Perioadă intensă pentru pompierii argeșeni, solicitați să intervină la o serie de evenimente rutiere și situații de risc în mai multe zone ale județului. În intervalul analizat, echipajele au acționat în patru accidente produse în municipiul Pitești – pe Calea București, bulevardul Nicolae Bălcescu și bulevardul Frații Golești – dar și pe Autostrada A1, evenimente în care au fost implicate nu mai puțin de șapte autovehicule. În urma acestor incidente, echipajele SMURD și cele ale Serviciului de Ambulanță Județean Argeș au acordat îngrijiri medicale pentru patru persoane, trei dintre acestea fiind transportate la spital pentru investigații suplimentare. În toate cazurile, pompierii au intervenit și pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor și înlăturarea oricăror pericole. Unul dintre cele mai spectaculoase accidente s-a produs pe bulevardul Frații Golești, în parcarea unui centru comercial, unde un autoturism s-a răsturnat pe pavilion. Un pasager a avut nevoie de îngrijiri medicale, însă incidentul a avut și o victimă colaterală: mașina a lovit un semn de circulație, iar indicatorul a rănit o femeie aflată în zonă. Aceasta a fost preluată de echipajul SAJ și transportată la spital. Pe lângă intervențiile rutiere, pompierii au fost mobilizați și în urma semnalării prezenței unor animale periculoase, respectiv urși, în municipiul Câmpulung, cartierul Grui, și în comuna Brăduleț, satul Brădetu. În ambele situații, echipajele ISU Argeș s-au deplasat pentru asigurarea măsurilor specifice, iar populația a fost avertizată prin mesaje Ro-Alert.
ZIARUL CURIERUL ZILEI ESTE INTERESAT DE OPINIILE ŞI SUGESTIILE DUMNEAVOASTRĂ, LEGATE DE CONŢINUTUL CURIER.RO.
De asemenea, aducem în atenţia tuturor CLIENȚILOR noștri ACTUALI și VIITORI, noua adresă de E-MAIL a redacţiei: anuntcurierulzilei@gmail.com Trimite
CONTACTAŢI-NE LA TELEFOANELE: 0248/215740; 0248/215726; 0348/401525













