După mai bine de șase ani de procese și apeluri, fostul vicepremier și ministru de Finanțe, Daniel Chițoiu, va executa patru ani de închisoare pentru ucidere din culpă, în urma unui accident rutier soldat cu moartea a două persoane, produs în decembrie 2019.
Decizia a fost pronunțată joi, 8 ianuarie 2026, de Curtea de Apel Pitești, care a admis apelurile formulate de parchet și de părțile civile, majorând pedeapsa față de cea anterioară, de trei ani cu suspendare, și stabilind executarea efectivă în regim de detenție, fără posibilitatea suspendării. Instanța a respins ca nefondat apelul declarat de Chițoiu.
Accidentul tragic s-a produs pe DN7, între Pitești și Râmnicu Vâlcea, pe raza localității Zamfirești, în 26 decembrie 2019. Ancheta a stabilit că fostul ministru a pierdut controlul volanului și a pătruns pe contrasens, provocând coliziunea. În urma impactului, șoferul autoturismului lovit a decedat pe loc, iar soția acestuia a murit ulterior la Spitalul Județean de Urgență Pitești. O a treia persoană a fost grav rănită.
Expertiza medico-legală finalizată recent a confirmat că vinovăția pentru producerea accidentului aparține integral fostului ministru.
Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, instanța a decis interzicerea dreptului de a conduce autovehicule pentru cinci ani, atât ca pedeapsă complementară, cât și pe durata executării detenției.
În plan civil, Curtea de Apel Pitești a stabilit daune morale de 400.000 de lei pentru fiecare parte civilă, reducând sumele acordate anterior. Cheltuielile judiciare au rămas în sarcina statului, inclusiv onorariul parțial al apărătorului din oficiu, în valoare de 261 de lei. B.R.














