Porcișteanu, locul 1 la clasa RC2N, la Raliul Argeșului

0

Automobilism

Week-end-ul trecut, județul nostru a găzduit Raliul Argeșului, a doua etapă a Campionatului României de Raliuri. La clasa RC2N, favoritul local, piteșteanul Valentin Porcișteanu, în echipaj cu Dan Dobre, pe Mitsubishi Lancer Evo 9, a obținut o victorie categorică, iar la RC5, Sebastian Scîrleț, cu experimentatul Sebastian Itu în dreapta, a avut un avans considerabil la final, impunându-se inclusiv la Cupa Clio Rally5 Challenge. O tradiție deja în Campionatul Național de Raliuri Betano, Cupa Dacia a fost câștigată acasă în Argeș de echipajul format din Ioan Teodor Dănilă și Gheorghe Dumitru. La Swift Cup s-a impus echipajul campion din 2022, David Tarța și Mihail Sandu. După ce în Harghita a abandonat după un accident, echipajul Reis Suliman/Rareș Badea a câștigat de această dată competiția dedicată debutanților la Raliul Argeșului. Pe o Toyota Yaris, George Ienășel și Adrian Diaconescu au câștigat Grupa NAT11, iar Ionuț Șimon și Mihai Verdeș (Seat Ibiza TDI) s-au impus la NAT12. În Campionatul Național De Raliuri Istorice victoria i-a revenit echipajului format din Dorin Alexandrescu și Andrei Moțescu pe modelul VW Golf 1 GTI. La Rally2, echipajul Florian Nițurad/Mihai Popa (Seat Ibiza Cupra) a câștigat din nou, repetând performanța de la Raliul Harghitei. În total, 80 de echipaje, maximum admis de regulament, inclusiv 4 din Bulgaria, au luat startul la Raliul Argeșului. Următoarea etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano va avea loc între 24-25 iunie în Maramureș. M.D.