Situația alarmantă a urșilor care atacă oameni a fost discutată în cadrul unei ședințe la care au participat prefectul județului Ioana Făcăleață și toți responsabilii implicați în gestionarea situației urșilor – reprezentanți ai fondurilor de vânătoare, ai Gărzii Forestiere, Poliției, Jandarmeriei.

”Din păcate, a devenit o normalitate nedorită în Argeș: și azi-noapte un urs a atacat un om. Este vorba despre un cioban care a fost rănit. Atacul vine la scurt timp după tragedia care s-a produs pe Transfăgărășan și în care un turist străin și-a pierdut viața, atacat fiind de o ursoaică.
Este o realitate dură care ne obligă să spunem răspicat: Transfăgărășanul nu este grădină zoologică și, cu atât mai puțin, safari. Iar oamenii trebuie să înțeleagă clar că urșii sunt animale care pot deveni periculoase, și nicidecum animale pe care să le poți hrăni ca pe căței și să îți faci poze cu ele ca și cum ar fi în rezervații controlate!

Tocmai de aceea am vorbit cu toate instituțiile abilitate și le-am cerut să fie ferme pentru sancționarea drastică a turiștilor care se opresc să hrănescă urșii sau care se opresc, inconștienți, pentru a se fotografia cu urșii!
Creșterea necontrolată a populației de urși a dus la o situație alarmantă. Oamenii din zona de nord a județului se tem pentru viața lor. În ultima lună, patru persoane au fost rănite grav, iar una a murit în județul Argeș din cauza atacurilor ursului brun, dar și a imprudenței turiștilor. În paralel, săptămânal sunt atacate gospodării, sunt omorâte zeci de oi, vaci, câini.
Ca prefect, nu pot accepta o situație în care viața omului devine negociabilă!
Iubesc animalele. Cred în echilibru și protecție, dar viața umană este și va rămâne o prioritate absolută”, a precizat prefectul județului Ioana Făcăleață.
Aceasta a anunțat și ce măsuri vor fi luate. Oprirea mașinilor în zonele cu risc ridicat de pe Transfăgărășan va fi interzisă și sancționată drastic. Zona va fi sub monitorizare strictă.
Puii ursoaicei care a fost împușcată după uciderea turistului italian, urmează să fie tranchilizați și relocați.














