Acasă Postări recente Pe ce loc a ajuns în top, constructorul de pe A1 Pitești...

Pe ce loc a ajuns în top, constructorul de pe A1 Pitești – Sibiu…

0

Constructorii au raportat progrese pe șantierele de autostrăzi și în ultima lună a anului trecut, în ciuda sezonului nefavorabil. Cele mai mari progrese din top au fost înregistrate în Transilvania, de către bihorenii de la Precon și turcii de la Makyol și Ozaltin. S.M.

În acest clasament, contructorul de pe A 1 Pitești – Sibiu, Porr Construct a coborât până pe poziția a 12-a. Precon Transilvania a raportat cel mai mare progres de pe șantierele de autostrăzi din România în ultima lună a anului trecut.
Astfel, asocierea Precon – Citadina a avansat cu 8 puncte procentuale pe lotul A3 Chiribiș – Biharia, ajuns la un stadiu de 30%, potrivit datelor actualizate la începutul lunii pe site-ul Companiei Naționale de Investiții Rutiere (CNIR).
Locul 2 în topul pe luna decembrie este ocupat de turcii de la Makyol, cu un progres de 4,36 de puncte procentuale la lotul 3 din A13 Sibiu – Făgăraș. Cel mai avansat lot din această autostradă a ajuns la un stadiu de aproape 28%. Podiumul este completat de turcii de la Ozaltin, cu un avans de 4 puncte procentuale la mega-viaductele din Autostrada A3 Transilvania. Lucrările pe acest traseu deviat au ajuns deja la un stadiu de 47%. Makyol revine în top cu un progres de 3,8 puncte procentuale la lotul 4 al A13 Sibiu – Făgăraș, realizat în proporție de aproape 13%. Același constructor din Turcia a avansat cu 3,35 de puncte procentuale și pe lotul 2 al A13 Sibiu – Făgăraș, ajuns la un stadiu fizic de 15,5%. Topul continuă cu UMB, care a avut un progres de 3 puncte procentuale la lotul Răcăciuni – Bacău din A7, realizat în proporție de 70%. Tot UMB a avansat cu 2,31 puncte procentuale pe lotul Margina – Holdea din A1 Lugoj – Deva, lucrările la secțiunea „tunelurilor pentru urși” fiind la stadiul de aproape 50%. Grupul controlat de Dorinel Umbrărescu a avut un progres de 2 puncte procentuale și pe lotul Domnești Târg – Răcăciuni al A7, realizat în proporție de 95% și dat parțial în trafic încă de anul trecut.

Constructorul turc Makyol a raportat la rândul său un prim progres de 2 puncte procentuale pe lotul 1 al A13 Sibiu – Făgăraș. Progrese au fost raportate și pe Autostrada Unirii A8, unde constructorul turc Nurol a avansat cu circa 1,8 puncte procentuale la secțiunea Tg Mureș – Miercurea Nirajului, ajunsă la un stadiu de aproape 29%. Mai departe, avem în top constructorul chinez CCECC, cu un progres de 1,55 de puncte procentuale la lotul 3 Nord din Autostrada Bucureștiului A0. Pe următorul loc se află Porr Construct, cu un avans de 1,5 puncte procentuale la secțiunea 4 Tigveni – Curtea de Argeș a A1 Sibiu – Pitești. Pe restul șantierelor monitorizate, au fost raportate progrese mai mici de 1 punct procentual, fie nu au fost actualizate datele. n