Acasă Rubrici Fapt Divers A folosit cardurile de carburanți ale firmei cum a vrut!

A folosit cardurile de carburanți ale firmei cum a vrut!

0

 

Timp de două luni, angajatul unei firme de transporturi s-a folosit de cardurile de alimentare cu motorină după bunul său plac. Astfel, a adus o ”gaură” în bugetul firmei de 28.000 de lei după ce a băgat motorină în diverse mașini, nu în cea de serviciu. Paguba este de 4.208 litri de combustibil. A făcut, în total 37 de tranzacții, iar când șefii lui i-au cerut explicații, nu s-a mai dus la serviciu. A fost condamnat pentru delapidare!

În noiemnrie 2022, bărbatul din Curtea de Argeș s-a angajat ca șofer profesionist la o firmă de transport intern și intenațional de marfă. Odată cu mașina de serviciu, a luat în primire și patru carduri de combustibil pentru a putea alimenta autoutilitara atât în țară cât și în străinătate. Dacă imediat după angajare totul a decurs normal, în ultimile două luni de muncă acesta a început să fure combustibil.

Conform probelor administrate în cauză, în perioada 17.03-13.05.2023, în mai multe rânduri, inculpatul, în calitate de angajat al societății (…), în funcția de șofer, cu atribuții de gestiune, a utilizat cardul de alimentare OMV Petrom, pe care îl avea în gestiune și implicit creditul aferent cardului, la două stații de alimentare din Curtea de Argeș alimentând de 37 de ori și astfel sustrăgând în interes personal cantitatea de 4.208,43 litri carburant tip motorină, în valoare de 28.249,07 Iei, cauzând astfel un prejudiciu persoanei vătămate. Conform datelor furnizate de reprezentanții societății OMV Petrom, inculpatul a efectuat alimentări pentru autotovehicule diferite de cel corespunzător cardului de alimentare. Ulterior, inculpatul nu a declarat la sediul societății cele 37 de alimentări cu combustibil, folosind cardul de serviciu, urmârind să își însusească cantitatea de combustibil, ce a fost ulterior facturată plată de furnizor către persoana vătămat”,  scrie în rechizitoriul Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeș.

Bun de plată!

Când a făcut decontul carburantului, angajatul nu a prezentat și bonurile aferente celor 37 de alimentări ilegale. Când OMV Petrom a emis factura către societate, a ieșit la iveală adevărul.  După ce a fost constată lipsa din gestiunea lui a 4.208 litri de motorină, conform facturilor, în valoare de 28 .249,07 lei, șoferul nu s-a mai prezentat la locul de muncă. Împotriva lui a fost făcută plângere, iar dosarul a ajuns pe rolul Judecătoriei Curtea de Argeș. La dosar au fost depuse imagini surpinse de camerele de supraveghere ale sațiilor peco în care se vede cum bărbatul alimenta alte mașini nu pe cea de serviciu. Instanța l-a condamnat, pe 30 aprilie, la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare și a stabilit un termen de supraveghere de 2 ani, ”…inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Curtea de Argeș sau în cadrul Consiliului Local Curtea de Argeș pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare”, mai scrie în sentință. Pe lângă pedeapsă, conducătorul auto este obligat să achite firmei suma de 28.249 lei.

 

 

 

 

 

Jojobet Girişhttps://www.letmejizz.co/tag/xhamster/matbetgrandpashabetcasibomjojobetcasibompokerklasmadridbetjojobetbetkare girişgrandpashabetmatbetMatbetDeneme Bonusu Veren Sitelergrandpashabet kayıp bonusugrandpashabet kayıp bonusugrandpashabetjojobetcasibomcasibomgrandpashabet telegramgrandpashabet girişjojobetGrandpashabetcasibomGrandpashabetHiltonbetGrandpashabetjojobetjojobet girişgrandpashabetcasibomcasibommarsbahis giriş