Curierul Zilei - Derby cu tribunele pline!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Derby cu tribunele pline!

*** La Palatul Goleşti, nobilimea judeţului a stat la masă cu şerbii din presă     *** Delegaţie din Mioveni, la Sofia     *** Se opreşte curentul la Călineşti     *** PASTILA de UMOR      *** Sfaturi pentru evitarea îngheţului     *** Seminar internaţional, la UPIT    *** Muzica folk are viitorul asigurat la Piteşti     *** Omorît de un taur în călduri     *** Şoferul beat s-a oprit într-un cap de pod     *** Fost consilier local amendat pentru scadal     *** Condamnat după ce a vrut să violeze o elevă     *** Muscelean la Jocurilor Paralimpice „Invictus”     *** Ordin de protecţie împotriva concubinului violent     *** Unirea Bascov, la prima înfrîngere     *** Culisele meciului     *** A apărat penalty de ziua lui!     *** CS Mioveni - Luceafărul Oradea 2-1 (0-1)     *** Fază controversată la eliminare     *** Filmul meciului     *** Au condus dar au pierdut!!     *** Prima victorie pentru baschetbaliştii piteşteni!     *** Vicecampionul european aclamat de argeşeni!

Derby cu tribunele pline! Imprimare E-mail
vineri, 12 octombrie 2018

Liga 2, Etapa 11: CS Mioveni - FC Argeş 0-1 (0-0)

Derby cu tribunele pline!

Meciul de la Mioveni de miercuri, derby-ul cu FC Argeş, s-a jucat cu tribunele pline, lucru deloc întîlnit în acest sezon, pe vreunul din cele două stadioane argeşene, cel de la Piteşti sau cel Orăşenesc. Balanţa s-a înclinat la final în favoarea oaspeţilor, care, la fel ca în returul campionatului trecut, s-au impus la ultima fază a meciului.

Prima repriză a fost marcată de eliminarea lui Kilyen, de la gazde, pentru două galbene. În rest am remarcat mai multe şuturi la poartă, de o parte şi de alta, mai periculoase ale oaspeţilor, dar şi o ocazie din fază fixă, care a aparţinut piteştenilor (Vişa reia cu capul din 6 m, în minutul 34, după un corner, dar Sima reţine în vinclu). În rest, cum spuneam, şuturi de o parte şi de alta, mai mult sau mai puţin periculoase, care au aparţinut lui Năstăsie, Coşereanu, Celea de la gazde, respectiv Ionuţ Năstăsie, Raul Costin, Buhăescu de la oaspeţi şi care au rămas fără rezultat pe tabelă. Superioritatea numerică a piteştenilor s-a văzut mai clar în repriza secundă, atunci cînd galben-verzii au mizat doar pe contraatacuri sau pe mingile aruncate pe vîrfurile Balint sau Popescu şi în rest au căutat să distrugă jocul de pase al adversarilor, din faţa careului lui Sima. Două acţiuni au fost notabile, în afară de gol, în această repriză, cea la care Ionuţ Năstăsie, singur în careu a reluat pe lîngă din prima, dar şi cea a gazdelor, în care Edi Stoica a urcat cu balonul la picior pînă în 6 m şi apoi a tras pe lîngă. În rest din nou, multe şuturi la poartă ale oaspeţilor, prin Ionuţ Năstăsie, Costin, şi Şerban. În ultimul minut de prelungiri, al patrulea, oaspeţii au marcat golul victoriei, prin Şerban, la una dintre fazele contestate de gazde, în care trebuiau să primească balonul la o minge de arbitru, dar jucătorii lui FC Argeş au continuat ei faza şi au dat gol. Şerban, cum spuneam a urcat cu un balon la picior şi, profitînd de faptul că nu a fsot blocat la timp, a şutat, mingea oprindu-se în vinclu.
Cu această victorie, FC Argeş a rămas în clasament pe poziţia a treia, acumulînd 24 de puncte, în timp ce CS  Mioveni a căzut o poziţie, pe 7. Etapa următoare echipa lui Săndoi joacă acasă cu Daco -Getica, în timpce trupa lui Iordan Eftimie joacă în deplasare, la Petrolul.