Echipajul României de bob patru persoane, locul 13 la Jocurile Olimpice

0




Echipajul de bob patru persoane al României compus din Mihai Tentea, Raul Dobre, Ciprian Daroczi și Cristian Radu a terminat pe locul 13 la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing care s-au încheiat ieri seară.


”Balaurul” cu 4 capete al României s-a luat la luptă cu ”Dragonul” de la Yanqing și a ieșit onorabil din această bătălie. Cu argeșenii Mihai Tentea și Ciprian Darczi în componență, Team Romania a înregistrat cel mai bun loc ocupat la bob de 4 persoane după JO Sarajevo 1984. În China, românii au terminat pe locul 13, la egalitate cu un echipaj al Statelor Unite, o poziție bună pentru tricolori, având în vedere faptul că aceștia nu au unde să se pregătească în țara noastră.

În Top 10, după prima zi

Sâmbătă, în prima zi a acestei probe, bobul României a câștigat primele două bătălii în cea mai spectaculoasă competiție din această disciplină. Vitezele atinse au fost impresionante, argeșeanul Mihai Tentea conducând impecabil bobul la peste 138 km/h, viteză maximă. Cu un start reușit în ambele coborâri, cu o parte finală de cursă bine condusă de Mihai Tentea, băieții lui Iulian Păcioianu, au arătat ca o echipă azi și au reușit să se mențină în elita acestei probe. Locul 10, cu timpul general, 1:58.42. Doar șase națiuni erau în fața României la finalul primelor două probe, Germania cu 3 echipaje, Canada, Letonia, Marea Britanie, Echipa Comitetului Olimpic din Rusia cu 2 echipaje și Austria. În spatele României, foarte aproape de bobul tricolor erau echipaje din Canada, Elveția, SUA, Franța, China. În cea de-a doua zi a competiției, elevii antrenorului Iulian Păcioianu au încercat să rămână în Top 10, însă nu au reușit.

”Peste patru ani să intrăm în primele șase locuri”

Mihai Tentea, Raul Dobre, Ciprian Daroczi, Cristian Radu și antrenorul Iulian Păcioianu au fost o echipă la Beijing. Au trăit intens tot ceea ce s-a întâmplat la Yanqing. Au strâns din dinți după locul 18 de la proba de dublu și au reușit să vină în primii 13 în cea mai spectaculoasă întrecere din competiția de bob. ”Mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături și ne-au susținut! De aici sau de acasă. Împreună vom continua să ne pregătim și sperăm ca peste 4 ani, la Milano-Cortina 2026, să intrăm în primele șase echipaje. E obiectivul nostru!” au declarat imediat după finiș cei patru boberi ai României. M.D.