ocazie prin Filip, jucător care a reluat cu capul în bară după o centrare de la colţul terenului. În finalul meciului Bălgradean a limitat proporţiile scorului şi s-a opus la şutul lui Deaconu din unghi, iar Teixeira nu a prins cadrul porţii cu o reluare din afara careului după o fază prelungită de atac. Concordia Chiajna obţine prima victorie pe terenul celor de la FCSB după şapte meciuri în care a pierdut de şase ori şi s-a înregistrat o singură remiză.

La un pas de prima victorie

l Dunărea Călăraşi - FC Voluntari 1-1 (1-0)
FC Voluntari rămîne fără victorie în acest sezon al Ligii 1, după remiza de pe terenul Dunării Călăraşi, scor 1-1. Ilfovenii au ratat marile ocazii ale partidei şi puteau da lovitura pe final, cînd au irosit uşor o dublă şansă uluitoare. Oaspeţii au fost mai periculoşi în prima jumătate de oră a întîlnirii, dar s-au văzut conduşi în minutul 34. Lansat excelent de Pană, Ndiaye i-a depăşit pe fundaşii adverşi în viteză şi a marcat din apropiere, deşi nu a lovit mingea foarte bine. Ultima clasată a avut iniţiativa şi după pauză, dar gazdele se puteau desprinde în minutul 73, cînd Puşcaş nu a putut înscrie din cîţiva metri, după un corner. Tot o lovitură de colţ a adus şi egalarea. În minutul 79, Ricardinho l-a bătut pe Straton cu capul, după centrarea excelentă a lui Ciucur. Se putea termina 2-1 pentru FC Voluntari, dar, în minutul 89, Deac şi Bucurică au tras lamentabil din poziţii ideale. S-a terminat 1-1, iar Dunărea a ratat şansa de a se apropia de locurile de play-off.

Dinamo, la retrogadare

l FC Botoşani - Dinamo 2-0 (1-0)
Schimbarea lui Florin Bratu şi aducerea lui Claudiu Niculescu nu o poate opri, cel puţin deocamdată, pe Dinamo din caderea liberă în care se află. Formaţia din Ştefan cel Mare a pierdut, luni seară, în deplasare cu FC Botoşani, scor 2-0 (1-0), în ultima partida a etapei a 11-a din Liga 1 Betano. Un rezultat în urma căruia Dinamo ajunge pe locul 12 în clasament, poziţie care la finalul sezonului regulat duce la barajul de menţinere în primul eşalon. Astfel, pentru Dinamo cel mai realist obiectiv ar putea fi mai degrabă salvarea de la retrogradare decît prezenţa într-un eventual play-off. Meciul de la Botoşani a început cum nu se poate mai rău pentru „cîini“, cu un gol încasat în chiar minutul 3 la şutul lui Oaida din marginea careului. Dinamo a avut primul şut pe poartă abia în minutul 73 la şutul lui Popa din interiorul careului. În plină ofensivă sterilă pentru căutarea egalării, Dinamo a fost prinsă descoperită pe contraatac. n