![]()

Echipa de volei feminin a CS Dacia Mioveni a obținut luni seara o nouă victorie în campionatul intern.
Într-un meci disputat la Sala Sporturilor din Mioveni și care a contat pentru etaa a 5-a a Diviziei A 1, CS Dacia a învins cu 3-1 pe ACS Volei Cristina Pârv Turda. Pe seturi, argeșencele s-au impus cu 25-14, 25-16, 20-25, 25-18. CS Dacia a condus ostilitățile, cu excepția setului 3, pe care l-au cedat adversarelor. După această victorie voleibalistele din Mioveni sunt pe locul 7 în clasament cu 8 puncte. CS Dacia a ajuns la a treia victorie în campionat, după cele cu Știința Bacău (3-0) și SCMU Craiova (3-2).
CS Dacia Mioveni – Volei Cristina Pârv 3-1 (25-14, 25-16, 20-25, 25-18)
CS Dacia Mioveni: Kriskova (26), Berdardes Felix Pereira (15), Pereira da Silva Gomes (14), Stanciu (12), Veljkovic (8), Rankovic (4), M. Dumitru (1), G. Dumitru (-), Panait (-), Podină (libero). Nu au jucat: Meianu, Puică, Mareș, Băduț (libero). Antrenor: Marius Dascălu.
Cristina Pârv Turda: Castiglione (19), Pascua (10), Arniceru (5), Porca (3), Gheți (2), Velasquez (2), Cocan (1), Bara (1), S. Mocan (-), Grosu (-), Toro (libero). Nu a jucat: I. Mocan. Antrenor: Antonio Rizola.
Celelate rezultate ale etapei V
Rapid – Știința Bacău 3-0 (25-16, 25-19, 27-25)
”U” Cluj – Volei Alba Blaj 0-3 (17-25, 11-25, 11-25)
CSO Voluntari – CSM Târgoviște 3-2 (21-25, 25-20, 25-23, 21-25, 15-13)
Dinamo – SCMU Craiova 3-1 (25-17, 25-21, 21-25, 25-18)
CS Medgidia – CSM Lugoj 3-1 (25-23, 25-23, 20-25, 25-19)
Relaxare și am pierdut un set!
„Un meci pe care l-am controlat perfect în primele 2 seturi, cu un joc de calitate, dar din păcate a apărut o cădere în setul 3, deși îl începusem bine și pe acesta. Am construit un avantaj liniștitor la început, dar acest set este considerat periculos în volei, pentru că intervine o relaxare prematură și ne-a costat, iar adversarul a revenit în joc. Din fericire, în următorul set am gestionat bine reculul pierderii victoriei în minimul de seturi și am reușit să câștigăm toate cele 3 puncte puse în joc. Pentru noi urmează o perioadă mai grea, în care întâlnim adversari mai bine cotați, primul joc fiind la C.S Medgidia, echipă favorită la medalii în acest sezon, iar obiectivul nostru este să mai creștem în joc și să jucăm un volei de calitate. „ a declarat după meci antrenorul Marius Dascălu. S.M.













