Acasă Postări recente Le-a fost refuzat un penalty clar, la 0-0…

Le-a fost refuzat un penalty clar, la 0-0…

0

FC Argeș a cerut un penalty în minutul 39 al partidei cu UTA, dar arbitrul Chivulete nu a vrut să îl dea, deși ulterior s-a văzut că s-ar fi impus lovitură de la 11 m. Până la urmă piteștenii au pierdut cu 1-0, în etapa a 24-a din SuperLigă, iar acel penalty s-a dovedit căa r fi putut schimba soarta partidei.

La faza respectivă, când scorul era 0-0, Robert Moldoveanu a fost lovit de Poulolo cu capul în bărbie, în urma unei sărituri.
Faza a fost apoi analizată la posturile TV de specialitate. La Digi Sport 1, Marius Avram, expertul posturlui pe fazele de arbitraj a transmis că trebuia acordat penalty. Fostului arbitru FIFA i s-a părut însă mult mai grav faptul că Andrei Chivulete nu s-a consultat cu cei din camera VAR. Daniel Stanciu, oficial al lui FC Argeș, a transmis în cadrul emisiunii Digi Sport Special că Andrei Chivulete a controlat această fază și nu a avut nevoie de intervenția VAR, după cum i-au transmis jucătorii piteștenilor „Își lovește adversarul direct în cap. Lovitură de la 11 metri clară, nu înțeleg de ce aici nu a intervenit VAR-ul. Nu este o fază discutabilă, nu este mingea între ei. Este o fază clară de 11 metri. Arbitrul, Chivulete, ar fi trebuit să vadă și să dea penalty. Sau măcar trebuia să fie chemat de cei din camera VAR. Cojocaru a fost la VAR.
Dacă un astfel de lucru se întâmplă, când arbitrul le spune colegilor că nu are nevoie de VAR, că ‚eu am controlat, eu decid, eu sunt șeful’ este o greșeală cu atât mai mare, una gravă. Ei sunt obligați să o facă. De multe ori un arbitru spune că el a controlat faza, că a văzut el. De asta s-a introdus VAR, ca să corecteze greșelile din teren”, a declarat Marius Avram, în direct la Digi Sport Special.
De asemenea, faza a fost analizată și la Prima Sport. Adrian Porumboiu fost arbitru international a declarat: „Nu știu ce a văzut Chivulete, dar n-a văzut bine! După ce Moldoveanu dă cu capul în minge, este lovit în figură, cu capul, de fundașul celor de la UTA. De ce nu s-a dus să revadă faza?! Din punctul meu de vedere e clar, e o lovitură, din imprudență, care trebuia sancționată cu lovitură de pedeapsă pentru piteșteni. Arbitrul era bine plasat și mă mir că nu a văzut acea lovitură a lui Poulolo, de după momentul în care Moldoveanu a dat în minge. Nu e niciun dubiu aici, penalty pentru FC Argeș!” n