Veste bună pentru navetiști!Vor fi stații de îmbarcare în Pitești pentru transportul metropolitan!
Transportul metropolitan, care include trasee în localitățile învecinate Piteștului, a strânit, încă de la început, multe nemulțumiri în rândul beneficiarilor. Pe lângă faptul că oamenii se plâng că mașinile sunt vechi, nu dispun toate de aer condițonat iar șoferii nu respectă numărul de locuri transportând pasageri și în picioare, o altă nemulțuire era legată de stațiile acestor microbuze cărora nu le era permis să oprească în diferite zone din Pitești ci doar la autogară. Această problemă a fost rezolvată cu sprijinul primarului Cristian Gentea, după cum anunță Consiliul Județean Argeș. M.S.
Elementul de noutate constă în faptul că microbuzele de transport metropolitan vor avea stații de îmbarcare și în Pitești. ”În urma discuției purtate săptămâna trecută cu domnul primar Cristian Gentea privind integrarea transportului județean de persoane cu cel metropolitan s-a stabilit ca transportul județean să aibă următoarele stații pe raza municipiului Pitești:
- Trasee către/dinspre Podul Viilor:
# TUR: Str. Târgul din Vale – str. Costache Negri (Punct de îmbarcare călători: Stația de încărcare pentru autobuze) – Calea Câmpulung (Punct de îmbarcare călători: alveolă Administrația Bazinală de Apă Argeş-Vedea).
# RETUR: Calea Câmpulung (Punct de debarcare călători: alveolă magazin Slava) – Calea Bucureşti – str. Gheorghe Șincai (Punct de debarcare călători: bl. P15, sc. A și Rectorat) – Str. Târgul din Vale.
- Trasee către/dinspre A1
# TUR: B-dul Petrochimiştilor (Punct de debarcare călători: Biserică)
# RETUR: B-dul Petrochimiştilor (Punct de îmbarcare: Biserică).
- Trasee către/dinspre Albota
# TUR: Calea Craiovei (Punct de debarcare călători: alveolă Comisariat Militar)
# RETUR: Calea Craiovei (punct de îmbarcare călători: alveolă Comisariat Militar)
- Trasee către/dinspre Moșoaia
# TUR: Calea Drăgăşani (Punct de debarcare călători: Biserică)
# RETUR: Calea Drăgăşani ( Punct de îmbarcare călători: Biserică)”, au precizat reprezentanții Consiliului Județean Argeș.”Mulțumim Primăriei Municipiului Pitești pentru deschiderea și sprijinul acordat în realizarea acestui demers necesar și benefic pentru cetățeni, prin stabilirea unor stații comune care să faciliteze accesul călătorilor navetiști și să contribuie la decongestionarea traficului și reducerea poluării”, este mesajul transmis de Marius Nicolaescu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.
Ca urmare a acestei decizii operatorii de transport județean trebuie să se prezinte la Primăria Municipiului Pitești în vederea emiterii Avizului de circulație, necesar pentru desfășurarea activității pe raza municipiului.

















