Acasă Rubrici Fapt Divers Condamnați după o întrecere ilegală cu mașini!

Condamnați după o întrecere ilegală cu mașini!

0

 

Premieră la o instanță din județul Argeș! Cinci bărbați au fost condamnați la Judecătoria Pitești pentru săvârșirea infracțiunii de împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice, prin organizarea de întreceri ilegale. Alfel spus, patru șoferi au făcut ”liniuțe” pe DN 73 și acum au primit pedepsele pentru faptele lor.  Al cincilea, le-a dat startul și a filmat grozăvia! Imaginile au ajuns în spațiul public iar polițiștii au întocmit dosare penale pe numele conducătorilor auto și al ”cameramanului”, care la rândul lui conducea o a cincea mașină. 

În aprilie 2023,  teribilismul și-a făcut loc, la viteze amețitoare, pe un drum european extrem de circulat dintre Pitești și Câmpulung Muscel. Acolo, patru șoferi s-au luat la întrecere, într-o cursă ilegală, care i-a lăsat în final pietoni pentru o perioadă. Protagoniștii au filmat întreaga ispravă și au pus imaginile pe internet. Cursa a avut loc pe DN 73 , pe raza comunei Mărăcineni, chiar la ieșire din Pitești. La întrecerea neautorizată au participat, cu patru mașini, un tânăr de 19 ani, din București, altul de 21 de ani, din Pitești, și doi bărbați – de 31, respectiv 37 de ani – din Ștefănești și Rătești. A existat și un al cincilea participant, dar nu în calitate de concurent, fiind vorba de cel care a dat startul și a filmat imaginile pe care ulterior le-a postat pe YouTube. Imaginile au ajuns și sub ochii polițiștilor, care i-au identificat și au deschis pe numele lor dosare penale.

 Au recunoscut faptele

Au fost trimiși în judecată în octombrie 2024. Primii patru au fost judecați pentru săvârșirea infracțiunii de împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice, în modalitatea participării în calitate de conducător de vehicul la întreceri neautorizate pe drumurile publice, în timp ce al cincilea a fost acuzat de mărturire mincinoasă și două acte materiale privind întrecerile neautorizate. Procesul a durat doar câteva luni după ce inculpații au recunoscut faptele.

Măsuri de supraveghere pentru 2 ani

Luni 28 iulie, instanța a dat sentința. Radu R., Mario S., Florin T., Vlad P. au fost condamnați la pedeapsa de 5 luni închisoare cu amânarea aplicării pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive. Ultimul inculpat, Petruț B. a fost condamnat la 7 luni închisoare cu amânarea aplicării pedepsei, tot pe o perioadă de 2 ani. În plus, instanța a impus inculpaților obligația de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. Dacă vor comite o altă infracțiune timp de doi ani, vor executa pedepsele.  ”…atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse, precum şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere, constând în posibilitatea revocării amânării aplicării pedepsei şi consecutiv, aplicarea şi executarea pedepsei iniţial amânate”, se precizează în hotărâre. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

 

Jojobet GirişnieuwsmatbetMadridbetMariobetmatbetmeritbet girişcasibommatbetmatbetcasino siteleriDeneme Bonusu Veren SitelerDeneme Bonusu Veren SitelercasibompadişahbetjojobetcasibomGrandpashabetgrandpashabetjojobetGrandpashabetgrandpashabetCasibomCasibomGrandpashabetgrandpashabetcasibomgrandpashabetLaatste nieuwscasibomjojobet girişcasibom girişgrandpashabetMeritking Giriş