Învinși în ultimul minut de campioana României!

0

• U BT Cluj – FC Argeș Basketball 78-74(18-16, 15-21, 21-16, 24-21)

Echipa de baschet masculin a Piteștiului a încheiat anul cu o înfrângere. FC Argeș Basketball a pierdut cu 74-78, confruntarea de sâmbătă seară, din deplasare, cu U BT Cluj, campioana și liderul Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Diferența dintre cele două echipe s-a făcut în ultimul minut al partidei când ardelenii au fost mai lucizi și mai inspirați sub panou. Duelul dintre ardeleni și piteșteni a fost unul foarte echilibrat, ambele echipe având momente bune de joc când au alternat la conducere. Clujenii au încheiat primul sfert cu un avantaj de două puncte, grație reușitelor lui Colceag. În sfertul al doilea, piteștenii au reușit să anuleze handicapul și au trecut în avantaj prin coșurile lui Gajovic și Seppala. Același Gajovic și Gheorghe au dus Piteștiul la un avantaj de șase puncte: 44-50.
A urmat un parțial de 6-1 al gazdelor, iar jocul a continuat să fie extrem de disputat. Sfertul al treilea s-a încheiat cu un slam-dunk spectaculos al lui Karel Guzman, care și-a readus echipa în față: 54-53. Ardelenii au început mai bine și actul decisiv.
Richard și Colceag au dus Clujul la 7 puncte avans, însă alb-violeții au egalat la 72. În ultimul minut al disputei, Bircevic și Richard au marcat două coșuri care au asigurat cea de-a 11-a victorie în campionat pentru ardeleni.
Cei mai buni jucători ai U BT Cluj au fost Stefan Bircevic (17 puncte), Patrick Richard (12 puncte), Karel Guzman (11 puncte). De la FC Argeș Basketball s-au remarcat Ilari Seppala (14 puncte), Goran Gajovic (13 puncte), Nikola Jevtovic (11 puncte), Toarlyn Fitzpatrick (11 puncte) și Raynere Thornton (10 puncte).
În urma acestui rezultat, piteștenii au ajuns la a treia înfrângere stagională și au încheiat 2021 pe locul 4, cu 21 de puncte, cu unul mai puțin decât liderul U BT Cjul care are însă doar 11 meciuri jucate față de cele 12 ale argeșenilor.
În următoarea rundă a Ligii Naționale, programată la începutul lunii ianuarie a anului viitor, piteștenii vor primi vizita lui BC CSU Sibiu. M.D.