Un argeșean, în vârstă de 25 de ani, avea de recuperat o datorie de 250 de lei de la o tânără, în vârstă de 28 de ani, din județul Ilfov. Cei doi au stabilit să se întâlnească în Pitești și când s-au văzut au avut o discuție în contradictoriu. Deși venise să-i înapoieze datoria fata nu a mai vrut să-i dea banii tânărului. Asta l-a enervat și el a recurs la forță! Până la urmă și-a recuperat datoria cu riscul libertății. A fost reținut pentru tâlhărie calificată.
”În ziua de 19 februarie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Pitești au fost sesizați, de o femeie de 28 de ani, din comuna Dragomirești Deal, județ Ilfov, despre faptul că, în timp ce se afla pe strada Frasinului, din Pitești, un tânăr de 25 de ani, prin pulverizarea cu spray lacrimogen în zona feței și folosirea de violențe fizice, ar fi determinat-o să-i restituie suma de 250 de lei, pe care i-ar fi datorat-o.
În urma investigațiilor efectuate, polițiștii l-au depistat în scurt timp pe autor, în zona comiterii faptei, respectiv un tânăr de 25 de ani , din comuna Leordeni. Acesta a fost condus la sediul subunității de poliție, în vederea continuării cercetărilor.
În urma probatoriului administrat, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de astăzi, să fie prezentate Parchetului de pe lângă Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor comiterii infracțiunii, sub supravegherea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Pitești.
Precizăm că această etapă face parte dintr-un proces penal aflat în desfășurare, în cadrul căruia sunt respectate toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o eventuală soluționare definitivă a cauzei”, a precizat subcomisarul Marius Rizea, ofițer de relații cu presa al IPJ Argeș.