PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş
Fapt divers *** ️ Tâlhărit în bar, la păcănele!     Fapt divers *** ️ Au plecat cu mortul, a luat foc casa!     Economic *** ️ România, cea mai mare inflaţie din Europa     Sport *** ️ „Am controlat jocul, mai puteam marca!“     Social*** ️ Majorarea accizelor la ţigări, amânată     Fapt divers*** ️ Motociclist rănit, în accident     Fapt divers *** ️ Femeie dispărută de acasă!     Social *** ️ Trei viitori pompieri de nota 10!
 Publicitate pdf
Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş
Tuesday, 12 February 2019

Din înfrîngere în înfrîngere

SSC Farul nu a reuşit nici în al treilea amical programat în cantonamentul din Turcia să obţină un rezultat pozitiv. După eşecurile cu bosniacii de la FK Velez Mostar, scor 1-3 şi ruşii de la Kazanka Moscova, scor 0-2, echipa constănţeană a pierdut, cu 3-2, şi testul cu echipa Under21 a clubului rus CSKA Moscova. Meciul cu puştii de la CSKA a fost şi cel mai spectaculos de pînă acum. Ruşii au deschis scorul încă din minutul 1, prin Konyukhov, însă constănţenii au condus cu 2-1 la pauză, prin golurile reuşite de Celestino (31), din lovitură de pedeapsă şi Momodou (36). Adversarii jucătorilor pregătiţi de Petre Grigoraş au revenit în joc în minutul 55, prin golul lui Savinov (55) şi au cîştigat graţie reuşitei lui Vostrikov, din minutul 77. Cei care au avut însă prima şansă să facă 3-2 au fost fariştii, însă Georgian Păun a ratat un penalty în minutul 70.

Amical cu probleme

Pentru a doua oară, săptămîna trecută, UTA a oprit tabela de pe „Motorul” la 1-1 în cadrul unui joc de verificare. „Roş-albii” au remizat cu Crişul Chişineu Criş, pentru ca apoi şi divizionara secundă Luceafărul Oradea să plece neînvinsă de la Arad. A fost un meci al ghinioanelor pentru „Bătrîna Doamnă”, care a fost nevoită să facă trei înlocuiri pînă în minutul 25, ca urmare a unor accidentări. Portarul Orlic a fost transportat la spital, pentru că, în urma contactului cu Dulcea a scuipat sînge. Din fericire, după i s-au făcut investigaţii amănunţite, nu pare a fi nimic grav. Apoi, Kanda şi Matei au cerut şi ei schimbări acuzînd dureri musculare. La finalul disputei Ionuţ Popa a susţinut că şi Şeroni şi Isac nu au mai ieşit de la vestiare pe acelaşi motiv.

Încă o remiză

Colege de campionat, Chindia Tîrgovişte (locul 5) şi Metaloglobus Bucureşti (locul 16, retrogradabil) au încheiat la egalitate, scor 1-1, amicalul desfăşurat sîmbătă, la stadionul de la Aninoasa, în judeţul Dîmboviţa. Despărţite în clasament de 23 de puncte, diferenţa arătată pe teren de cele două formaţii nu a fost una sesizabilă, cu două săptămîni înainte de reluarea Ligii 2. Bucureştenii au început tare amicalul cu Chindia, contra unei echipe care ţinteşte promovarea, însă care a ajuns la cinci meciuri fără victorie. Vîlceanu (3) a şutat însă defectuos din 8 metri după o centrare bună a lui Potecea. De partea cealaltă, Florin Iacob a dat siguranţă prin intervenţiile sale, cea mai impresionantă paradă avînd-o în minutul 43, atunci când a apărat mingea şutată de Neguţ şi a menţinut scorul egal la pauz

Au nevoie de întăriri

26 de zile de la reunire, 33 de antrenamente şi şapte amicale. După această perioadă, Valeriu Răchită a dat un interviu filmat pe pagina echipei ACS Poli, la care a răspuns la întrebări formulate de fanii echipei. Antrenorul prahovean spune că sînt 50% şanse ca echipa de pe ultimul loc din Liga 2 să se salveze de la retrogradare şi că marţi vor veni alţi noi jucători la antrenamente, cu care speră să construiască un lot mai puternic. De asemenea, Răchită spune că a dus proiectul tehnic al OZN Arena, „Ilie Oană”, la Primăria Timişoara. Aşa cum era de aşteptat, Răchită şi-a dat seama după cantonament că echipa necesită întăriri. Chiar şi aşa, pare convins că va cîştiga meciul cu Ripensia, primul oficial din 2019.

Prima victorie

Luceafărul Oradea a obţinut prima victorie în amicalele din această iarnă, cînd, la prima partidă de verificare după cantonamentul de la Băile Felix, a întîlnit formaţia de ligă a treia Cetate Deva. Jocul, care s-a desfăşurat pe terenul II al Stadionului Luceafărul s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea gazdelor, care conduceau şi la pauză cu 1-0. Diferenţa de eşaloane, în care activează cele două echipe, s-a putut observa bine în acest joc, bihorenii fiind superiori partenerilor de întrecere la toate capitolele. Tehnicianul Cristian Lupuţ a trimis pe teren echipe diferite în cele două reprize. În prima parte, unicul gol l-a marcat Vasile Pop, în minutul 15, direct dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, în timp ce în jumătatea secundă pentru orădeni au înscris atacanţii Andrei Luduşan şi George Paraschiv.