PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Victorie la scor!

luni, 11 februarie 2019

Piteştenii merg ceas în meciurile amicale

Victorie la scor!

FC Argeş - Unirea Bascov 5-1(1-1)

Au marcat: Buhăescu (min.28, min.65, min. 70), Nilă (min.84), Năstăsie (min.90 penalty) / David (min.25)

FC Argeş a obţinut o victorie la scor în cel de-al treilea amical din această perioadă competiţională. Echipa din Trivale a învins sîmbătă după-amiază, cu 5-1 pe Unirea Bascov, ocupanta locului 9 din seria a treia a Ligii a III-a.

Partida s-a disputat pe terenul 3 al stadionului Nicolae Dobrin şi a fost dominată de la un capăt la altul de către alb-violeţi care în afară de cele cinci reuşite au mai irosit şi alte oportunităţi de a mai înscrie.
După 20 de minute în care piteştenii şi-au creat ocazii de gol, bascovenii au deschis scorul contrar cursului jocului prin David care a transformat o lovitură liberă de la 18 m. Bucuria oaspeţilor nu a durat decît cîteva minute pentru că Buhăescu a restabilit egalitatea cu un şut din interiorul careului. După revenirea de la cabine, trupa lui Emil Săndoi a forţat desprinderea pe tabelă. În decurs de doar cinci minute, Buhăescu a realizat hat-trick-ul, speculînd erorile din defensiva oaspeţilor. Presiunea constantă pusă pe adversar de către alb-violeţi a destabilizat şi mai mult defensiva Bascovului care a mai cedat în două rînduri. Tandemul Alin Popa-Nilă a făcut şah-mat apărarea oaspeţilor, iar apoi, acelaşi Alin Popa a scos o lovitură de la 11 m care a fost transformată de Ionuţ Năstăsie. FC Argeş continuă să rămînă neînvinsă în jocurile de verificare disputate în această perioadă precompetiţională. Alb-violeţii s-au impus cu 2-0 în amicalul cu liderul Ligii a IV-a, Real Bradu, au cîştigat cu 3-1 în partida cu Academica Clinceni, ocupanta locului 2 din Liga a II-a şi s-au impus cu 5-1 în disputa cu Unirea Bascov. Pînă la primul meci oficial din 2019, FC Argeş mai are de jucat pe 13 februarie, la Piteşti, cu CSO Filiaşi şi pe 16 februarie, în deplasare cu CSM Slatina.

Caseta tehnică:

FC Argeş: Popescu - Oancea, Turda, Vişa, Stan -Florescu, Raul Costin, Şerban, Vasile Gheorghe - Buleică, Buhăescu. După pauză au mai intrat Popescu, Şerbănică, Hrenic, Barbu, Năstăsie, Panait, Nilă, Alin Popa. Antrenor: Emil Sandoi.
Unirea Bascov: Şerban - Oreviceanu, Stancu, Negoiţă, Marin - Piscanu, Iamandi, David, Dima - Comănescu, Dalu. Antrenor: Adrian Dulcea.

Cum s-au marcat golurile:

Min.25: 0-1! David deschide scorul din lovitură liberă de la 18 m.
Min.28: 1-1! Buhăescu restabileşte egalitatea cu un şut din interiorul careului.
Min.65: 2-1! Buhăescu realizează dubla cu un şut din 6 m, după ce profită de o greseală a defensivei Bascovului.
Min.70: 3-1! Buhăescu realizează tripla după ce în învinge pe gooal-keperul oaspeţilor cu un şut de la 10 m.
Min.84: 4-1! Nilă înscrie din interiorul careului în urma unei combinaţii de efect cu Alin Popa.
Min.90: 5-1! Năstăsie transformă penalty-ul scos de Alin Popa şi stabileşte scorul final.