Sofian Costea, preotul orb din naștere, de la Mânăstirea Sihăstria, a venit acum câteva zile în Penitenciarul Mioveni, susținând conferința „Libertatea ca factor interior”
S. M.
Preotul Dinu de la Penitenciar s-a ocupat de organizarea conferinței, la care au participat zeci de polițiști de penitenciare și persoane private de libertate, ascultând cuvântul plin de emoție, bucurie și încărcătură spirituală al protosinghelului Sofian Costea, de la Mânăstirea Sihăstria. Din punct de vedere istoric, religia a jucat un rol extrem de important în sistemul penitenciar. Legăturile dintre evoluția penitenciarelor și biserică sunt foarte bine documentate, iar încercările de reformare din secolul al XVII-lea au fost tributare credințelor creștine, încercând să influențeze viața spirituală a celor închiși. Dintre toate drepturile și libertățile inerente ființei umane, libertatea credințelor religioase, consolidată printr-o serie de prevederi legislative introduse în legislația românească, a condus sistemul penitenciar la organizarea serviciului religios în penitenciare și la asigurarea accesului persoanelor private de libertate la acesta. După modelul european, începând cu sfârșitul anului 1990, toate penitenciarele, cu întreg activul și pasivul, au trecut din subordinea Ministerului de Interne în subordinea Ministerului Justiției. După încheierea primului protocol de colaborare dintre Ministerul Justiției și Biserica Ortodoxă Română, în anul 1993, în sistemul penitenciar apar și primele bisericuțe. Începând cu anul 1994, la doar un an de la accesul neîngrădit asigurat prin acest parteneriat, Penitenciarul Colibași (actualul Penitenciar Mioveni) angajează pe postul de preot capelan primul cadru militar de acest fel, pe domnul Tache Emil. Fiind primul care aducea lumina într-un loc întunecat, împreună cu factorii de conducere ai unității s-a procedat la transformarea unei camere de deținere, care custodia peste 100 de persoane private de libertate, într-o biserică. Cu ajutorul persoanelor private de libertate, dar și a două echipe de pictori voluntari, camera de deținere s-a transformat într-o adevărată biserică, iar la data de 24 septembrie 1998 s-a procedat la sfințirea acesteia. Strategia de reformă a sistemului judiciar începută în anul 2004 a condus sistemul penitenciar printr-un amplu proces de transformare, culminând cu trecerea de la statutul de cadru militar la cel de funcționar public cu statut special, marcând astfel apariția unor noi drepturi și obligații specifice. După demilitarizare, sistemul penitenciar s-a confruntat cu numeroase provocări, principala problemă fiind reprezentată de un val masiv de pensionări, care a condus la un personal insuficient pentru desfășurarea activităților specifice. La puțin timp după demilitarizare, părintele Tache a ales să se retragă prin pensionare. Postul de preot a rămas vacant, iar sistemul a traversat o perioadă de schimbări semnificative în ceea ce privește organizarea activităților religioase și exercitarea libertății credințelor religioase. Acesta a fost ocupat abia la sfârșitul anului 2012 de către părintele nostru, Cosmin Dinu, care este alături de deținuți și astăzi.













