Aproape de medalie

0

Kaiac

România a fost aproape de prima sa medalie la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret U23 de la Auronzo di Cadore (Italia), dar echipajul compus din Iulian Serghei, Andrei Roşioru, Ioan Rotundu şi Iosif Cureluşă s-a clasat pe locul al patrulea în proba de canoe 4 juniori – 500 metri. Aurul a fost câștigat de Ungaria, în timp ce podiumul a fost completat de Spania și Ucraina. Nadia Haidar, sportivă legitimată la CSM Pitești, a câştigat Finala B la kaiac simplu junioare pe 1.000 metri (4:10.73). Fraţii Adrian şi Victor Stepan, sportivi legitimați la CSM Pitești, s-au clasat pe locul secund în Finala B a probei de canoe dublu U23 pe 500 metri (1:45.89). În Finala B a probei de kaiac dublu junioare pe 500 m, româncele Nadia Haidar şi Bianca Istrătescu au ocupat ultimul loc. M.D.