Curierul Zilei - Doar un punct pentru echipele de Liga III
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Doar un punct pentru echipele de Liga III
Fapt divers *** ️ Şoferul beat s-a urcat pe scuar     Fapt divers *** ️ Elevi prinşi cu marijuana     Fapt divers *** ️Iubitul părăsit i-a bătut pe îndrăgostiţi     Fapt divers *** ️Şase maşini incendiate din răzbunare!     Editorial *** ️ Cei mai iubiţi dintre români vor pierde alegerile     Sport *** ️ Victorie obţinută fără emoţii!     Social *** ️ A renunţat la funcţia de manager     Social *** ️ Cea mai mare creştere economică din Europa     Social *** ️ Se opreşte curentul în Poienarii de Muscel     Social *** ️ Se optează pentru admitere separată
 Publicitate pdf
Doar un punct pentru echipele de Liga III Imprimare E-mail
joi, 14 martie 2019

Doar un punct pentru echipele de Liga III

A doua etapă a returului celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării a fost, pentru formaţiile argeşene, identică cu prima

Etapa a doua a returului Ligii a III-a a adus pentru echipele argeşene, la fel ca prima rundă, tot un punct, obţinut tot pe propriul teren.

Unirea Bascov a fost echipa care a luat punctul amintit, echipa lui Adrian Dulcea remizînd, pe terenul de la Grupul Şcolar Colibaşi, 0-0, cu CS U Craiova II. În meciul celor două vecine de clasament, argeşenii au scăpat victoria printre degete, după un joc foarte bun, în care şi-au dominat adversarul şi în care au ratat foarte multe ocazii. În prima repriză au ratat deschiderea scorului Oreviceanu, Găişteanu, Stancu şi Dalu - în patru rînduri, ocaziile fiind rarisime. Repriza a doua s-a desfăşurat după aceeaşi partitură, cu Bascov-ul la conducerea jocului, dar cu ocazii mai puţine, după ce oaspeţii s-au organizat mai bine în apărare. Totuşi, din nou Dalu şi apoi Sanda au ratat două ocazii bune, în timp ce în finalul partidei, oltenii puteau să dea şi ei lovitura. Antrenorul Adi Dulcea a jucat în acest meci cu Şerban - Ciocîrlan (Cpt), Stancu, Negoiţă, Oreviceanu - Piscanu (Sanda), Iamandi, Andrei David (Comănescu) - Găişteanu, Ivan (Dima), Dalu. După această remiză, Unirea Bascov a rămas pe acelaşi loc 10, cu 23 de puncte adunate în 17 etape. Runda următoare, argeşenii vor evolua, sîmbătă, în deplasare, de la ora 15:00, la Sporting Roşiori.
Partida a fost condusă la centru de  Iuliana Demetrescu, aceasta fiind ajutată de catre Mihaela Tepusa şi Alexandra Petrea. Cu ocazia zilei de 8 Martie, la startul partidei capitanul echipei Ciocirlan Dragos a împărţit flori celor trei arbitre.
Partida a început cu o uşoară dominare a oaspeţilor, iar prima ocazie apare în minutul 8, atunci cînd atacantul oaspeţilor Raoul Baicu încearcă poarta lui Şerban, cu un şut de la marginea careului. Prima ocazie în tabara gazdelor, apare în minutul 14, atunci cînd Găişteanu, centrează de pe partea stîngă, balonul ajunge la Dalu, însă şutul acestuia este respins în corner de către portarul oaspeţilor Preduţ. Cornerul este executat de Iamandi, iar lovitura de cap a lui Oreviceanu este respinsă cu dificulate de acelaşi Preduţ. În minutul 29, Găişteanu îşi încearcă şi el şutul de la distanţă, însă Preduţ reuşeste o nouă intervenţie foarte bună, păstrînd tabela imaculată. În minutul 38 Iamandi trimite o centrare foarte bună de pe partea dreaptă, însă Stancu nu reuşeşte să încadreze balonul pe spaţiul porţii. În minutul 41, Găişteanu execută un nou corner, însă lovitura de cap a lui Dalu trece de puţin peste poartă. În minutul 43, Dalu îl pierde pe drum pe fundaşul oaspeţilor Putaru, acesta îl faultează din postura de ultim apărător şi vede cartonaşul roşu. Lovitura liberă este executată de Găişteanu în zid, balonul ajunge la Dalu iar acesta încearcă o execuţie spectaculoasă din foarfecă, dar fără efect. La pauză s-a intrat la vestiare la egalitate, 0-0. În repriza a doua, oaspeţii se aşază pe două linii în apărare, iar prima ocazie apare abia în minutul 73, atunci cînd Iamandi centrează foarte bine de pe partea dreaptă, însă Dalu rămas singur în careu nu reuşeste să marcheze, lovitura de cap trecînd mult peste poartă. În minutul 79 Iamandi trimite o nouă centrare, însă Sanda nu reuşeste să marcheze, lovitura de cap a acestuia fiind reţinută de acelaşi Preduţ. În minutul 89, oaspeţii puteau să dea lovitura, atunci cînd centrarea lui Sîrbu este deviată în bară de Negoiţă. Ultima ocazie a meciului o irosesc tot oaspeţii, atunci cînd jucătorul cu numarul 10, Constantin Nicolae, ia o acţiune pe cont propriu, pătrunde în suprafaţa de pedeapsă, însă şutul acestuia este respins cu dificultate de către Şerban.
La Atletic Bradu au debutat în această etapă antrenorul Constantin Schumacher şi fotbaliştii Cătălin Doman, Mihai Dina şi Florin Costea. Din păcate debutul nu a fost unul fericit, pentru că, deşi au condus la pauză prin golul lui Costea, alb-verzii au pierdut în cele din urmă cu 3-1, la Voluntari II, golurile gazdelor fiind marcate de Mario Dumitru (61), Eduard Dumitru (72), Florin Bălan (80). Costea a deschis scorul în minutul 15, după o centrare în careu şi o respingere greşită a portarului, atacantul primind o pasă ideală şi marcînd cu latul din 9 m. Argeşenii au mai avut ocazii, prin Coman de două ori şi apoi prin Costea însă golurile au fost marcate după pauză, de gazde. La Atletic Bradu au evoluat: Soare - Păun, Marius Ion, Savu, Aria - Coman, Ciucă, Golban, Doman - Dina, Costea, după pauză mai intrînd şi Tănase, Fulga şi Voinescu. Etapa următoare, Atletic Bradu va evolua pe propriul teren, la Coloneşti, cu liderul Turris Tr Măgurele, vineri de la ora 15:00. În clasament, alb-verzii au rămas pe penultima poziţie, cu 14 puncte.