După o ceartă cu fosta concubină, un piteștean a sunat-o în repetate rânduri și a amenințat-o. Ca să se răzbune, individul s-a dus în apropierea casei ei, a găsit mașina femeii parcată pe stradă și i-a tăiat cauciucurile. Bărbatul a fost reținut pentru distrugere și amenințare.
Fapta a fost comisă în noaptea de 28 spre 29 mai. Polițiștii Secției 4 Poliție Pitești au fost sesizați de o femeie în vârstă de 47 de ani, care reclama că fostul concubin, C.A., de 35 de ani, din Pitești, i-ar fi înțepat anvelopele autoturismului, un BMW, care se afla parcat, în apropierea locuinței.
”Ca urmare a cercetărilor, a rezultat că aspectele se confirmă, totodată stabilindu-se că bărbatul i-ar fi adresat acesteia amenințări, în seara aceleiași zile.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de amenințare și distrugere, cercetările fiind desfășurate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești.
Conform procedurii specifice cazurilor de violență domestică, respectiv prevederilor Legii 217/2003, situația a fost evaluată în vederea emiterii unui ordin de protecție de către polițiști, însă victima s-a opus.
Cercetările au fost continuate, iar în ziua de 30 mai a.c., bărbatul în cauză, de 35 de ani, din Pitești, a fost condus la sediul poliției, în baza unui mandat de aducere.
După administrarea probatoriului și parcurgerea etapelor procesuale, bărbatul de 35 de ani, din Pitești, a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță”, a transmis IPJ Argeș. A doua zi față de bărbat a fost dispusă cercetarea sub măsura preventivă a controlului judiciar.













