![]()
PSD insistă pentru descentralizarea gestionării banilor din PNRR! România trebuie să aibă proiecte care să angajeze benefic resursele financiare ale Planului Național pentru Redresare și Reziliență. De aceea PSD a insistat și insistă pentru includerea ca autorități contractante, alături de ministere, și a Agențiilor de Dezvoltare Regională și a Consiliilor Județene. O Ordonanță de Urgență în acest sens este gata să intre în procesul de adoptare. Descentralizarea gestionării banilor din PNRR va permite autorităților județene și locale să-și asume și să implementeze proiecte benefice comunităților locale, fără ca investițiile să mai fie blocate sau întrerupte de lanțul birocratic sau de diversele interese politice de la centru!












