Acasă Monica Sandu Capre omorâte la Godeni! Atacul ursului a făcut ravagii

Capre omorâte la Godeni! Atacul ursului a făcut ravagii

0

 

Un bărbat din comuna musceleană Godeni a apelat numărul de urgență 112, pentru a sesiza faptul că mai multe leșuri de capre zac în bătaia soarelui, în grădina unui vecin. Omul este din satul Malu, iar tărășenia, se pare că, a început în urmă cu circa o săptămână, atunci când, un urs, a dat iama în căprițele vecinului său. B.R.

”Pe la noi pe aici prin zonă, ursul apare destul de des, ținând cont că suntem spre pădure. A apărut ursul și săptămâna trecută și a făcut ravagii pe la noi. Omul cred că nici nu a sesizat la primărie sau pe la alte autorități, le-a lăsat așa. Cum or fi fost săracele capre, moarte unele, în agonie altele. Păcat de ele. Păcat și de el că avea grijă de animale. Acum le-a lăsat de izbeliște și au intrat în putrefacție. Asta e o problemă, cum sunt temperaturile astea mari, pute în tot satul. Mai vine odată ursul, la ce mirosuri sunt pe aici”, spune un localnic.

În urma apelului la 112, au fost sesizate autoritățile locale, în speță primarul comunei, cei de la Secția de Poliție în raza căreia se află localitatea, adică Schitu Golești.

De asemenea, s-a sesizat DSVSA, instituție care va demara cercetările, alături de polițiști, în vederea stabilirii modului în care au murit caprele, dacă s-a produs sau nu un atac al unui urs.

”Nu știm ce s-a întâmplat în deal la Malu. Am auzit și noi aici în centru că sunt niște capre moarte și putrezite în deal. Nu știm ce o fi fost. Să nu le fi lăsat omul ăla fără apă prin grădină, că la ce călduri au fost, mureau de deshidratare. Sau pe potopul ăla. E posibil orice. Dacă a venit ursul, de ce nu a anunțat imediat și le-a lăsat acolo? Mi se pare ciudat, că a intrat ursul în ele și că stăpânul nu a anunțat la primar. Ei vin pentru orice prostie la primar și acum nimic. Dacă nu a fost urs, îmi e mie că le-a lăsat nesupravegheate și de la temperaturile alea, s-au deshidratat și au murit, că prea nu a spus nimic. Vede poliția și autoritățile, ce e acolo”, spune un alt localnic din Godeni.

Primarul a fost anunțat de ISU

Primarul comunei Godeni, Ion Pădureanu, a fost sesizat de ISU Argeș, cu privire la acest aspect. Edilul comunei a subliniat: ”Am fost sunat de ISU cu privire la acest apel. M-am deplasat în satul Malu la locul indicat. Săptămâna trecută, ursul a atacat caprele omului ăsta. Avea patru căprițe. I le-a sfâșiat ursul. Omul le-a îngropat, însă, a zis că pe una a uitat-o neîngropată. Am vorbit cu el, s-a apucat să sape groapă să o îngroape și pe asta. Acum nu mai sunt probleme. S-a rezolvat situația asta”, spune Pădureanu.

Acesta a mai spus că și la Godeni, ca în majoritatea comunelor, urșii circulă nestingheriți prin comună. Acesta împreună cu cei de la primărie, în echipe, circulă noaptea prin sat să îndepărteze sălbăticiunile de locuințele oamenilor, pentru a împiedica atacurile din gospodării, sau și mai rău, asupra oamenilor.

 

 

Jojobet GirişFree PornromabetjojobetjojobetjojobetjojobetmadridbetMadridbetbetciomatbet girişjojobetbetnanoromabetgrandpashabet girişdeneme bonusu veren siteler 2026deneme bonusu veren siteler 2026casibomjojobetMarsbahis GirişjojobetcasibomCasibomJojobet Girişcasibom girişDeneme Bonusu Veran Siteler 2026jojobet girişjojobetjojobet girişjojobet giriş