Samsarii care aduc maşini din străinătate sunt obligaţi să le ducă la RAR. Decizia a fost luată de Guvern, la în urmă cu ceva timp și urmează a fi aplicată. Pentru ca noile reguli să intre în vigoare, este nevoie de un protocol încheiat între RAR și ANAF.
Dacă până acum cel care vindea maşina cu număr de înmatriculare din străinătate, cumpărătorul fiind obligat să o înregistreze la RAR, de acum înainte acest lucru trebuie făcut chiar de cei care aduce maşina din afară. „Dacă o firmă cumpără o mașină din Germania, în mod normal ar trebui să vină cu mașina în țară, să-i facă omologarea la RAR și în urma revânzării, la prețul de factură cu care a fost achiziționată în Germania, ar trebui să-i pună partea de TVA, care implicit îi ridică prețul. În condițiile în care se fac mai multe acte succesive, cu tot soiul de firme fantomă, practic statul este eludat de TVA”, a declarat Radian Tufă, director general RAR. Potrivit autorităţilor, în ultimii cinci ani statul a fost păgubit cu 1,4 miliarde de lei din aceste afaceri. Samsarii spun că modificarea legislativă îi vizează pe cei care au firme, care în ultimii ani au făcut averi colosale. Pentru ca noile reguli privind mașinile rulate aduse în România să intre în vigoare, RAR şi ANAF trebuie să încheie un protocol. Potrivit autorităţilor, când se va întâmpla acest lucru, este posibil ca preţurile la autoturismele aduse din străinătate să crească. „Probabil că va fi o oarecare creștere, dar nu este obligatoriu ca TVA-ul să impună o creștere de 19%”, a precizat Radian Tufă, director general RAR. Reamintim că anul trecut, în România au fost vândute 880.000 de maşini second hand, dintre care 380.000 au fost aduse din străinătate. În primele 3 luni ale acestui an, s-au vândut peste 122.000 de autoturisme noi și rulate. Doar 21.000 au fost noi, restul, la mâna a doua.
Samsarii obligați să ducă ei mașinile la RAR
Articole »»» »»» »»»
-
Se măresc amenzile pentru lipsa rovinietei!
-
Centrul de taxe și impozite, închis temporar
-
Mioveniul vrea stadionul îmbăcat în galben!
-
Peste 100 de absenți, la a treia probă la BAC
-
Vernisaj de pictură și grafică în Piața Primăriei
-
Ordonanţă pentru mărirea salariilor bugetarilor
-
Superliga Etapa 6
-
Maratonul Olteniei 2022 pregătește zone de distracție și de amintiri
-
Centre de colectare a deșeurilor, finanțate prin PNRR!
Ştiri ON-Line
Mioveniul ratează penalty în prelungiri și pierde cu 1-0 la Severin
duminică, 14 august 2022, 17:58:28
Sora și nepoata criminalului de la Bascov,, conduse pe ultimul drum!
sâmbătă, 13 august 2022, 13:09:02
Spaţiu publicitar
Arhivă site
Vineri, 19 august SFINTII ZILEI |
![]() • Sf. Mare Mucenic Andrei Stratilat si a celor ce s-au savârsit împreuna cu dânsul 2593 de ostasi • Sf. Mucenici Timotei, Agapie si Tecla • Sf. Mucenici Evitihian ostasul si Stratighie • Sf. Cuvios Teofan cel nou si facatorul de minuni |
Click pe sfinti pentru Sinaxarul zilei sau click aici pentru sinaxarul in format audio mp3 |
Spaţiu publicitar
Link sponsorizat
Spaţiu publicitar

Spaţiu publicitar