Un turist străin a ajuns la spital după ce a fost atacat de un urs
Pompierii argeșeni au avut un sfârșit de săptămână extrem de solicitant, intervenind atât la numeroase accidente rutiere, cât și la mai multe sesizări privind prezența urșilor în apropierea zonelor locuite. În total, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Argeș au gestionat zeci de situații care au necesitat intervenții rapide pentru protejarea vieții și siguranței cetățenilor.
11 accidente rutiere în doar câteva zile
În perioada analizată, pompierii au fost solicitați să intervină la 11 accidente rutiere produse în municipiile Pitești și Curtea de Argeș, în orașul Costești și în comunele Dragoslavele, Cotmeana, Mozăceni, Vulturești, Merișani, Micești și Godeni.
În total, în evenimentele rutiere au fost implicate 15 autovehicule.
Echipajele SMURD au acordat asistență medicală pentru cinci persoane rănite, dintre care trei au necesitat transportul la spital pentru investigații și tratament de specialitate.
În toate situațiile, pompierii au asigurat măsurile specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și măsurile necesare pentru eliminarea riscurilor generate de accidente, până la înlăturarea oricărui pericol.
11 mesaje Ro-Alert după apariția urșilor în mai multe localități
Pe lângă intervențiile la accidente, echipajele ISU Argeș au fost mobilizate și în urma mai multor sesizări privind prezența urșilor în apropierea zonelor locuite.
Animalele sălbatice au fost semnalate în comunele Arefu, Albeștii de Muscel, Dâmbovicioara, Merișani, Budeasa, Micești și Mălureni.
Pentru gestionarea situațiilor, la fața locului au fost trimise echipaje ale ISU Argeș, alături de reprezentanți ai altor instituții cu atribuții în domeniu. Totodată, pentru avertizarea populației, autoritățile au transmis nu mai puțin de 11 mesaje Ro-Alert.
Turist străin atacat de urs la Arefu
Cea mai gravă situație s-a înregistrat în data de 29 mai, în comuna Arefu, una dintre zonele cunoscute pentru frecvența aparițiilor urșilor.
Un turist străin a fost atacat de un urs și mușcat de brațul stâng. La sosirea echipajelor de intervenție, victima era conștientă și cooperantă, însă prezenta plăgi provocate de mușcătura animalului.
După acordarea primului ajutor la fața locului, bărbatul a fost transportat la spital pentru investigații și tratament medical.
Recomandările autorităților
În contextul numărului ridicat de apariții ale urșilor în apropierea localităților, reprezentanții ISU Argeș le recomandă cetățenilor să respecte cu strictețe măsurile de siguranță:
- să evite zona în care a fost semnalat animalul și să rămână în locuințe;
- să păstreze distanța față de urs;
- să nu încerce să hrănească animalul și să nu se apropie pentru fotografii sau filmări;
- să protejeze animalele din gospodării fără a se expune unor riscuri.
168 de intervenții SMURD pentru urgențe medicale
Pe lângă accidentele rutiere și misiunile generate de prezența animalelor sălbatice, echipajele SMURD au intervenit în alte 168 de situații pentru acordarea asistenței medicale de urgență persoanelor aflate în dificultate.
Reprezentanții ISU Argeș subliniază că pompierii și paramedicii rămân permanent la datorie, pregătiți să intervină 24 de ore din 24 pentru gestionarea situațiilor de urgență și salvarea de vieți omenești.
Totodată, autoritățile reamintesc că prevenția reprezintă cea mai eficientă metodă de protecție și îi încurajează pe cetățeni să se informeze din surse oficiale cu privire la comportamentul adecvat în situații de urgență, prin intermediul platformei naționale „Fii pregătit”, precum și al aplicației mobile DSU.











