Acasă Postări recente „Ne-au îngropat cu taxe. Nu mai putem trăi așa”

„Ne-au îngropat cu taxe. Nu mai putem trăi așa”

0

Revoltă în fața Primăriei Câmpulung

Zeci de persoane s-au adunat, marți, în fața Primăriei municipiului Câmpulung, pentru a protesta împotriva deciziilor Guvernului condus de Ilie Bolojan și a măsurilor adoptate la nivel local de primărița Elena Lasconi, acuzată de cetățeni că a majorat excesiv taxele și impozitele locale.


Protestatarii spun că noile valori ale taxelor au devenit imposibil de suportat într-un oraș în care salariile sunt mici, locurile de muncă lipsesc, iar o mare parte din populație este formată din pensionari. Oamenii reclamă nu doar nivelul ridicat al impozitelor, ci și lipsa de claritate în stabilirea acestora.
„Am venit pentru că nu mai putem. Am muncit o viață întreagă, am o pensie de 2.000 de lei și mi-au venit taxe aproape duble față de anul trecut. Cu ce să le plătesc? Cu ce mănânc?”, spune Maria D., pensionară, prezentă la protest.
Nemulțumirea este împărtășită și de angajații din mediul privat, care afirmă că veniturile din Câmpulung nu justifică nivelul taxelor impuse.
„Salariile sunt foarte mici aici. Nu sunt investiții, nu sunt firme mari, nu sunt alternative. Ne cer bani ca într-un oraș mare, dar trăim ca într-un oraș uitat de lume”, afirmă un bărbat de 42 de ani, angajat într-o firmă locală.


Mai mulți protestatari susțin că impozitele ar fi fost stabilite „după ureche”, fără o bază de calcul clară, iar sumele diferă de la un caz la altul, chiar și pentru proprietăți similare.
„Vecinul meu plătește alt impozit pentru o casă aproape identică. Nimeni nu știe exact cum s-au calculat aceste taxe. Nu ni s-a explicat nimic”, a declarat un alt participant la protest.
Pensionarii spun că sunt printre cei mai afectați de aceste măsuri.
„Suntem tratați ca o povară. Pentru ei e simplu: cresc taxele și gata. Dar noi nu avem de unde. Medicamentele sunt scumpe, utilitățile au crescut, iar acum vin și cu aceste impozite aberante”, spune un bărbat de 71 de ani.

Protestatarii cer autorităților locale să revizuiască urgent nivelul taxelor și să ofere explicații publice clare privind modul de calcul. De asemenea, oamenii solicită măsuri concrete pentru atragerea investițiilor și crearea de locuri de muncă, considerând că majorarea taxelor, în lipsa dezvoltării economice, lovește direct în populația vulnerabilă.
„Nu cerem pomeni, cerem doar normalitate. Să plătim taxe corecte, raportate la realitatea din Câmpulung, nu la niște cifre scoase din birou”, a spus unul dintre organizatorii protestului.
Oamenii au anunțat că, în lipsa unui răspuns din partea administrației locale și a Guvernului, protestele vor continua și în zilele următoare. n