Acasă Rubrici Fapt Divers Condamnat că a rupt procesul verbal al polițistului!

Condamnat că a rupt procesul verbal al polițistului!

0

În perioada pandemiei, un șofer de maxi-taxi a fost tras pe dreapta de un echipaj de Poliție. În timpul verificărilor, oamenii legii au constatat că cel de la volan, deși transporta pasageri nu purta masca de protecție, obligatorie la acea dată. Un agent a vrut să-l amendeze și s-a apucat să scrie procesul verbal. Furios, șoferul a smuls documentul, l-a rupt bucăți și l-a aruncat pe jos. Judecătoria Pitești l-a condamnat pentru sustragerea ori distrugerea unui înscris.

În timpul unei acțiuni în vederea prevenirii și combaterii răspândirii efectelor pandemiei COVID-19, pe DN7, echipajul din cadrul Poliției Șefănești a observat un maxi-taxi al cărui șofer nu purta mască de protecție. Au făcut semnal de oprire și l-au întrebat pe cel de la volan de masca sanitară, mai ales că acesta conducea un autovehicul de transport persoane. L-au anunțat că îi vor aplica o amendă și în timp ce agentul completa procesul-verbal pe capota mașinii, conducătorul auto s-a apropiat de el. Inculpatul i-a spus agentului de poliție să nu mai scrie, că nu semnează nimic, afirmând ,,masca nu e legală” după care a rupt documentul.”  Instanța reține că, prin procesul-verbal de constatare a infracțiunii flagrante din data de 25.09.2021, organele de poliție din cadrul Poliției Orașului Ștefănești au reținut că agentul de poliție a constatat că inculpatul, în calitate de conducător al unui mijloc de transport persoane, nu purta masca de protecție sanitară, obligatorie conform Legii nr. 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19, fapt pentru care a întocmit un proces-verbal de sancționare contravențională, aplicându-i o amendă în cuantum de 500 lei, însă, în acel moment, inculpatul a smuls procesul-verbal și l-a distrus, rupându-l în bucăți, după care a fugit de la fața locului”, scrie în motivarea sentinei Judecătoriei Pitești.

Închisoare cu suspendare

După comiterea faptei, agentul de poliție a recuperat bucățile rupte și a întocmit pe numele șoferului dosar penal pentru sustragerea sau distrugerea de înscrisuri și bărbatul a fost trimis în judecată în decembrie 2014. În timpul procesuui inculpatul, acum în vârstă de 46 de ani a recunoscut faptele. Instanța l-a condamnat motivând că ”inculpatul, pe lângă normele referitoare la protecția împotriva infectării cu virusul care a produs atâtea victime, a avut o atitudine de sfidare față de autoritatea pe care o reprezintă organele de poliție”. Jdecătoria Pitești a dispus 1 an și o lună închisoare, cu suspendare. Bărbatul are un termen de supraveghere de 2 ani. Este obligat să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 90 de zile, în cadrul Primăriei Leordeni ori în cadrul Primăriei Topoloveni. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

 

 

 

Jojobet Girişhttps://www.letmejizz.co/tag/xhamster/matbetMadridbetMadridbetbetciocratosroyalbet girişgrandpashabetmatbetmatbetDeneme Bonusu Veren SitelerDeneme Bonusu Veren SitelerDeneme Bonusu Veren Sitelergrandpashabetgrandpashabetjojobetholiganbetdeneme bonusugrandpashabet girişcasibomGrandpashabetgrandpashabetGrandpashabetGrandpashabetGrandpashabetjojobetjojobet girişgrandpashabetcasibomgrandpashabetmarsbahis girişholiganbetholiganbetgrandpashabetLaatste nieuwsngsbahis