Campania de colectare a deșeurilor voluminoase lansată de Primăria Câmpulung și operatorul de salubritate Financiar Urban a debutat în forță în cartierul Grui, acolo unde locuitorii au profitat masiv de oportunitatea de a scăpa gratuit de mobilierul și obiectele vechi din locuințe.
Containerul amplasat în fața fostei piețe din cartier s-a umplut rapid încă din prima zi a acțiunii, semn că inițiativa autorităților locale era așteptată de mult timp de câmpulungeni. Oamenii au adus la punctul de colectare canapele, saltele, dulapuri, birouri, scaune, banchete, etajere, mese și alte obiecte voluminoase care, de cele mai multe ori, ajungeau abandonate lângă platformele de gunoi dintre blocuri.
Campania a început luni, 11 mai 2026, iar locuitorii din Grui au avut posibilitatea să depoziteze deșeurile voluminoase până marți, 12 mai, ora 16:00. Reprezentanții administrației locale spun că mobilizarea cetățenilor a demonstrat că astfel de acțiuni sunt necesare pentru reducerea aspectului dezolant creat de obiectele abandonate în jurul ghenelor de gunoi.
De altfel, acesta a fost și scopul principal al campaniei organizate de Primăria Câmpulung împreună cu operatorul de salubritate: combaterea fenomenului depozitării ilegale a mobilei vechi și a altor obiecte de mari dimensiuni lângă tomberoane.
Autoritățile atrag atenția că abandonarea acestor deșeuri generează nu doar un aspect inestetic, ci și alte probleme. În multe situații, obiectele aruncate atrag persoane care caută materiale valorificabile și care ajung să răscolească și să împrăștie gunoiul în jurul platformelor de colectare.
„Debutul campaniei reprezintă și o dovadă de civilizație din partea cetățenilor care au ales să respecte regulile și să utilizeze containerele puse la dispoziție pentru a scăpa de lucrurile care nu le mai folosesc”, transmit organizatorii.
Totodată, reprezentanții companiei de salubritate au reamintit că în containerele speciale pentru deșeuri voluminoase nu pot fi depozitate resturi din construcții, deșeuri vegetale, materiale periculoase, electrocasnice, deșeuri reziduale, reciclabile sau componente auto precum parbrize și anvelope.
Acțiunea va continua apoi în cartierul Vișoi. De joi, 14 mai, ora 08:00, până vineri, 15 mai, ora 12:00, locuitorii din cel mai mare cartier al municipiului sunt așteptați să scoată mobilierul deteriorat și obiectele voluminoase pentru a fi colectate în cadrul campaniei organizate de Primărie și Financiar Urban.
Reprezentanții administrației locale speră ca exemplul locuitorilor din Grui să fie urmat și în celelalte cartiere ale orașului, astfel încât imaginea platformelor de gunoi sufocate de mobilă abandonată să devină, treptat, doar o amintire. n
ZIARUL CURIERUL ZILEI ESTE INTERESAT DE OPINIILE ŞI SUGESTIILE DUMNEAVOASTRĂ, LEGATE DE CONŢINUTUL CURIER.RO.
De asemenea, aducem în atenţia tuturor CLIENȚILOR noștri ACTUALI și VIITORI, noua adresă de E-MAIL a redacţiei: anuntcurierulzilei@gmail.com Trimite
CONTACTAŢI-NE LA TELEFOANELE: 0248/215740; 0248/215726; 0348/401525














